Sitemizde dün su tasarrufunun öneminden ve nasıl yapılacağından bahsetmiştim. Bugün ise elektrik tasarrufu hakkında bilgi vermek istiyorum.

Malum devir ekonomi devri ve ne kadar tasarruf yapabilirsek hem kendi cebimiz hem de milli ekonomi için o kadar fayda sağlarız. Sizde hak verirsiniz ki enerji tasarrufu sağlamak ekonomiye can verir.

Elektrik tasarrufu yapmak aslında o kadar da çok zor veya yapılamayacak bir konu değil elbet. Çok ufak tefek bir kaç düzenleme ile aylık elektrik faturamızı neredeyse yarı yarıya indirmek çok basit.

Şunu unutmayın ki bir birey olarak sadece kendi harcamalarımızı düzenlesek bile, toplum olarak tasarruf yapmayı öğrendiğimiz zaman, gelecek nesiller için çok daha yaşanılabilir bir medeniyet bırakmak bizim elimizde.

İşte elektrik parasından tasarruf etmek isteyenler ve enerji tasarrufu konusunda hassas olanlar için ipuçlarımız…

– Satın alacağınız elektrikli ev aletlerinin (özellikle beyaz eşyaların) A sınıfı hatta mümkünse A++ kalitede olmasına dikkat edin. Kısa vadede belki biraz fazla ödeme yaparsınız ama uzun vadeye vurduğunuz zaman çok daha fazla kar elde edersiniz. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez sanırım.

– Sarı renk ışık veren ampulleri beyaz renk florasan ile değiştirin. Hatta enerji tasarruflu florasan lambalar kullanın. Böylece çok büyük oranda enerji tasarrufu sağlarsınız.

– Ampul ve florasan lambaları kirlendikçe silin. Kirli lambalar %25 daha fazla elektrik tüketir.

– Bulaşıkları 50 derecede, renkli çamaşırları 30 derecede ve beyazları 40 derecede yıkamaya özen gösterin. Bu rakamlara dikkat etmeniz tasarrufa başlamanız demektir.

– Gereksiz yere fırın ve mikro dalgalara ön ısıtma yapmayın.

– Buzdolabını ve derin dondurucuyu ocak ve kaloriferden uzak tutmaya çalışın.

– Bulaşık ve çamaşır makinesini mümkünse gece çalıştırın çünkü gece 12′den sonra sanayi tüketimi durma noktasına geldiğinden dolayı enerji bakanlığı sabaha kadar elektrikte indirim uygulamaktadır.

– Elektrikli aletleri kumandadan değil düğmesinden kapatmaya özen gösterin. Kullanmadığınız elektronik eşyaları prizden çekin. Unutmayın ki çalışmasa bile az oranda da olsa elektrik tüketimi devam edecektir. Elbette bu kategoriye sürekli çalışması gereken aletleri sokmuyoruz.

elektrik-tasarrufu-neden-onemlidirBu yazı elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız elektrik tasarrufunun önemi nedir elektrik tasarrufu nasıl yapılır sağlanır sloganlar afiş elektrikten tasarruf için yapılması gerekenler etmenin yolları nelerdir elektriği tasarruflu kullanmak için neler yapılmalıdır neler yapmalıyız enerji tasarrufu nedir nasıl yapılır olmalıdır sağlanır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

2014 saç kesim modelleri ve renkleri, elektrik tasarrufunun önemi nedir, elektrik tasarrufunun önemi, elektrik tasarrufu önemi, elektrik tasarrufu nasıl sağlanır, elektrik enerjisini tasarruflu kullanmak için neler yapabiliriz, elektirigi tasarruflu nasıl kulanmalıyız, elektirigi tasarruflu kullanmanin onemi nedir, anything, TASARRUFLU ELEKTRİK NASIL ÜRETİLİR