Gebeliğin son dönemine 38. haftaya girdiniz. Acaba gebeliğin 38. haftasında neler oluyor. Hamileliğin 38. haftası sizleri neler bekliyor?

Bebek: Bebek 3100 gram ve 35 cm. (tepeden popoya). Artık büyüme çok yavaşlamış olmakla birlikte, yağ depolanmaya devam ediyor. Kilo alımının yavaşladığını veya durduğunu fark edebilirsiniz. Bebek yanakları ve emme kasları geliştiğinden, amniyon sıvısını yutar ve bağırsaklarında atık maddeler birikir. Bağırsaklarından dökülen ölü cilt hücreleri ve lanugo tüyleri, bebeğin ilk kakasını oluşturan, yeşilimsi siyah bir madde olan mekonyumun oluşmasına katkıda bulunan atık maddelerden bazıları.

Bebeğiniz erkekse ve inmemiş testis adı verilen bir durum söz konusu değilse, testisleri inmiş durumda. Bebeğiniz kız ise, vajinanın dış dudakları tamamıyla gelişmiş durumda. Bebeğin baş çevresi ile karın çevresi aşağı yukarı aynı ölçüde. Bu son haftalardaki tekmelerin hiçbirini kaçırmamaya dikkat edin, inanmayacaksınız ama bu tekmeleri gerçekten özleyeceksiniz.

Anne:Bebek tamamen doğum kanalına yerleşti ve mesanenize aşırı derecede baskı yaptığı için sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyuyorsunuz. Sahte doğum sancıları düzensizdir ve oldukça sancılı olabilir. Bu kasılmalar vücudun çeşitli bölgelerinde hissedilir. Gerçek doğum kasılmaları rahmin tepe noktasından başlar ve daha sonra bel, leğen bölgesi ve tüm rahme yayılır. Gerçek doğum kasılmalarının şiddeti giderek artar ve pozisyon değiştirilmesi sancıları hafifletmez. Bu haftadan itibaren hamilelikte süre tamamen doldurulmuş kabul edilir ve doğumun başlaması halinde, durdurulması için herhangi bir şey yapılmaz.

Hamileliğinizin 38. Haftası Semptomları

Daha sık idrar: Bugünlerde banyoya gidiyorsanız, bebeğinizin başı muhtemelen pelvisinizde ve idrar kesenize daha az yer bırakmaktadır. Kafein ve diğer idrar söktürücü içecekleri atlayınız. Sadece tüm sıvıları tamamen atlamayın – doğuma yaklaştığınızdan dolayı susuz kalmamanız gerekmektedir.

Artan vajinal akıntılar: Bu aralar daha fazla akıntı yaşıyor olabilirsiniz ve hatta rahim ağzınızın genişlediğinden dolayı hamilelik sırasında rahim ağzınızı kapatan mukoza tamponunu da atıyor olabilirsiniz. Bu doğumun eli kulağında olduğu anlamına mı geliyor? Belki de. Ancak önünüzde günler ve hatta haftalar olabilir.

Kanlı akıntı: Vajinal akıntı, genişleme ve incelme sırasında rahim ağzındaki kan damarlarının yırtılmasından dolayı pembemsi veya kahverengimsi bir renk alabilir. İç çamaşırınız (veya tuvalet kağıdının) pembe veya kahverengi renk alması halinde, bebeğinizi yakın bir zamanda kucağınızda tutacağınız anlamına gelebilir.

İshal: Gevşek bağırsak hareketleri bebeğinizin doğması için yeterli yer sağlamada doğanın tercih ettiği bir yoldur, bu nedenle bu hafta ishal olmanız, doğumun eli kulağında olduğu anlamına gelmektedir . Bol miktarda su ve hafif şeyler tüketin – et suyu çorba, tost ve buzlu meyve suları şimdi tercih edeceğiniz şeylerdir. Yağlı gıdaları ve lif açısından zengin şeyleri atlayın.

Kaşıntılı batın: Kaşınan bir göbeği sakinleştirmenin bir yolu? E vitaminli yağlara dadanın. Aslında, fazladan bir E vitamini kapsülleri içeren bir şişeyi stoklamak isteyebilirsiniz – ayrıca bebeğinizi sütle emzirmek istiyorsanız, ağrıyan meme uçları için de mükemmeldir.

Ayak bilekleri ve ayakların fazla şişmesi: Şişmiş bilekler ve ayakları sizi yatağa düşürüyor ise, şimdi destek alma zamanı – yani çorap. Diz veya popoya kadar uzanan bir çorap giyecekseniz, üst giysileriniz çok sıkı olmamalıdır. Günlük şişmeler başlamadan önce sabah bunları giyin.

Uyku zorluğu: Zihniniz çok meşgul, bu nedenle uyuyamıyorsunuz. Forumlara bakmak ve doğum hakkında bilgi aramak için bilgisayarınızı açmayın. Bunlar sadece uykuya dalmak için gerekli süreyi uzatacaktır. Bunun yerine, daha düşük teknolojileri tercih edin, biraz kitap veya dergi okuyun. Bu daha hızlı uykuya dalmanızı sağlayacaktır.

Yorgunluk veya fazla enerji: Bu hafta enerji seviyesinde değişiklik oldukça yaygındır. Bebek gelmeden önce evi düzenlemeye ve temizlemeye çalışırken son derece bitkin olabilir veya enerji patlaması (yuva kurma içgüdüsü olarak bilinir) yaşayabilirsiniz. Devam edin ve temizlik yapın, ancak kendinizi aşırı yormayın. Bu enerjiyi temiz bir klozeti parlatmak yerine doğuma saklayın.

Büyüyen göğüsler ve ilk süt: Göğüsleriniz hiç olmadığı kadar büyük olabilir (ancak daha da büyük olacaklardır!) ve ilk süt sızdırıyor olabilir. Sızmıyor veya daha büyük değil ise, endişelenmeyin. Bu süt emzirmede zorluk yaşayacağınıza dair bir işaret değildir (tabi planınız buysa).

Braxton Hicks kasılmaları: Bu kasılma denemeleri artık daha da yoğun hale gelmiş olabilir. Nefes alma ve görselleştirme tekniklerini denemek için iyi bir zamandır. Eşiniz yanınızda ise, size yardımcı olmasını sağlayın.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 38. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 38. hafta gebeliğin 38. haftası hamileliğin 38. haftasında bebeğin durumu nasıldır kan gelmesi ishal kadınlar kulübü uzman tv mide bulantısı yanması karın ağrısı kilosu bebek hareketleri cinsel ilişki cinsellik vajinada ağrı dikkat edilmesi gerekenler neler olur kaşıntı karın ağrısı annedeki değişiklikler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

38 haftalık gebelikte karın ağrısı, 38 haftalık gebelik, 38 haftalk gebelik, gebeligin 38 haftasi, 38 haftada bel ağrısı, gebeliğin 38 haftasında bel ağrısı, gebelikte 38 haftada bel ağrısı, 38 gebelik haftası, 38 haftada karın ağrısı, 38 haftalık gebelikte bel ağrısı