Biliyorum neredeyse son düzlüğe geldiğinizi hissediyorsunuz. Hamileliğin 30. haftasına girdik. Bakalım gebeliğin 30. haftasında anne ve bebekte ne gibi değişiklikler oluyor.

Bebek: Bu hafta ağırlığı 1400 gram ve boyu 27 cm. olan bebeğiniz kilo almaya ve cilt altında yağ katmanlarını oluşturmaya devam ediyor. Bu yağlar bebeğin daha az buruşuk görünmesini sağlıyor ve doğduktan sonra da bebeğin vücut ısısını korumasına yardım edecek. Bebeğin göz kapakları açılıp kapanıyor ve ayak tırnakları uzuyor.

Rahim içinin karanlık bir yer olduğunu zannederiz, oysa rahim içindeki ışık düzeyi annenin bulunduğu ortama göre değişir ve bebek de bunu farkedebilir. Artık alyuvar üretiminden kemik iliği sorumlu. Bebek doğum sonrası solunum için hazırlanmak amacıyla soluk alıyormuş gibi yaparak diyaframını sürekli hareket ettirerek solunum alıştırmaları yapıyor. Bu hareketler oldukça ritmiktir ve kazayla amniyon sıvısını yutması halinde bebeğin hıçkırmasına bile neden olabilir.

Anne: Kabızlık hamilelikte sık görülen bir şikayettir. Hamileliğin devam etmesini sağlayan hormonlar sindirim sisteminizin de önemli ölçüde yavaşlamasına neden olur. Düzenli egzersiz yapmak ve lifli gıdalarla beslenmek kabızlık açısından en yararlı yöntemlerdir. Hamile kadınlar açısından ideal uyku pozisyonu sol yana yatmaktır.

Aort ve vena cava damarları belinizin tam ortasının hafif sağından geçer, bu nedenle sol yana yattığınızda organlarınız ve kol-bacaklarınıza kan akışı engellenmez. Uyumakta zorluk çekiyorsanız, bacaklarınız ve sırtınızı yastıklarla desteklemeyi deneyebilirsiniz.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 30. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 30. hafta gebeliğin 30. haftası hamileliğin 30. haftasında cinsel ilişki bebeğin kilosu kaç kilo aldınız kasık karın ağrısı bebeğin görüntüsü kadınlar kulübü uzman tv mide bulantısı beslenme anne ve bebekte değişiklikler akıntı nelere dikkat edilmeli yapılması gerekenler bebeğin pozisyonu nelere dikkat edilmeli yapılması gerekenler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebeligin 30 haftasi, 30 HAFTA GEBELİK, gebelikte 30 hafta, 30 haftalık gebelik, 30 haftalk gebelik, 30 haftada gebelik, 30 gebelik haftasi, gebeliğin otuzuncu haftası, gebelikde 30 hafta, 30 hafta