Neredeyse gebelikte 7. ayı bitirdiniz. Sabredin hanımlar az kaldı. Bu hafta gebeliğin 29. haftası ve sizlere hamileliğin 29. haftasında anne ve bebekte oluşan değişme ve gelişmeleri aktarmak istiyorum.

Bebek: Bebek hala son derece hareketli ve güçlü tekmelerden yumruklardan bazıları nefesinizi kesiyor. Bebeğin hareketlerinde azalma hissederseniz, bebeğin hareketlerini sayın: Bebeğin 1 saat içinde en az 10 kere hareket etmesi gerekir. Bebeğiniz daha az hareket ederse, doktorunuzla görüşün. Bebeğin başı gövdesi ile orantılı hale geldi. Beyin ilkel solunum ve beden ısısı kontrolünü yapıyor.

Gözler yuvası içinde hareket edebiliyor ve bebeğin ışık, ses, tat ve koku hassasiyeti artıyor. Kemik iliği de sürekli olarak alyuvar üretiyor. Bebeğin böbrek üstü bezleri androjen ve östrojen gibi hormonları üretmeye başladı. Bu hormonlar anne vücudunda prolaktin hormonunu harekete geçirir ve bu da hayatının ilk günlerinde bebeğin besin ihtiyaçlarını karşılayacak olan kolostrumun üretilmesine neden olur.

Anne: Maalesef cilt kaşıntıları, nefes darlığı, hemoroid, bacak krampları, mide yanması, kabızlık ve kas ağrılarının hakim olduğu bir dönemdesiniz.

Tüm bu rahatsızlıkların geçici olduğunu unutmamaya hamileliğin olumlu yönlerine odaklanmaya gayret edin. Hamilelik sırasında, artan kan hacmi ve bebeğin doğum sonrasında demir depolarının yeterli olmasını sağlamak için gerekli alyuvar üretiminin devamı açısından demir çok önemlidir.

İkinci ve üçüncü trimesterlerde günde en az 30 miligram demir almanız gereklidir. Hamilelikte demir eksikliği sıklıkla görüldüğü için, doktorunuz demir düzeyinizi kontrol etmek için kan tahlili isteyebilir. Demir düzeyinin düşük çıkması halinde ise demir takviyesi verebilir.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 29. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 29. hafta gebeliğin 29. haftası hamileliğin 29. haftasında cinsellik cinsel ilişki kaç kilo alınır kasık karın ağrısı uzman tv kadınlar kulübü bebeğin hareketleri durumu nasıldır ultrason görüntüsü görüntüleri kilosu beslenme mide bulantısı sancı lekelenme kanama ishal annedeki değişiklikler neler olur konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

29 haftalk gebelik, 29 haftalık bebek hareketleri, gebeliğin 29 haftası, 29 haftalık gebelik, gebelikte 29 hafta, 29 haftada bebek hareketlerinde azalma, 29 gebelik haftasi, 29 haftada bebek hareketleri, gebelikte 29 ncu hafta, Gebeliğin 29 uncu haftası