Doğum için artık son aya giriyorsunuz. Gebeliğin 36. haftasına girdiniz ve anne ile bebekte ne gibi değişiklikler bizleri bekliyor biliyor musunuz? İşte hamileliğin 36. haftasında karşılaşılan durumlar.

Bebek: Daha önceki ultrason görüntülerinde görmüş olabileceğiniz minicik, buruşuk bebek artık neredeyse tombul bir bebek oldu. Bu hafta yanaklarda da yağ depolandı ve güçlü emme kasları da bebeğin yüz hatlarını destekliyor.

Bebeğiniz yaklaşık 2750 gram  Anneden aldığı kalsiyum bebeğin kafatasının sertleşmesini sağladı ancak yinede doğum kanalından geçerken hafifçe deforme olabilecek ölçüde yumuşak. Dolayısıyla bebeğiniz yamuk veya şekilsiz bir kafa ile doğarsa şaşırmayın. Birkaç saat ile birkaç gün içerisinde bebeğin başı normal şeklini alacaktır.  Tüm organ sistemleri zaten uzun bir süreden beri mevcut ve artık doğum sonrası için son küçük rötuşlar atılıyor.

Anne: Bu haftadan itibaren doktorunuzu haftada bir görmeye başlayabilirsiniz. Doktorunuz rahim ağzındaki incelme ve açılmayı kontrol etmek amacıyla muayene yapabilir. Ayrıca bebeğin leğen bölgesine inmesi nedeniyle bir rahatlama ve hafifleme de hissedebilirsiniz. Bebek artık midenize ve bağırsaklarınıza baskı yapmadığı için iştahınız artabilir ve mide yanmaları da kaybolabilir.

Günde 2400 kalori almaya özen gösterin, bedeniniz çok çalışıyor ve enerjiye ihtiyaç duyuyor. Henüz Grup B Streptokok testi yaptırmadıysanız, bu konuyu doktorunuzla görüşün. Bu hafta doğum yapacağınız hastaneyi ziyaret ederek, dolaşmak için de uygun bir zaman olabilir.

Hastane çantanız henüz hazır değilse, artık hazırlamanın zamanı geldi. Çantanın son şeklini alması birkaç teşebbüs gerektirebilir. İlk seferde muhtemelen ihtiyaç duymanız olası her şeyi almaya çalışacaksınız, ancak sonra tüm bunları taşımak için bir kamyonet gerekeceğini görünce, biraz azaltma gereği duyacaksınız.

Gebelikte 36. Hafta Önerileri
– Artık çantanızı hazırlayın misafir her an gelebilir. Çantada neler olmalı diye düşünüyorsanız sitemizden araştırma yapabilirsiniz.
Öğleden sonraları kısa kestirmeler yapabilirsiniz ama öğleden sonra uykularını uzun tutmayın eğer uzun uyursanız gece uyuyamayacaksınız.

– Hamileliğin 36. haftasından itibaren dişlerinizi mutlaka düzenli fırçalayın diş eti enfeksiyonları erken doğuma neden olabilir. Günde iki kez dişlerinizi fırçalayın ve diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirin.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 36. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebeliğin 36. haftasında gebelikte 36. hafta hamileliğin 36. haftası bebeğin gelişimi durumu nasıldır cinsel ilişki doğum olur mu sancı ishal akıntı kasık karın ağrısı cinsellik mide yanması bulantısı ayak şişmesi beslenme kilosu kadınlar kulübü uzman tv hareketleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

36 gebelik haftası, 36 haftalık gebelik, gebeliğin 36 haftası, 36 hafta gebelik, 36 haftalk gebelik, 36 haftalık bebek doğarsa, bebek 36 haftalık doğarsa, 36 haftalık gebelikte cinsellik, bebek 36 haftada doğarsa, gebelikte 36 hafta