Hamileliğin 35. haftasına girdik ve neredeyse sürecin sonuna geldik sayılır. Bakalım gebeliğin 35. haftasında anne ve bebek için nasıl değişiklikler ortaya çıkıyor.

Bebek: Bebeğiniz 2500 gr. oldu bile! Ve üstelik asıl hızlı kilo almaya bu hafta başlayacak. Vücudunun her tarafında, özellikle de kollar ve bacaklarda yağ depolandı. Erkek bebeklerde testislerin inme süreci tamamlandı. Bebeğin ebatları arttığından artık rahim içinde sıkışacak ve hareketleri azalacak ancak daha güçlü ve şiddetli bir hal alacaktır. Bebeğin başı da henüz yerleşmemişse bile, artık kasık kemiğinizin üzerine yerleşmiştir.

Anne: Artık doktorunuz rahim ağzındaki açılma ve incelmeleri ve bebeğin pozisyonunu düzenli olarak kontrol edecek. Normal olarak bebeğin kapalı bir rahim ağzından geçmesi mümkün değildir. Doğum rahim ağzının bebeğin çıkmasına izin verecek şekilde esnemesi, incelmesi ve açılması sürecidir. Rahim ağzı 10 cm. açıldığında tam açılma gerçekleşmiş demektir. İçinizde büyümekte olan bebeğe bağlandığınızı hissediyor olabilirsiniz ve doğumdan sonra bu bağ daha da güçlenecektir.

Bağlanma, yani bebeğinizle aranızda yoğun bir bağlılığın oluşması genellikle ilk dakikalarda veya ilk günlerde gerçekleşir, ancak bazen de bu bağlanmanın gerçekleşmesi biraz daha uzun zaman alabilir. Bu bağlanma sadece size bebeğinizi koruma ve sevme isteği vermekle kalmaz, aynı zamanda bebeğin de rahmin dışı dünyadaki güvenlik duygusunu besler. Bu arada herşeyi temizleme ve düzenleme isteği duyabilirsiniz. İstediğiniz işleri yapın ancak aşırıya kaçmamaya ve kendinizi çok fazla yormamaya dikkat edin.

Hamileliğinizin 35. Haftası Semptomları

Mide yanması veya hazımsızlık: Mide yanması bu hafta kötüleşiyor mu?  Bunun nedeni, büyüyen bebeğinizin karın alanınızı ele geçirmesi ve midenizi yukarıya itmesidir.  Büyük bir yemekten sonra yaslanırken veya uzanırken gıda tüketmeyin.

Ara sıra baş ağrıları: Eğer başınız zonkluyor ise, bunun bir dizi nedeni olabilir; aşırı pişmek veya sıkışık bir odada sıkışıp kalmak dahil.  Bir mola verin ve dışarıya hava almaya çıkın veya pencereyi açın.  Ayrıca, hamilelik sırasında hangi ağrı kesicilerin güvenli olduğunu sorun (kontrol altında).  Birçok doktor aşırı dozda almadığınız sürece asetaminofen’e olur diyecektir.

Şişkin damarlar: Bacağınızdaki şişkin damarlar ağrı veya kaşıntı yapmaya mı başladı?  Destek çorabı göstermeye çalıştığınız seksi anne görünümü olmayabilir, ancak göbeğinizin aşağıya doğru bacaklarınıza verdiği baskıyı dengelemek için yukarıya doğru ekstra bir baskı sağlayarak yardımcı olabilir.

Hemoroit: Şişkin damarlar herhangi bir yerde meydana gelebilir ve rektumunuzun etrafında görünenlere hemoroit adı verilir.  Bunlar sakinleştirmek için sıcak su ve tuvalet kağıdı ile siliniz.  Tuvalet kağıdı çok sert ise, bez kullanabilirsiniz.

Kanayan diş etleri: Diş etleriniz hala kanıyor veya hassas olabilir. Diş eti kuvvetini arttırmak için bol miktarda C vitamini alın. Ekstra bir bardak meyve suyu için.

Cilt değişiklikleri Göbek çevresinde aniden kaşınan, kabarcıklı bir isilik oluşmuş ise, açılımı “kaşıntılı ürtikaryal papüller ve hamilelik plakları” olan PUPPP’ye sahip olabilirsiniz.  Bu isilikler zararsız olup bebeğinize veya size risk teşkil etmez ancak sinir bozucudur. Kaşıntıyı hafifletmek için, duş veya banyodan sonra aloe-vera jel uygulamaya çalışın.

Artan sakarlıklar: Bitiş çizgisine doğru badi badi yürüdüğünüz bu hafta beden dengenizi sağlamak daha da güç. Güvenli hareket etmeye devam edin – yüksek bir rafta bulunan bir şeye ulaşmak istiyorsanız, bunu eşinizden talep edin.

Unutkanlık: Haftaları geri sayarken, muhtemelen daha unutkan hale geliyorsunuz.  Beyin hücre hacmi gerçekten azalıyor ve uykusuzluk nöbetleri de yardımcı olmuyor.  Bebeğiniz doğduktan birkaç ay sonra sisin dağılmasını bekleyin.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 35. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 35. hafta gebeliğin 35. haftası hamileliğin 35. haftasında mide bulantısı bebeğin kilosu durumu nasıldır kanama kasık baş karın ağrısı vajinada cinsel ilişki cinsellik ishal sancı bebek hareketleri kaç aylık olur kadınlar kulübü uzman tv kanama lekelenme bebek hareketleri beslenme kaşıntı hamilelikte 35. haftakonusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

35 haftalık gebelik, gebeliğin 35 haftası, 35 gebelik haftası, 35 haftalık gebelikte bebek hareketleri, gebelikte 35 hafta, 35 haftalk gebelik, 35 hafta gebelik, gebelikte 35 hafta bebek hareketleri, gebelik 35 hafta, 35 HAFTA GEBE