Gebelik sürecinin artık neredeyse 3 aylık bölümünü bitirdiniz. Bu yazımda sizlere gebeliğin 12. haftasında oluşan değişiklikler ve hamileliğin 12. haftası oluşan durumlar hakkında kısaca bilgiler aktarmak istiyorum.

Bebek: Bebeğinizin minik burnu ve çenesi ile profili ortaya çıktı. Beyni gelişmeye devam ediyor ve şu anda beyin büyüklüğü doğumdaki büyüklüğüne ulaşmamış olmakla birlikte, doğumdaki yapısını almış durumda. Bu hafta safra salgılanmaya başladı, bağırsaklar artık bebeğin karnına tam olarak yerleşti ve mide kasılıp gevşeme egzersizleri yapmaya başladı. Tüm bunlar anne karnı dışındaki hayata hazırlık çalışmalarının bir parçası.

Öte yandan annenin kan hacmindeki artış bebeğin kalp atım hızının dakikada birkaç vuruş artmasına neden olabilir. Bebeğin minik el ve ayak tırnakları oluştu. Henüz ıslak bez değiştirmek zorunda değilsiniz ama bebeğiniz ilk çişini yaptı bile. Bebeğin böbreklerinin çalışmaya başlaması ve çiş üretilmesi amniyon sıvısının miktarının artmasına yol açacak. Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 14 gram ağırlığında.

Anne: Hiç yüzünüze hamile ışıltısı geldiğini söyleyen oldu mu? Bu ışıltının nedeni bebek sahibi olacağınız için duyduğunuz neşe ve mutluluk değil, hamile kadınların cildinin daha şeffaf ve yumuşak görünmesinin fizyolojik bir nedeni var. Artan kan hacmi ve hamilelik hormonu hCG size bu ışıltıyı kazandırıyor.

Kan hacminin artması damarlardaki kan miktarının ve hCG hormonu da yağ salgısının artmasına neden oluyor. Bu da cildin daha kırmızı, dolgun ve yumuşak gözükmesine yol açıyor. Ancak yağ salgısının artması zaman zaman geçici bir sivilcelenme sorununa neden olabilir. Düşük riskiniz daha da azalır.

Bu hafta civarında uterus yukarı çıkacak ve ileriye doğru büyümeye başlayacaktır. İyi haber, artık mesaneye baskı yapmadığı için sık idrar ihtiyacı ortadan kalkacak. Bu rahatlığın keyfini çıkarın zira son üç ayda uterus yeniden mesaneye baskı yapacak pozisyona gelecektir. Bu aralar artan kan hacminin baş ağrısı ve baş dönmesine yol açması normaldir, ancak yine de bu şikayetlerinizi doktorunuzla paylaşmayı ihmal etmeyin.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 12. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 12. hafta gebeliğin hamileliğin 12. haftasında ultrason görüntüleri annedeki değişiklikler kadınlar kulübü cinsiyet kanama cinsel ilişki ultrason görüntüsü uzman tv kaç aylık olur bebek gelişimi neler olur baş ağrısı mide yanması sancı kasık ağrısı bulantı beslenme belirtileri on ikinci hafta konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

12 gebelik haftası, gebeligin 12 haftasi, gebelikte 12 hafta, 12 haftalık gebelik, 12 hafta gebelik, 12 haftalik gebelik belirtileri, gebelikte 12 hafta belirtileri, 12 hafta gebelik belirtileri, gebelik haftası 12 hafta, 12 2 haftalık gebelik