Hamilelik sürecinin artık 24. haftasındayız. Hem anne hem de bebek gelişimi için gebeliğin 24. haftası nasıl değişiklikler ortaya koyar kısaca bunları anlatmak istiyorum. İşte hamileliğin 24. haftasında karşımıza çıkanlar.

Bebek: Bebeğiniz halen oksijeni plasenta aracılığıyla temin etse de, dünyaya geldikten sonra akciğerleri oksijen almaya başlayacaktır. Dış dünyaya hazırlık amacıyla bebeğin akciğerleri sürfaktan üretmeye başladı. Sürfaktan nefes verdiğimizde akciğerlerdeki hava keseciklerinin çökmesini ve birbirine yapışmasını önleyerek rahat soluk alıp vermemizi sağlayan bir maddedir. İç kulak tam anlamıyla gelişmiş olduğundan bebeğiniz baş aşağı veya yukarı doğru durup durmadığını anlar. İç kulak vücudun dengesini kontrol eder.

Bebek bu hafta doğması halinde çok özel bir bakımla bir ölçüde yaşam şansına sahip olabilir. Erken doğanlarda en önemli sorunlardan biri akciğer gelişimi olmaktadır. Erken doğumun yeterince önceden tespit edilebilmesi halinde, akciğer gelişimini hızlandırmak amacıyla anneye enjeksiyon yoluyla ilaç uygulanabilmektedir. Bebek bu hafta yaklaşık 600 gram ağırlığında ve 30 cm. boyunda.

Anne: Önemli bir prenatal test olan glikoz taraması 24 ile 28. haftalar arasında yapılmaktadır. Glikoz taraması, hamilelik sırasında geçici olarak meydana gelen ve yeni doğanda düşük kan şekeri gibi sorunlara yol açabilen hamilelik diyabetini teşhis etmek amacıyla yapılır. Hamilelik diyabeti bebeğin hormonlar nedeniyle olağandan çok büyük olmasına neden olarak, hamile kadının sezeryan doğum olasılığını da artırır.

Glikoz tarama testinde şekerli bir sıvı içersiniz ve hemen kanınız alınır. Şeker düzeyinin normal çıkmaması durumunda doktorunuz ilave testler isteyebilir. Hamilelik diyabeti genellikle sıkı bir diyet ile kontrol altına alınabilir, ancak bazen hamilelik süresince insulin gibi ilaç tedavisi de gerekli olabilir. Erken doğumun işaretlerini bilmek çok önemlidir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birinin meydana gelmesi halinde derhal doktorunuzu arayınız:

Bir saat içinde sayısı dörtten fazla kasılma veya kramp olursa, Parlak kırmızı bir kanama olursa, Yüzünüzde veya ellerinizde şişkinlik, preeklampsi belirtisi olabilir. İdrar yaparken ağrı hissetme, bir idrar yolu, mesane veya böbrek iltihabına işaret edebilir. Midenizde keskin ve uzun süren ağrı, Akut veya sürekli kusma, Aniden berrak, suya benzer bir sıvı boşalması, Pelviste yoğun baskı.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 24. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 24. hafta gebeliğin 24. haftası hamileliğin 24. haftasında kaç aylık kadınlar kulübü uzman tv annedeki değişiklikler mide bulantısı karın kasık ağrısı akıntı yapılan testler bebeğin durumu kilosu kaç kilo alınır ne yemeli beslenme cinsel ilişki neler olur bebek gelişimi hareketleri annedeki değişiklikler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

GEBELİĞİN 24 HAFTASI, 24 gebelik haftası, 24 haftalk gebelik, 24 haftalık gebelik, гебелийин 24, gebeliğin 24 haftasında bebek, 24 gebelik haftasında bebek, gebelikte 24 hafta, gebeliyin 21ci haftasi, 24 haftal?k gebelik