Gebelik sürecinde neredeyse dördüncü ayı bitirmek üzeresiniz. Artık gebeliğin 16. haftasındayız. Peki hamileliğin 16. haftası anne ve bebek için ne gibi değişiklikleri beraberinde getirir?

Bebek: Bebeğiniz bu hafta 80 gram ağırlığında ve 188 mm. boyunda. Bebeğin ilk kas hareketleri istemsiz olmakla birlikte bu hafta bazı istemli kas hareketleri yapmaya başlayacak. Başını dik tutabilir ve yüz kaslarının gelişmesi sayesinde göz kırpmak ve kaş çatmak gibi yüz ifadeleri sergileyebilir. İskelet sistemi geliştikçe kemiklerde depolanan kalsiyum miktarı da artar. Bebeğiniz kız ise bu hafta yumurtalıklarında milyonlarca yumurta oluşur. Bebek 40-45 dakikada bir mesanesini boşaltmaktadır.

Bebeğin cinsiyeti bu hafta ultrason yardımı ile teşhis edilebilir. İlk hamileliğiniz değilse, çok kilolu değilseniz veya kalın bir rahme sahip değilseniz bebeğin kemiklerinin gelişmesi ile birlikte bu hafta ilk hareketlerini hissedebilirsiniz. Henüz hissetmiyorsanız panik yapmayın, ilk hamileliğini yaşayan annelerin çoğu ilk bebek hareketlerini 21-24 hafta arasında hisseder. Rahim içinde yerinin henüz geniş olması sayesinde bebeğiniz bu haftalarda kol ve bacaklarını bol bol hareket ettirir.

Anne: 16 ile 18. hafta arasında doktorunuz, anne kanındaki, fetus tarafından üretilen bir protein olan alfa-fetoprotein, hamilelik hormonu hCG ve estriol hormonu düzeylerine bakılan üçlü tarama testi yaptırmanızı önerebilir. Bu testin sonuçları bebekte spina bifida gibi nöral tüp defektlerini veya down sendromu gibi genetik anomalilerin bulunma riskini verir.

Testin yapıldığı 1000 kadından 50sinde risk bulunacak ve bunlardan yalnızca bir ya da iki bebekte gerçekten nöral tüp defekti ortaya çıkacaktır. Öte yandan testin tüm nöral tüp defekti ve down sendromu vakalarını yakalayamaması da söz konusudur. Bu testin avantajları ve dezavantajlarını doktorunuzla ayrıntılı olarak konuşun. Bağ dokunuz gerilmeye devam ediyor, bu nedenle karın bölgenizde bir miktar gerginlik ve ağrı hissedebilirsiniz.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 16. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 16. hafta hamileliğin gebeliğin 16. haftası kasık karın ağrısı cinsiyet belli olur mu cinsel ilişki ultrason görüntüsü annedeki değişiklikler kaç kilo alınır kanama bebeğin gelişimi yapılan testler neler olur beslenme yapılması gerekenler uzman tv kadınlar kulübü on altıncı hafta konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebeliğin 16 haftası, 16 hafta gebelik, 16 haftalk gebelik, gebelikte 16 hafta, gebeligin 16 cı haftası, 16 haftalık gebelik, 16 hafta gebelik karın ağrısı, 16 haftalık gebelikte karın ağrısı, 16 haftalık gebelik belirtileri, 16 hafta gebelikte karın ağrısı