Hamilelik sürecinin yarısından fazlasını geride bıraktınız. Yeni hafta gebeliğin 21. haftası. Peki hamileliğin 21. haftasında anne ve bebekte ne gibi değişiklikler oluyor buyurun beraber okuyalım.

Bebek: Bebeğinizin etrafını sararak bir tampon vazifesi gören ve onu koruyan amniyon sıvısı bu hafta yeni bir işlev daha görmeye başlayacak.

Bebeğin bağırsakları, bebeğin yuttuğu amniyon sıvısında bulunan küçük bir miktar şekeri emerek kalın bağırsaklara aktaracak kadar gelişti. Ancak bebeğin gerek duyduğu tüm gıdayı halen plasenta temin ediyor. Bugüne kadar bebeğinizin karaciğeri ve dalağı kan hücrelerini üretiyordu ancak artık kemik iliği de hücre oluşumuna katkı sağlayacak kadar gelişti.

Anne: Hamilelikte egzersiz vücut şeklinizi korumanın yanında varis, sırt ağrısı, aşırı kilo alımı gibi bazı sorunların en az düzeyde kalmasına yardımcı olur. Ancak tabii ki hamilelik ağır sporlara başlamak için uygun bir zaman değildir, bu işin püf noktası yavaş yavaş ilerlemektir.

Hamilelikte bağlar fazlasıyla gevşediği için yaralanma riskiniz fazladır. Bu nedenle yoga, yüzme ve yürüyüş gibi hafif egzersizler ideal olacaktır. Hamileyken herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayak bilekleri ve ayaklarınız özellikle akşama doğru şişmeye başlayabilir. Bol bol su için ve ayaklarınızı yüksek bir yere uzatarak istirahat edin.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 21. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 21. hafta gebeliğin 21. haftası hamileliğin 21. haftasında kasık ağrısı bebek hareketleri ultrason görüntüsü uzman tv kadınlar kulübü cinsel ilişki cinsellik bebeğin kilosu annedeki değişiklikler yapılan testler kaç kilo alınır bebek hareketleri bebek gelişimi kaç gramdır karın kasık ağrısı kanama bebeğin durumu nasıldır yirmi birinci konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebelıgın 21 haftası, 21 haftalk gebelik, 21 hafta gebelik, gebelikte 21 hafta, 21 gebelik haftası, 21 haftalık gebelik, gebelik 21 hafta, gebelikte su gelmesi, 21haftalk gebelık, 21 heftelik gebelik