Hamilelik süreci hızlı bir şekilde ilerliyor ve artık 18. haftaya girdiniz. Peki gebelikte 18. hafta da hem anne hem de bebekte ne gibi değişiklikler olur? İşte hamileliğin 18. haftası.

Bebek: Ninnileri hatırlamaya ve öğrenmeye başlayın. 20 cm. boyunda ve 190 gram ağırlığındaki bebeğiniz artık işitebiliyor. İç kulak kemikleri ve beyinden gelen sinir uçları artık tamamlandığından bebek kalp atışınız ve göbek kordonundan geçen kanın sesi gibi sesleri işitebiliyor.

Dış dünyadaki ani yüksek seslerden dolayı zıplayabilir bile. Bebeğin gözleri de gelişiyor. Rahmin üstüne bir fener tutmanız halinde bebek ışık parıltısını yakalayabilir. Bebeğiniz artık yutkunabilir de ve hatta gün boyu yaklaşık bir litre amniyon sıvısı yutuyor bile olabilir. Araştırmalar bebeğinizin susuzluğunu hissediyor olabileceğini dahi ortaya koydu.

Bu haftaya kadar bebeğinizin kemikleri oluşmuştu ancak kemikler hala yumuşaktı. Bu haftadan itibaren kemikler sertleşmeye başlıyor. İlk sertleşen kemikler bacak ve iç kulak kemikleridir. El ve ayak parmak uçlarındaki yastıkçıklar oluştu ve parmak izi oluşmaya başladı. Göbeğinizde periyodik atma hareketleri oluyorsa paniklemeyin, bebeğinizi hıçkırık tutmuş olabilir.

Anne: Hamileliğiniz boyunca yeterli miktarda kalsiyum almanız hem bebeğinizin kemik gelişimi açısından, hem de sizin kemiklerinizin sağlığı açısından son derece önemlidir. Karnınız büyüdükçe uyumakta zorluk yaşamaya başlamış olabilirsiniz. Yastıklarla karnınızı ve bacaklarınızı destekleyerek daha rahat edebilirsiniz. Yatmadan önce tuvalet ihtiyacınızı gidermek de size yardımcı olacaktır.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 18. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 18. hafta gebeliğin 18. haftası hamileliğin 18. haftasında annedeki değişiklikler bebek hareketleri ultrason görüntüleri kanama mide yanması neler olur baş kasık karın ağrısı kadınlar kulübü uzman tv yapılan testler bebeğin kilosu lekelenme anne adayı nelere dikkat etmeli on sekizinci konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

18 haftalık gebelik, gebelıgın 18 haftası, 18 hafta gebelik, 18 gebelik haftası, gebelikte 18 hafta, 18 haftalık gebelik belirtileri, 18 haftada gebelik, gebeliğin 18 haftasında baş dönmesi, gebelik 18 hafta, gebelikte 18