Gebelikte 26. haftaya adım attınız. Hem anne adayı hem de bebek için birçok gelişmeyi beraberinde getiren hamileliğin 26. haftasında oluşan gelişmeleri kısa kısa aktaralım. Bakalım gebeliğin 26. haftası bizleri neler bekliyor?

Bebek: Retinanın gelişmesine olanak vermek için bebeğin göz kapakları bugüne kadar kapalıydı, bu hafta göz kapakları açılmaya ve bebeğiniz göz kırpmaya başlıyor. Kalıtıma bağlı olarak bazı bebekler mavi ya da yeşil, bazıları da siyah veya kahverengi göz rengi ile doğacaklar. Renkli gözlerin ilk altı ayın sonunda renginin koyulaşması mümkün, ancak siyah ya da kahverengi veya mavi ya da yeşile dönüşmesi mümkün değildir. Bebek bu haftada yaklaşık 850 gram ve hala çok buruşuk bir görünümü var. Ancak gelecek 14 hafta boyunca düzenli olarak kilo almaya devam edecek ve buruşuk görünümü de kaybolacak.

Geçen hafta akciğerlerdeki kan damarları gelişmeye başlamıştı, bu hafta da akciğerlerde hava kesecikleri oluşmaya başladı. Ayrıca akciğerler sürfaktan üretmeye de başladı, ancak miktarları bebeğin dış dünyada solunum yapmasını sağlayacak düzeyde değil henüz. Sürfaktan akciğerlerdeki hava keseciklerinin iç yüzeyini kaplayan ve nefes alıp verirken akciğerin genişlemesini sağlayan maddedir.

Erken doğum tehdidi yaşayan anne adaylarına bazı enjeksiyonlar yapılarak bu maddenin üretimi hızlandırılmaya çalışılır. Buna amaç erken doğum olması halinde bebeğin solunum problemi yaşamasını engellemeye çalışmaktır.

Anne: Bu haftalarda aniden ve nedensiz bir şekilde karnınızda bir sertleşme hissedebilirsiniz. Endişelenmeyin. Bu hamilelerde sıklıkla görülen ve Braxton-Hicks olarak isimlendirilen ve sizi doğuma hazırlayan zararsız kasılmalardır. Erken doğum tehdidinde ise kasılmalar süreklidir, belirli aralıklarla gelir ve hareketle hafiflemez. Düzenli kasılmaları saptamak için eşinizden yardım isteyebilirsiniz. Eşiniz, avuç içini rahminizin tam tepe noktasına yerleştirerek beklemeli.

Bu haftada rahmin tepe noktası göbek deliğinin yaklaşık 5 santimetre yukarısındadır. Eşiniz 20 dakika kadar bu şekilde bekleyerek kasılmaların varlığını ve sıklığını saptayabilir. Bu işlemi kendiniz de yapabilirsiniz, ancak objektif olarak değerlendirme yapamayacağınız için eşinizden istemenizde yarar var. Bu kasılmaları siz hissetmeyebilirsiniz ya da çok hafif adet sancısı şeklinde fark edebilirsiniz. Bu kasılmaların sıklığı konusunda endişeleriniz varsa hemen doktorunuzu aramalısınız.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 26. HAFTASI KONUSUNDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 26. hafta gebeliğin 26. haftası hamileliğin 26. haftasında kaç aylık olur kadınlar kulübü uzman tv bebeğin kilosu bebek hareketleri karın kasık ağrısı cinsellik kanama beslenme cinsel ilişki kaç kilo alınır mide bulantısı yanması nelere dikkat edilmeli anne adayı neler yaşar annedeki değişiklikler bebeğin durumu konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebeliğin 26 haftası, 26 haftalk gebelik, 26 hafta gebelik, 26 gebelik haftası, 26 haftalık gebelik, 26 haftalık gebelikte mide bulantısı, 26 haftada mide bulantısı, gebelikte 26 hafta bebek, 26 cı hafta gebelik, 26 gebelik haftasında bebek