Gebeliğin 36. Haftası

Bebek: Daha önceki ultrason görüntülerinde görmüş olabileceğiniz minicik,

buruşuk bebek artık neredeyse tombul bir bebek oldu. Bu hafta yanaklarda da yağ depolandı ve güçlü emme kasları da bebeğin yüz hatlarını destekliyor. Bebeğiniz yaklaşık 2750 gr.  Anneden aldığı kalsiyum bebeğin kafatasının sertleşmesini sağladı ancak yinede doğum kanalından geçerken hafifçe deforme olabilecek ölçüde yumuşak. Dolayısıyla bebeğiniz yamuk veya şekilsiz bir kafa ile doğarsa şaşırmayın. Birkaç saat ile birkaç gün içerisinde bebeğin başı normal şeklini alacaktır.  Tüm organ sistemleri zaten uzun bir süreden beri mevcut ve artık doğum sonrası için son küçük rötuşlar atılıyor.

Anne: Bu haftadan itibaren doktorunuzu haftada bir görmeye başlayabilirsiniz. Doktorunuz rahim ağzındaki incelme ve açılmayı kontrol etmek amacıyla muayene yapabilir. Ayrıca bebeğin leğen bölgesine inmesi nedeniyle bir rahatlama ve hafifleme de hissedebilirsiniz. Bebek artık midenize ve bağırsaklarınıza baskı yapmadığı için iştahınız artabilir ve mide yanmaları da kaybolabilir.

Günde 2400 kalori almaya özen gösterin, bedeniniz çok çalışıyor ve enerjiye ihtiyaç duyuyor. Henüz Grup B Streptokok testi yaptırmadıysanız, bu konuyu doktorunuzla görüşün. Bu hafta doğum yapacağınız hastaneyi ziyaret ederek, dolaşmak için de uygun bir zaman olabilir. Hastane çantanız henüz hazır değilse, artık hazırlamanın zamanı geldi. Çantanın son şeklini alması birkaç teşebbüs gerektirebilir. İlk seferde muhtemelen ihtiyaç duymanız olası herşeyi almaya çalışacaksınız, ancak sonra tüm bunları taşımak için bir kamyonet gerekeceğini görünce, biraz azaltma gereği duyacaksınız.

Gebelikte 36. Hafta Önerileri
– Artık çantanızı hazırlayın misafir her an gelebilir. Çantada neler olmalı diye düşünüyorsanız sitemizden araştırma yapabilirsiniz.
Öğleden sonraları kısa kestirmeler yapabilirsiniz ama öğleden sonra uykularını uzun tutmayın eğer uzun uyursanız gece uyuyamayacaksınız.

– Hamileliğin 36. haftasından itibaren dişlerinizi mutlaka düzenli fırçalayın diş eti enfeksiyonları erken doğuma neden olabilir. Günde iki kez dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Bu yazı gebeliğin 36. haftasında beslenme gebeliğin 36. haftasında cinsellik gebeliğin 36. haftasında karın ağrısı akıntı mide bulantısı gebeliğin 36. haftasında bebeğin hareketleri hamileliğin 36. haftasında doğum olur mu hamileliğin 36.haftasında bebeğin kilosu hareketleri gelişimi hamileliğin 36.haftasında kasık ağrısı konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

36 gebelik haftası, 36 haftalık gebelik, gebeliğin 36 haftası, 36 hafta gebelik, 36 haftalk gebelik, 36 haftalık bebek doğarsa, bebek 36 haftalık doğarsa, 36 haftalık gebelikte cinsellik, bebek 36 haftada doğarsa, gebelikte 36 hafta

5 Comments on Gebeliğin 36. Haftası

  1. bende 35 haftalık gebeyim ve ağrılarım çok fazla bu benim ikinci gebeliğim kızımda bu gibi sorunlarım olmadı ama bu gebelikte çok rahatsızım geceleri uyuyamıyorum ve 37.haftada alınmasını istiyorum acaba alırmı doktorum siz ne dersiniz şimdiden teşekkürler..

  2. esım hamıle 35 haftalık hastanede yatıyo rahımde ıncelme varmıs dogum yaklastına mı ısarettır orenmek ıstıyorum

    Cevap: rahim incelmesi sadece doğum yaklaştığında degıl bırcok nedenle olabılır. bu konuda sıze en ıyı cevabı doktorunuz verır

  3. gebeliğin 36. haftasında bende çok ağrı olmuştu bebeğimin tekmeleri çok rahatsız etti 36.haftada

  4. Hamileliğimin 36.haftasındayım.Doğum zamanı yaklaşıyor ve heyecanla bebeğime kavuşacağım zamanı bekliyorum.Gerçekten çok güzel bir duygu.Şimdiye kadar bebeğimin haftalık gelişimini takip etmek ve bilgilenmek amacıyla sitenizde yer alan bilgilendirmelerden çok faydalandım.Başarılarınızın devamını diliyorum.Sevgiler..

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.