Giderek mutlu sona yaklaşıyorsunuz ve her geçen hafta yeni durumlarla karşılaşıyorsunuz. Bu yazımızda gebeliğin 15. haftasında neler olur ve hamileliğin 15. haftası anne ve bebekte ne gibi değişiklikler ile karşılaşırız bunları sıralayalım.

Bebek: Bebeğin teninin yumuşaklığı bizleri büyüler. Bu hafta bebeğin cildi o kadar ince ve şeffaftır ki, içerideki kan damarları net olarak görülür. Saç ve kaşlar bu hafta da uzamaya devam eder. Bebeğiniz koyu renk saçlı olacaksa, saç folikülleri saça rengini veren pigment üretimine başlar.

Kulaklar nihai konumuna çok yaklaşmıştır. Kemikler ve kemik iliği gelişmeye devam etmektedir. Aynı şekilde kaslar da gelişmektedir ve bebeğiniz elini yumruk yapabilmekte ve kollarını dirsekten ve bilekten bükebilir. Bebeğin ağırlığı yaklaşık 70 gram.

Anne: Bebeğe oksijen tedarik etmek amacıyla kalbiniz daha fazla çalışarak hamilelik öncesine kıyasla %20 oranında daha fazla kan pompalıyor. Kan hacminiz hamileliğiniz süresince artmaya devam ederek, normal düzeyinin %30-50 üzerine çıkacaktır. Giysileriniz dar gelmeye başladıysa, içlerine sığmak için kendinizi zorlamayın. Bunun yerine birkaç hamile giysisi satın veya ödünç alın, eşinizin giysilerini giyin veya pantolon ve eteklerinizin fermuarını açın.

Yaşayacağınız bir diğer şey de sersemlik hali. En düzenli kadınlar dahi hamileliğin kendilerini daha unutkan ve sakar hale getirdiğini ve konsantre olmakta güçlük çektiklerini belirtmektedirler. Hayatınızdaki stresi azaltmaya ve zihinsel dağınıklığından dolayı telaşa kapılmamaya gayret edin, ne de olsa bu geçici bir durum.

Bu noktada nöral tüp defektlerini teşhis etmeye yönelik bir kan testi olan Alfa-fetoprotein Testi yaptırmanız önerilebilir. 15-17 haftalar arasında en doğru sonuçlar veren bir tarama testi olmakla birlikte, bu testin yanlış sonuç verme olasılığı son derece yüksek olmaktadır.

HAMİLELİĞİN VE GEBELİĞİN 15. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 15. hafta gebeliğin hamileliğin 15. haftası kadınlar kulübü karın baş kasık ağrısı kanama ultrason görüntüleri mide bulantısı bebek gelişimi uzman tv beslenme neler olur annedeki değişiklikler bebek hareketleri cinsiyet belli olur mu kahverengi lekelenme bebeğin gelişimi kaç kilo alınmalı on beşinci haftasında konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebeliğin 15 haftası, gebelikte 15 hafta, 15 haftalık gebelik, gebelikte 15 hafta belirtileri, 15 haftalk gebelik, 15 hafta gebelik, 15 hafta gebelik belirtileri, 15 gebelik haftası, facebook, gebelik 15 hafta