Gebelik haftaları ardı ardına geçiyor. Artık mutlu sona çok yaklaştınız. Gebeliğiniz ve hamileliğiniz döneminde hemen hemen her hafta farklı etkilere ve tepkilere şahit oluruz. Peki gebeliğin 37. haftasında bir anne adayı neler yaşar merak ettiniz mi? İşte hamileliğin 37. haftası.

Bebek: Bu haftadan sonra bebek gününü doldurmuş olarak kabul ediliyor. Ancak büyümesi bitmedi, hala kilo almaya devam ediyor ve erkek bebekler genellikle doğumda kız bebeklerden biraz daha kilolu olur. Bu hafta yağ birikimi dirseklerde, dizlerde, boyun ve bileklerde devam ediyor. Diş etleri de gelişimini tamamladı ve oldukça sert. Bebeğin koordinasyonu bir şeyi parmakları arasında sıkarak tutacak kadar gelişmiştir ve parlak bir ışık verildiğinde rahim içindeki bebek başını ışığın geldiği yöne çevirir.

Anne: Bu haftadan sonra rahmi enfeksiyon ve bakterilerden koruyan mukus tıkaç, nişan düşebilir. Nişan doğumdan birkaç hafta, birkaç gün ya da birkaç saat önce gelebilir ve koyu kıvamlı, sarımsı bir akıntıdır ve bazen içinde bir miktar kan da olabilir. Rahim ağzı doğuma hazırlanmak için açılmaya başladığından bu tıkaç vücuttan tahliye edilebilmektedir. Herhangi bir akıntınız olması durumunda doktora danışmayı ihmal etmeyin.

Bebeğiniz şu anda hangi pozisyonda yerleştiyse, doğuma kadar da aynı pozisyonda kalma olasılığı yüksektir. Bebeğiniz ters geliş pozisyonunda ise doktorunuz sezeryan doğum önerebilir.

Hamileliğinizin 37. Haftası Semptomları
Cenin hareketliliğindeki değişiklikler: Bebeğinizin başı pelvisinize oturduktan sonra, bir bükülme veya kıpırdanma dışında hareket edecek yeri neredeyse kalmamıştır artık. Burada önemli olan şey ise, her gün biraz hareket hissetmenizdir. Unutmayın bebeğiniz şimdi yeni doğmuş bir bebek gibi davranmaktadır ve derin uyku aralıklarına sahip olup zar zor hareket etmektedir.

Mide yanması veya hazımsızlık: Mide yanması bu günlerde kötüleşiyor ise, bir avuç dolusu badem tüketmeye çalışın. Yanmayı engelleyebilecek diğer ev devaları: sıcak sütte bir çorba kaşığı bal veya biraz kuru papaya.

Rahim ağzı genişlemesi veya incelmesi: Doğuma hazırlanmak için, rahim ağzınız nuz genişleyecek ve incelecektir. Kimi kadınlarda, bu ikisi birkaç hafta veya ay boyunca yavaş yavaş meydana gelir. Kimilerinde ise bir gecede genişler ve incelir. Bunu hissetmeyebilirsiniz ancak doktorunuz bir muayene sırasında bunu söyleyebilecektir.

Kanlı akıntı: Pembemsi veya kahverengimsi mukoza akıntısı rahim ağzı doğuma hazırlanmak için genişlediğinden rahim ağzınızdaki kan damarlarının yırtılmakta olduğu anlamına gelir.

Şişkin damarlar: Bacaklarınızdaki damarlar canınızı sıkıyor ise, ideal dolaşım için en iyi pozisyon olan sol tarafınızda uyumaya çalışın. Ayrıca ayaklarınızın altına bir yastık koyarak bacaklarınızı yukarıda tutmaya çalışın. Her iki pozisyon kan akışını sağlayacaktır.

Pelvik baskısı ve rahatsızlık: Bebeğinizin başı pelvis, kalçalarınız ve idrar kesenize baskıda bulunuyor ise, bu hafta başladığında daha fazla baskı hissedeceksiniz. Gerçekten rahatsız hissediyorsanız, göbeğinizin ağırlığını destekleyen ve sırt ve pelvisinizdeki baskıyı alacak.

Bacak krampları: Bacak kramplarınız gecelerinizi perişan ediyor ise, gün boyunca daha fazla sıvı tüketmeye çalışın ve yeteri miktarda kalsiyum ve magnezyum aldığınızdan emin olun (mide yanmasını için atıştıracağınız şu bademler yine işe yaracaktır!). Bu üçü bacak kramplarınıza yardımcı olabilir.

Esneme izleri: Hiç olmadığı kadar büyük olan göğüsleriniz ve göbeğiniz  ile şu ana kadar şu klasik annelik izlerini muhtemelen fark ettiniz. Endişe etmeyin, doğumdan birkaç ay sonra gümüş çizgilere ve bir onur nişanına dönüşeceklerdir.

Çıkıntı yapan parçalar: Göbek deliğiniz haftalar önce dışarı çıktı ancak meme uçlarınızın da çıkıntı yaptığını fark edebilirsiniz – bebeğiniz artık meme uçlarınızı rahat rahat emebilecektir

Unutkanlık: Şimdi kaydı tutulması gereken birçok şey var. Evde ve bilgisayarınızda hatırlatıcı notlar bırakın, öyle ki randevularınızı unutmak istemezsiniz.

Uyku zorluğu: Hamilelik uykusuzluğunu, Doğa Ananın önünüzdeki uykusuz gecelere sizi hazırlamanın bir yolu olduğunu duydunuz ancak doğum ve sonrası için yeterli enerjiye sahip olmak için biraz da olsa gözlerinizi kapatıp uyumaya çalışın. İşten eve geldikten sonra veya hafta sonlarında biraz daha uzun uyuyun, şekerlemeler yapın ve yatak zamanı geldiğinde rahatlatıcı hareketler yapın.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 37. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 37. hafta gebeliğin 37. haftası hamileliğin 37. haftasında baş karın kasık ağrısı cinsellik cinsel ilişki kadınlar kulübü uzman tv bebeğin kilosu durumu mide bulantısı sancısı kanama bebek hareketleri vajinada ağrı dikkat edilmesi gerekenler doğum yapanlar bebeğin kilosu ishal adet sancısı annedeki değişiklikler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

37 hafta gebelik, gebeliğin 37 haftası, 37 haftalık gebelik, 37 gebelik haftası, 37 haftalk gebelik, gebelikte 37 hafta, 37 hafta gebelikte kan gelmesi, 37 gebelik haftas, 37 haftada kan gelmesi, gebeligin 37