Hamilelik süreci giderek ilerliyor ve bu hafta gebeliğin 33. haftası. Bakalım hamileliğin 33. haftasında anne ve bebekte ne gibi değişiklikler ortaya çıkıyor.

Bebek: Doğumdan önceki bu son birkaç haftada bebeğin beyninde gelişmiş olan milyonlarca nöron bebeğinizin içinde bulunduğu rahim ortamını fark etmesini, dinlemesini, hissetmesini ve hatta bir anlamda görmesini sağlıyor. Bebeğin göz bebekleri artık ışığı yakalayabilir ve belirsiz şekilleri seçebilmesi için küçülüp, büyüyebilir. Bebeğiniz yenidoğan bebekler gibi zamanın çoğunu uyuyarak geçirir ve hatta yetişkinlerdeki gibi derin uykuya dalar ve gözlerinde hızlı göz hareketleri saptanabilir.

Bebeğin akciğerleri neredeyse tamamen olgunlaşmıştır. Bebeğin korunması ve sıcak tutulması amacıyla yağ depolanmaya devam ediyor. Anne karnındaki bebekler kilonun en büyük bölümünü doğumdan önceki son haftalarda alır.

Bu hafta amniyon sıvısı en yüksek düzeyine ulaştı ve doğuma kadar da bu düzeyde kalacak. Artık bebeğiniz doğum pozisyonuna yerleşmiş olabilir. Doktorunuz bebeğin baştan mı yoksa ayaktan mı yerleştiğini söyleyecektir. Bebeğiniz ters geliş pozisyonuna sahip ise doktorunuz sezaryen doğumu önerebilir.

Anne: Doğuma sadece 2 ay kaldığından, doğum sancılarına nasıl dayanmanız gerektiğini düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Gerçekten de sancıları hafifletmek için kullanılan nefes teknikleri, doğum sırasında enjeksiyonla verilen ağrı kesiciler ve epidural anestezi gibi konularda bilgi edinmelisiniz. Son kararınız ne olursa olsun, ne kadar çok şey öğrenirseniz kararınız da o kadar doğru olacaktır. Henüz şu anda bir tercih yapmanız gerekmese de, doktorunuzdan seçenekleri anlatmasını isteyebilirsiniz.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 33. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 33. hafta gebeliğin 33. haftası hamileliğin 33. haftasında bebeğin durumu nasıldır sancı cinsel ilişki cinsellik kanama akıntı bebek hareketleri doğum mide bulantısı kasık karın ağrısı bebeğin kilosu kadınlar kulübü uzman tv neler olur mide bulantısı annedeki değişiklikler dikkat edilmesi gerekenler vajinada ağrı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

33 haftalık gebelik, gebeliğin 33 haftası, 33 hafta gebelik, 33 haftalk gebelik, gebelikte 33 hafta, 33 haftalık gebelikte sancı, 33haftalık gebelik, 33 gebelik haftası, gebeliğin 33 haftasında doğum, 33 haftalık gebelik sancıları