Hamilelik döneminde giderek daha uzman bir hale geliyorsunuz. Yeni hafta gebeliğin 11. haftası ve biz sizlere bu yazıda hamileliğin 11. haftasında hem anne hem de bebekte oluşan değişiklikleri anlatmak istiyoruz.

Bebek: Bu hafta ile 20. hafta arasında bebeğiniz hızla büyüyecek ve bu hafta 44-60 milimetre olan boyu 20. haftada 14-16 santimetreye ve yaklaşık 8 gram olan ağırlığı 260 grama çıkacak. Tüm bu büyümeyi kolaylaştırabilmek ve bebeğe yeterince besin taşıyabilmek için plasentadaki kan damarlarının da hacmi ve sayısı artacak.

Kulaklar kafanın iki yanındaki nihai konumuna doğru ilerliyor, gözdeki iris tabakası bu hafta gelişmeye başlıyor. Bu hafta bebeğin tüm cüssesinin yaklaşık yarısını kafası oluşturuyor. Bebeğin cinsiyet organları bu hafta hızla gelişiyor. Önce, henüz kız ya da erkek olduğu belli olmasa da küçük bir doku parçası bebeğin dış cinsel organlarını oluşturur, ardından da bu doku penise veya klitoris ve büyük vajinal dudaklara dönüşür. Bu haftanın sonunda bebeğinizin dış cinsel organları teşhis edilebilir.

Anne: Rahminiz küçük bir greyfurt büyüklüğüne ulaştı. Bulantılar hafiflediği için iştahınızda artış olabilir. Pek çok anne adayı hamilelik süresince fazla kilo almaktan endişe eder. Ancak hamileliğiniz boyunca esas olarak sağlıklı beslenmeye özen göstermeli ve asla diyet yapmamalısınız. Öte yandan kesinlikle iki kişilik yemeniz gerektiği doğru değildir. Hamilelikte günde fazladan 500 kalori almanız gerekir.

İlk üç ayda genellikle artan kan hacmi, plasenta, amniyon sıvısı, bebek, göğüs ve rahimdeki büyüme nedeniyle yaklaşık 1 – 2.5 kilo alınır. İkinci üç ayda yaklaşık 6 kilo ve son üç ayda da yaklaşık 5 kilo alınır. Hamilelik boyunca önerilen kilo artış miktarı, anne adayının hamilelik öncesi kilo durumuna bağlı olarak 11-17 kg. arasındadır.

Genellikle doğumdan 1-2 hafta sonra 9-10 kilo kaybedilmektedir. Prenatal tanı testleri konusunu muhtemelen doktorunuz ile daha önce görüştünüz ve belki de bazı testler yaptırdınız bile. Bu testler konusunda ne kadar fazla bilgi sahibi olursanız, bebeğinizin sağlığına ilişkin endişeleriniz de o derece hafifleyecektir.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 11. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 11. hafta hamileliğin 11. haftasında gebeliğin annedeki değişiklikler ultrason görüntüleri kanama sancı mide yanması kadınlar kulübü kasık ağrısı kahverengi akıntı cinsel ilişki yapılan testler cinsiyet belli olur mu nelere dikkat edilmeli beslenme bebeğin gelişimi uzman tv belirtileri on birinci hafta konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebeligin 11 haftasi, 11 haftalık gebelik, 11 haftalık gebelik cinsiyet, Gebelikte 11 Hafta belirtileri, 11 haftalık gebelik belirtileri, gebelikte 11 hafta, 11 haftalık gebelikte cinsiyet, 11 hafta gebelik belirtileri, gebelikte 11 hafta beslenme, 11 haftalık gebelikte cinsiyet belli olurmu