Gebeliğin 24. Haftası

Bebek: Bebeğiniz halen oksijeni plasenta aracılığıyla temin etse de, dünyaya geldikten sonra akciğerleri oksijen almaya başlayacaktır. Dış dünyaya hazırlık amacıyla bebeğin akciğerleri sürfaktan üretmeye

başladı. Sürfaktan nefes verdiğimizde akciğerlerimizdeki hava keseciklerinin çökmesini ve birbirine yapışmasını önleyerek rahat soluk alıp vermemizi sağlayan bir maddedir. İç kulak tam anlamıyla gelişmiş olduğundan bebeğiniz baş aşağı veya yukarı doğru durup durmadığını anlar. İç kulak vücudun dengesini kontrol eder.

Bebek bu hafta doğması halinde çok özel bir bakımla bir ölçüde yaşam şansına sahip olabilir. Erken doğanlarda en önemli sorunlardan biri akciğer gelişimi olmaktadır. Erken doğumun yeterince önceden tespit edilebilmesi halinde, akciğer gelişimini hızlandırmak amacıyla anneye enjeksiyon yoluyla ilaç uygulanabilmektedir. Bebek bu hafta yaklaşık 600 gram ağırlığında ve 30 cm. boyunda.

Anne: Önemli bir prenatal test olan glikoz taraması 24 ile 28. haftalar arasında yapılmaktadır. Glikoz taraması, hamilelik sırasında geçici olarak meydana gelen ve yeni doğanda düşük kan şekeri gibi sorunlara yol açabilen hamilelik diyabetini teşhis etmek amacıyla yapılır. Hamilelik diyabeti bebeğin hormonlar nedeniyle olağandan çok büyük olmasına neden olarak (macrosomia), hamile kadının sezeryan doğum olasılığını da artırır.

Glikoz tarama testinde şekerli bir sıvı içersiniz ve hemen kanınız alınır. Şeker düzeylerinizin normal çıkmaması durumunda doktorunuz ilave testler isteyebilir. Hamilelik diyabeti genellikle sıkı bir diyet ile kontrol altına alınabilir, ancak bazen hamilelik süresince insulin gibi ilaç tedavisi de gerekli olabilir. Erken doğumun işaretlerini bilmek çok önemlidir. Aşağıdaki durumlardan herhangi birinin meydana gelmesi halinde derhal doktorunuzu arayınız:

Bir saat içinde sayısı dörtten fazla kasılma veya kramp olursa, Parlak kırmızı bir kanama olursa, Yüzünüzde veya ellerinizde şişkinlik, preeklampsi belirtisi olabilir. İdrar yaparken ağrı hissetme, bir idrar yolu, mesane veya böbrek iltihabına işaret edebilir. Midenizde keskin ve uzun süren ağrı, Akut veya sürekli kusma, Aniden berrak, suya benzer bir sıvı boşalması, Pelviste yoğun baskı.

Bu yazı gebelikte 24. hafta, gebeliğin 24. haftası, hamilelikte 24. hafta, hamileliğin 24. haftası, gebelikte 24 hafta belirtileri, gebelikte yirmidördüncü hafta, hamilelikte yirmidördüncü hafta, hamilelikte yirmidördüncü hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

GEBELİĞİN 24 HAFTASI, 24 gebelik haftası, 24 haftalk gebelik, 24 haftalık gebelik, гебелийин 24, gebeliğin 24 haftasında bebek, 24 gebelik haftasında bebek, gebelikte 24 hafta, gebeliyin 21ci haftasi, 24 haftal?k gebelik

1 Comment on Gebeliğin 24. Haftası

  1. gebeliğin 24. haftasında ayaklarının altı kaşınan oldumu çok şükür 24. hafta geçti ama sürekli ayaklarımın altı kaşındı bu dönemde

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.