Hamilelik süreci giderek sona doğru yaklaşıyor ve her hafta farklı bir heyecana sahip oluyorsunuz. Bu hafta, hamileliğin 31. haftası ve bu yazımızda sizlere gebeliğin 31. haftasında karşınıza çıkacak durumları anlatmak istiyorum.

Bebek: Bebeğiniz ihtiyaç duyduğu besinlerin çoğunu plasenta aracılığı ile alır ve plasentadaki kan akışı bebeğin idrar yapmasını sağlar. Bebek amniyon sıvısına günde yaklaşık yarım litre idrar yapar ve günde birkaç kez tamamen yenilenen bu sıvıdan bir miktar da yutar. Amniyon kesesindeki sıvı miktarının olması gerekenden fazla olması bebeğin yutma zorluğuna veya sindirim sisteminde bir tıkanıklık olduğuna işaret edebilir.

Amniyon kesesindeki sıvı miktarının olması gerekenden az olması bebeğin yeterince çiş yapamadığına işaret edebilir ve bu da bebeğin böbreklerinde ya da üriner sisteminde bir sorundan kaynaklanabilir. Rutin ultrason kontrollerinizin bir parçası olarak doktorunuz amniyon sıvısı miktarını ölçecek.

Bebeğin büyümesi biraz yavaşlar ve beyin hızlı bir gelişim dönemine girer. Artık tam olarak gelişimini tamamlamamış tek organ akciğerdir. Bebeğiniz erkekse, testisleri karın boşluğundan skrotuma (torbaya) inmeye başlar.

Anne: Göğüslerde olan süt bezleri bu sıralarda kolostrum üretmeye başlayabilir. Kolostrum bebeğin hayatının ilk günlerinde ihtiyaç duyduğu kalori ve besinleri sağlayacak olan koyu, sarımsı bir sıvıdır. Göğüslerinizden kolostrum sızdığını fark ederseniz, göğüs pedi kullanabilirsiniz. Bu dönemde bebeğinizin kemikleri sertleştiğinden kalsiyum ihtiyacınız da her zamankinden fazla olacaktır.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 31. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 31. hafta gebeliğin 31. haftası hamileliğin 31. haftasında bebeğin kilosu kanama kasık ağrısı karın beslenme cinsel ilişki cinsellik kadınlar kulübü uzman tv bebeğin durumu nasıldır neler olur mide bulantısı yanması cinsellik sancı bebek hareketleri annedeki değişiklikler vajinada ağrı bebek gelişimi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

31 hafta gebelik, gebeliğin 31 haftası, gebelikte 31 hafta, 31 gebelik haftası, 31 haftalık gebelik, gebeligin 31 haftasinda cinsellik, 30 haftalık gebelikte cinsellik, gebelik 31 hafta, gebelikte otuzbirinci hafta, fgebelikte 31 hafta