Neredeyse hamileliğin 7. ayı bitmek üzere. Artık gebelikte 28. haftada bulunuyorsunuz. Peki hamileliğin 28. haftasında hem anne hem de bebekte ne gibi değişiklikler oluyor?

Bebek: Bebek 1100 gram ve 25 cm. Bir sonraki doktor kontrolünüzde doktorunuz bebeğin baştan mı yoksa ayaktan mı (ters geliş) geleceğini söyleyebilir. Bebeğin başının rahim ağzınızı ittiğini hissediyorsanız büyük olasılıkla baştan geliş pozisyonundadır. Bebeğin ters geliş pozisyonunda olması durumunda doktorunuz sezaryen doğum önerebilecektir. Ancak şu anda ters pozisyonda olduğu için endişelenmenize gerek yok, önünüzdeki 2 ay içerisinde bebeğin pozisyonu değişebilir.

Çoğunlukla bebekler kendiliklerinden pozisyon değiştirirler. Bebeğin beynindeki kıvrımlar gelişmeye ve genişlemeye devam ediyor. Ayrıca yağ katmanları birikmeye ve saçlar da uzamaya devam ediyor. Şu anda toplam yağ dokusunun %2-3’ü oluşmuş durumda. Göz kapakları açık ve gözlerin gelişimi tamamlandı. Kas tonu yavaş yavaş iyileşiyor. Bebeğinizle bol bol konuşmayı ihmal etmeyin çünkü artık sesinizi tanıyor.

Anne: 3. trimestere; bacak krampları, hemoroid, varis, cilt kaşıntıları, ağrı ve sancılar, terleme, mide yanması, kabızlık ve bebeğin geleceği döneme hoş geldiniz. Bu haftadan itibaren doktorunuzu daha sık ziyaret etmeye hazırlanın. Büyük olasılıkla 15 günde bir doktor kontrolüne gitmeniz gerekecek.

Yapılacak testlerden biri kan grubunuzu belirlemek amacıyla yapılacak olan kan tahlili. Kan grubunuzun Rh negatif olması durumunda doktorunuzu şimdi bir doz ve bir doz da doğumdan hemen sonra Rh-immunoglobulin yapacaktır. Ayrıca, henüz yapılmadıysa, hamilelik diyabetiniz olup olmadığını kontrol etmek amacıyla doktorunuz şeker yükleme testi isteyecektir. Bu testin amacı gebelikte ortaya çıkan şeker hastalığını yani gestasyonel diyabeti araştırmaktır. Kan uyuşmazlığı varsa bunu da doktorunuza hatırlatmanız gerekli.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 28. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 28. hafta gebeliğin 28. haftası hamileliğin 28. haftasında mide bulantısı kasık karın ağrısı kasılma bebeğin kilosu kadınlar kulübü uzman tv bebek hareketleri bebeğin gelişimi kaç aylık yapılması gerekenler gelişimi annedeki değişiklikler neler olur cinsel ilişki cinsellik beslenme sancı kanama yapılan testler kaç kilo alınır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

28 haftalk gebelik, gebeliğin 28 haftası, gebelikte 28 hafta, 28 hafta gebelik, 28 haftalık gebelik, 28 haftalık gebelikte sancı, 28 gebelik haftası, 28 haftalık gebelikte su gelmesi, 28haftalk gebe, 28 haftada sanci