Gebeliğin 15. Haftası

gebeligin-15-haftasi

Bebek: Bebeğin teninin yumuşaklığı bizleri büyüler. Bu hafta bebeğin cildi o kadar ince ve şeffaftır ki, içerideki kan damarları net olarak

görülür. Saç ve kaşlar bu hafta da uzamaya devam eder. Bebeğiniz koyu renk saçlı olacaksa, saç folikülleri saça rengini veren pigment üretimine başlar. Kulaklar nihai konumuna çok yaklaşmıştır. Kemikler ve kemik iliği gelişmeye devam etmektedir. Aynı şekilde kaslar da gelişmektedir ve bebeğiniz elini yumruk yapabilmekte ve kollarını dirsekten ve bilekten bükebilmektedir. Bebeğin ağırlığı yaklaşık 70 gram.

Anne: Bebeğe oksijen tedarik etmek amacıyla kalbiniz daha fazla çalışarak hamilelik öncesine kıyasla %20 oranında daha fazla kan pompalıyor. Kan hacminiz hamileliğiniz süresince artmaya devam ederek, normal düzeyinin %30-50 üzerine çıkacaktır. Giysileriniz dar gelmeye başladıysa, içlerine sığmak için kendinizi zorlamayın. Bunun yerine birkaç hamile giysisi satın veya ödünç alın, eşinizin giysilerini giyin veya pantolon ve eteklerinizin fermuarını açın.

Yaşayacağınız bir diğer şey de sersemlik hali. En düzenli kadınlar dahi hamileliğin kendilerini daha unutkan ve sakar hale getirdiğini ve konsantre olmakta güçlük çektiklerini belirtmektedirler. Hayatınızdaki stresi azaltmaya ve zihinsel dağınıklığınızdan dolayı telaşa kapılmamaya gayret edin, ne de olsa bu geçici bir durum. Bu noktada nöral tüp defektlerini teşhis etmeye yönelik bir kan testi olan Alfa-fetoprotein Testi yaptırmanız önerilebilir. 15-17 haftalar arasında en doğru sonuçlar veren bir tarama testi olmakla birlikte, bu testin yanlış sonuç verme olasılığı son derece yüksek olmaktadır.

Bu yazı gebelikte 15. hafta, gebeliğin 15. haftası, hamilelikte 15. hafta, hamileliğin 15. haftası, gebelikte 15 hafta belirtileri, gebelikte onbeşinci hafta, hamilelikte onbeşinci hafta, hamilelikte onbeşinci hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebeliğin 15 haftası, gebelikte 15 hafta, 15 haftalık gebelik, gebelikte 15 hafta belirtileri, 15 haftalk gebelik, 15 hafta gebelik, 15 hafta gebelik belirtileri, 15 gebelik haftası, facebook, gebelik 15 hafta

2 Comments on Gebeliğin 15. Haftası

  1. hamileliğimin 15. haftasının sonuna geldim ama bende bu değişiklikler ve gelişmelerin neredeyse tamamı yok. acaba bende mi bir sorun var?

Leave a Reply

Your email address will not be published.