Bu yazımızda hamileliğin 34. haftası anne ve bebek için nasıl değişiklikler getirir bunları anlatmak istiyorum. Bakalım yeni hafta gebelikte neleri yanında getiriyor.

Gebeliğin 34. haftasında en sık göreceğiniz durum maalesef saç dökülmesidir. Doğumdan sonra saç dökülmeleri daha da artar. Gebelik hormonlarına bağlı değişiklikler, tiroid bezinin az ya da çok çalışması saçlarınızın dökülmesine neden olabilir. Vitamin ve mineral eksikliği de sebep olabilmektedir.

Gebelik hormonlarına bağlı saç dökülmeleri doğumdan sonra hormonlar gebelik öncesi değerlere döndüğünde kendiliğinden düzelerek normale döner. Tiroid hastalığınız var ise tedavi edilmelidir. Saç dökülmelerine etkili biotin ve silica içeren şampuanlar veya kremler kullanabilirsiniz.

Bebek: Uyanıkken gözlerini açık tutan, uyurken gözlerini kapatan bebek artık yenidoğan gibi davranıyor. Bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmek için bağışıklık geliştiriyor. Bebeğin böbrek üstü bezleri de gelişti ve süt üretimini harekete geçiren hormonları üretmeye başladı. Bebeğin cildini kaplayan vernix tabakası inceldi ve lanugo tabakası tamamen yok oldu. 34 haftalık bebeklerin akciğerleri oldukça gelişmiştir ve akciğerlerde büyük olasılıkla sürfaktan adı verilen madde mevcuttur.

Sürfaktan, akciğerlerde havalanmayı sağlayan alveollerin içindeki havayı boşalttıktan sonra duvarlarının birbirine yapışmasını önleyen maddedir. Zamanından çok önce doğan bebeklerde yoğun bakımda sürfaktan dışarıdan verilir. Bebeğinizin akciğerlerinde sürfaktan olması doğum durumunda solunum problemi yaşama olasılığının çok azaldığı anlamına gelir. 2250 gr. olan ağırlık ve tepeden popoya 32 cm. olan boyları ile dünyaya gelmeleri halinde, ilk birkaç gün oksijen verilmesi gerekli olabilse bile, çok kapsamlı tıbbi müdahalelere gerek olmaksızın yaşamlarını sürdürebilirler.

Anne: Hamileliğin son dönemlerinde yaygın görülen şikayetlerden biri de yorgunluktur. Uyumada oluşan güçlükler, sırt ve bel ağrıları, alınan kilolar, doğum ve bebekle ilgili endişeler yorgunluğunuzun artmasına neden olabilir.

Mümkün olduğunca fazla dinlenin ve kısa uykular uyuyun. Ayık kalmak için kafeine güvenmeyin, çünkü çok fazla kafein tüketimi bebeği olumsuz etkileyebilmektedir. Son birkaç haftadan beri hissetmiş olabileceğiniz Braxton Hicks kasılmaları bu haftalarda şiddetlenebilir. Bu kasılmalar genellikle sancısız ve ritmik değildir. Doğum için hazırlanmanıza yardımcı olur.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 34. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebeliğin 34. haftası gebelikte 34. hafta hamileliğin 34. haftasında cinsel ilişki bebeğin durumu nasıldır kasık rahim karın ağrısı ishal cinsellik mide bulantısı kanama bebeğin durumu kilosu kadınlar kulübü uzman tv annedeki değişiklikler neler olur sancı nefes darlığı bebek hareketleri halsizlik yapılması gerekenler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

34 hafta gebelik, 34 haftalk gebelik, gebeligin 34 haftasi, 34 haftalık gebelik, 34 gebelik haftası, gebelikte 34 hafta, 34 haftada kasılmalar, 34 haftada gebelik, gebeligin otuz dorduncu haftasi, 34haftalk gebelik