Akut Eklem Romatizması ya da diğer bilinen adıyla Akut Romatizmal Ateş, daha çok ilkokul dönemi çocuklarında görülen, bakterilerin etkisi ile oluşan bir bağışıklık sistemi kökenli bir eklem hastalığıdır. Kronik romatizmanın aksine ilaç tedavisine, akut eklem romatizması kısa sürede cevap vermekte ve hastalık hızlı bir biçimde iyileşebilmektedir.

Akut eklem romatizmasının en karakteristik ve bilinen belirtileri, diz kapağı, kol ve el ayak bilekleri gibi eklem bölgelerinde ağrılı şişkinlikler ve yüksek ateş tir. Doktor tavsiyesi ile alınan penisilin kökenli antibiyotikler ile aspirin türevi ilaçlar akut eklem romatizması rahatsızlığına iyi gelmektedir.

Akut Eklem Romatizması (AER) daha çok 5-15 yaşları arasında görülen otoimmun bir bağ dokusu hastalığıdır.Toplumda 100,000 ‘de 17 oranında görülür.

Geçirilmiş boğaz enfeksiyonu sonucu vücuda yerleşen ve halk arasında “beta mikrobu” olarak bilinen A grubu beta hemolitik Streptokoklar ve bunların yaptığı ateş sonucu oluşur.

Eklemler, kalp, böbrekler, beyin ve deride hastalık oluşturur.

Diz, ayak bileği gibi büyük eklemleri tutar. Eklem şiş, kızarık ve ağrılıdır.

Eklem iltihabının özelliği, gezici olmasıdır. Bir eklem tutulur; bir süre sonra geçer, başka eklem tutulur. Tedavide Aspirin’e yanıt vardır.

Kalp kapakçıklarını tutarsa kalp tabakalarını iltihaplandırır ve ileride kalp yetmezliğine neden olur.

Sidenham Koresi denilen durum (istemsiz hareketler, koordinasyon bozukluğu, kas zafiyeti) olabilir.

Eritema marginatum ve deri altı nodülleri de olabilir. Fakat bu iki bulgu daha nadir görülür. Aschoff nodülleri AER hastalığına özgüdür.

AER tedavisinde antiinflamatuar ve antibiyotik (ilaç) tedavileri uygulanır, çocuğun hareketleri kısıtlanır.

Koruyucu tedavi olarak da 5 yıl ya da 21 yaşına kadar 3’er hafta ara ile depo penisilin (benzatin penisilin) iğneleri yapılır. Penisilin allerjisi olanlarda ise sulfadiazin kullanılır.

AER hastalığının süresi 6 haftadan 6 aya kadar değişir. Hastalık tedavi kesilirse yaklaşık 2 ay sonra yineler.

Önemli olan nokta ; boğaz enfeksiyonu geçiren her çocuğun (mümkünse boğaz kültürü yapılarak) doğru ilaçlarla tedavi edilmesidir.

Penisilin bu konuda en etkili ilaçtır, fakat allerji mutlaka araştırılmalı, penisilin testi yapılmalıdır.

Bu yazı eklem romatizması nedir, eklem romatizması tedavisi, eklem romatizması bitkisel tedavi, eklem romatizması neden olur, eklem romatizması nasıl anlaşılır, eklem romatizmasına hangi bölüm bakar, eklem romatizmasına iyi gelen bitkiler, eklem romatizmasına bitkisel çözüm, eklem romatizması nasıl geçer, eklem romatizmasının belirtileri nelerdir  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

eklem romatizması bitkisel tedavi, eklem romatizması tedavisi, eklem romatizması belirtileri, eklem romatizması hangi bölüm bakar, eklem romatizması nedir, eklem romatizmasına bitkisel çözüm, eklem romatizmasına bitkisel tedavi, eklem romatizmasına hangi bölüm bakar, eklem romatizmasının tedavisi, eklem romatizmasının belirtileri