Kültürümüzün zenginliğini gösteren işaretlerin başında gelen sanatlardan biriside ebru sanatıdır. Bu yazımız ebru sanatı hakkında kısa bilgileri sizlere vermek için yazıldı.

Ebru sanatı, Osmanlı imparatorluğu zamanında kitap kapakları ve iç kısmını süslemek amaçlı doğmuş süsleme sanatıdır. Çok eski zamanlardan günümüze kadar, usta çırak ilişkisi ile öğrenilmiştir.

Eski yazıtlara ve kaynaklara bakıldığında Ebru kelimesi, ab-ı ru( yüz suyu ) sözcüğünden türediği söylenmiştir. Fakat, uzmanlar Farsça’da bulutlu anlamına gelen ebri’den geldiğini kabul ederler. Ebru sanatı, su ve boyanın yarattığı harika bir kağıt sanatıdır ve çok dikkat ister. Çünkü, hatalarda düzenleme yapılamaz yani geri dönüş yoktur. Bu nedenle de çok özel bir sanat kabul edilir çok iyi el mahareti ister. Neredeyse unutmaya yüz tutan ebru sanatını bile yurt dışında pek çok ülke sahiplenmeye çalışıyor.

Ebru malzemeleri nelerdir? Ebruda kağıt genellikle emici olmalıdır bu nedenle 1. hamur kağıt tercih edilir. Kitre adı verilen özel bir tutkal kullanılır. Anadolu’da yetişen dikenli bir bitkiden üretilen kitre, suyla karıştırılır. Tekne adı verilen ve içine kitre kullanılan kaplar yanında oksit kırmızı, siyah, oksit sarı ve lahur çiviti renk olarak kullanılır. Fırçalar, at kuyruğundan yapılmadır. Renklerin kitre üzerinde kalması için, boyanın içine öd atılır. Biz adı verilen büyük iğneler ile boyaya şekil verilir.

Öncelikle tekneye kitreli su karışımı yapılır. 2 çorba kaşığı kitre, 2 litre su içinde 2 gün bekletilir. kitre bu sürede şişer. Daha sonra el ile yoğurularak suya tam karışması yapılmış olur. Hazırlanan su tülbent yardımıyla süzülür. Tekneye boşaltılır. İstenilen renk boya ezilir ve hafif su ile karıştırılır. Öd katılarak yaklaşık 1 ay kadar bekletilir. Boya öd asidi ile pişer. Ve kullanıma hazır hale gelir.

Hazırlanan boyalar fırça yardımıyla kitreli suya damlatılır. Her fırça ile atışta farklı desen ve şekiller ortaya çıkar. Bu nedenle aynı resmi iki defa yapamazsınız. Kağıt tekneye serilir ve boyayı iyice çekmesi sağlanır. kağıt kurumaya bırakılır. Renklerin su ile dansı karşımıza harika resimler oluşturur. Ebru bugün sahip çıkmamız gereken en önemli sanatlarımızdandır.

Bu yazı ebru sanatı nedir, ebru sanatı malzemeleri nelerdir, ebru sanatı nasıl yapılır, ebru sanatının faydaları, ebru sanatının çeşitleri, anlatımlı ebru sanatı geçmişi tarihi yapılışı nasıl yapılır nedir nelerdir konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

ebru sanatının yapılış yöntemleri nelerdir, ebru sanatı malzemelerini aldıktan sonra napılır, ebru sanatı nasıl yapılır malzemeleri neler, ebru sanatı nasıl yapılır malzemeleri, ebru sanatının yapılışı anlatımlı, ebru sanatının malzeme bilgisi kısaca, ebru sanatı nasıl yapılır kısaca bilgi, ebru çeşitleri anlatımlı, ebru sanatı anlatımlı, hat ve ebru sanatı nedir kısaca