Neredeyse hamileliğin 8. ayına gelmiş durumdasınız. Bu yazımızda sizlere gebeliğin 32. haftası hakkında bilgi vermek istiyorum. Bakalım hamileliğin 32. haftasında anne ve bebekte nasıl değişimler oluşuyor.

Bebek: Bebeğinizin el ve ayak tırnakları çıktı, kaşları, kirpikleri ve saçları belirginleşti. İlk tirmesterden beri bebeğin vücudunu kaplayan lanugo tüyleri dökülmeye başladı. Ancak sırt ve omuzlarında bir miktarın doğum sonrasına kadar kalması mümkün. Cilt altı yağ dokusu gelişmeye devam ettikçe bebeğinizin rengi kırmızıdan pembeye doğru dönmeye başlar.

Bu haftada bebeğinizin hareketlerinin iyice arttığını fark edebilirsiniz. Bebeğin hareketleri iyilik halinin bir göstergesidir bu nedenle hareketleri saymayı öğrenmelisiniz. Bu hafta bebeğin gözbebekleri parlak ışığa tepki verebilir. Yaklaşık 1800 gr. Ve tepeden popoya uzunluğu 28. cm olan bebeğinizin bu hafta dünyaya gelmesi durumunda yaşama şansı oldukça yüksek.

Anne: Ani kilo alımı, şiddetli baş ağrıları veya çakan ışıklar görmek, bulanık görmek gibi görmenizde farklılıklar gibi belirtiler hissediyor musunuz. Bunlar ikinci ve üçüncü trimesterde hem anneyi hem de bebeği etkileyen ve yüksek kan basıncına neden olan preeklempsi işaretleri olabilir.

Preeklempsi ise kasılmalar, koma ve hatta anne ve bebeğin kaybedilmesine neden olan eklemsiye yol açabilir. Rutin takipleriniz sırasında doktorunuz tansiyona bakacak ve idrar tahlili yapacaktır. Ancak preeklempsi belirtilerini hissetmeniz durumunda vakit geçirmeden doktorunuzu aramalısınız. Bu noktadan itibaren doktorunuzu 15 günde bir ziyaret etmeye başlayabilirsiniz.

Büyüyen bebeğiniz organlarınıza baskı yaparak hazımsızlık, mide yanması, nefes darlığı gibi sorunlara neden olabilir. Kabızlığı önlemek için bol bol su için ve lifli gıdalarla beslenin. Mide yanmasını önlemek içinde az az ve sık aralıklarla yemek yiyin. Bacaklarda kramp çok sık rastlanılan bir bulgudur ve kalsiyum ihtiyacınızın bir belirtisi olabilir. Hamileliğin sonuna yaklaşmış olmanız vitamin alımını kesmenizi gerektirmez. Bu vitaminleri doğuma kadar kullanmanız gereklidir.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 32. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 32. hafta gebeliğin 32. haftası hamileliğin 32. haftasında ishal sancı bebeğin kilosu karın ağrısı sertleşmesi cinsel ilişki cinsellik vajinal akıntı rapor annenin durumu mide bulantısı sancısı bebek kaç kilo olmalı hareketleri gelişimi annedeki değişiklikler çalışabilir raporu kadınlar kulübü uzman tv beslenme yapılması gerekenler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

32 haftalık gebelik, gebeliğin 32 haftası, 32 hafta gebelik, 32 gebelik haftasi, 32 haftalk gebelik, gebelikte 32 hafta, gebeliğin 32 haftasında bebek, 32 1 haftalık gebelik, 32 haftalık gebelik cinsellik, gebeliğin 32 haftasında cinsellik