Hamilelik sürecinin yarısı bu hafta noktalanıyor. Gebeliğin 20. haftası birçok gelişime açık bir süreçtir. Peki hamileliğin 20. haftasında anne ve bebekte ne gibi değişiklikler olur?

Bebek: İlk hücre bölünmesinden sonra hamileliğin yirminci haftasına kadar geçen sürede bebeğiniz çok önemli gelişmeler kaydetti. Bu hafta bebeğinizin ağırlığı 260 gram ağırlığı ve kafadan popoya kadar boyu 14-16 cm.

Bebeğin rahim içerisinde kapladığı alan artmaya devam ediyor ve ilerleyen zamanlarda annenin ciğerleri, midesi, mesanesi ve böbreklerine baskı yapmaya başlayacak. Bebeğin vernix caseosa (koruyucu kremsi bir tabaka) tabakası altındaki cildi kalınlaşıyor ve dermis, epidermis ve cilt altı dokusu olmak üzere katmanlaşıyor. Bebeğin saç ve tırnak gelişimi devam ediyor. Bu hafta bebeğinizin uyku ritminin farkına varmış olabilirsiniz.

Anne: Bazı anneler bu haftadan itibaren, bebek inene kadar nefes almada güçlük yaşayabilmektedir. Bunun nedeni büyüyen rahim nedeniyle iç organların akciğerlere baskı yapmasıdır. Bebek indikten ya da bir başka deyişle pelvis içerisine yerleştikten sonra nefes almanız yeniden normale dönecektir.

Bebek ilk hamileliklerde doğumdan yaklaşık 4-6 hafta önce inmektedir. Rahim yukarı doğru baskı yaptığı için göbek deliğiniz dışarı fırlamış olabilir ve doğuma kadar da bu şekilde kalmaya devam edecek.

Doktorunuz bu hafta civarında, bebeğin büyüklüğünü ve konumunu belirlemek ve bu hafta görünür hale gelen kemik ve organlarda herhangi bir anomali olup olmadığını saptamak üzere bir ayrıntılı ultrason incelemesi yapacaktır. Bu muayene sırasında göbek kordonu, plasenta ve amniyon sıvısı da incelenebilir.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 20. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 20. hafta gebeliğin 20. haftasında hamileliğin 20. haftası neler olur cinsellik kanama uzman tv kadınlar kulübü cinsel ilişki kasık ağrıları yapılan testler ayrıntılı ultrason görüntüleri kaç kilo alınır kasılmalar mide bulantısı bebek hareketleri kaç kilo alınmalı beslenme kahverengi akıntı tetanoz aşısı bebeğin durumu yirminci konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebelıgın 20 haftası, 20 haftalk gebelik, gebelikte 20 hafta, 20 haftalık gebelik, 20 gebelik haftası, gebelikte 20 hafta belirtileri, gebelikte bebegin cigerleri, 20gebelik, 20 HEFTELIK GEBELIK, 20 hafta