Gebeliğin 39. Haftası

Bebek: Haftalardır besinleri plasentadan bebeğe taşıyan göbek kordonun şu anda boyu 50 cm. ve kalınlığı 1.3 cm. Artık 3250 gr. olan bebek de rahmin tamamını doldurduğundan göbek kordonunun sıkışması veya bebeğin

etrafına dolaşması olasılığı var. Bebeğin cildini kaplayan vernix ve lanugo tabakaları büyük oranda kayboldu. Vücudunuz, bebeğin hayatının ilk 6 ayı boyunca enfeksiyonlarla mücadele etmesine yardımcı olacak antikorları plasenta yoluyla bebeğe göndermeye başladı. Akciğerler olgunlaşmaya devam ediyor ve sürfaktan üretimi artıyor.

Anne: Sahte doğum sancılarını bu hafta hissetmeye de başlayabilirsiniz. Sahte doğum sancıları düzensizdir ve hareket etmeniz halinde hafifleyebilir. Bu kasılmalar vücudun çeşitli bölgelerinde hissedilir. Gerçek doğum kasılmaları rahmin tepe noktasından başlar ve daha sonra bel, leğen bölgesi ve tüm rahme yayılır. Gerçek doğum kasılmalarının şiddeti giderek artar ve pozisyon değiştirilmesi sancıları hafifletmez. Doğumun bir diğer işareti olan amniyon kesesinin yırtılması da her an gerçekleşebilir. Amniyon kesesi yırtıldığında bazı kadınlarda aniden şiddetli bir su gelmesi olur, bazı kadınlarda ise sadece azar azar devam eden nemlenme olur.

Suyunuzun geldiğini düşünüyorsanız veya düzenli kasılmalarınız başladıysa derhal doktorunuzu haberdar etmelisiniz. Bacaklarınızdan başlayıp vajina içine doğru ilerleyen titreşimler hissedebilirsiniz. Bunun nedeni bebeğin doğum kanalına yerleşirken sinirlere baskı yapmasıdır. Ayrıca bebeğin doğum kanalına yerleşmesi (inmesi) nedeniyle bedeninizin ağırlık merkezi değiştiğinden denge kurmakta zorluklar yaşayabilirsiniz. Eğer planlı sezeryan olacaksanız bu haftadan sonra herhangi bir günde güvenle doğumunuzu yapabilirsiniz. Bazı durumlarda normal doğum planlanan gebelerde doktorunuz suni sancı vererek doğumunuzu gerçekleştirebilir.

Hamileliğinizin 39. Haftası Semptomları
Daha sık Braxton Hicks kasılmaları: Bu pratik kasılmaları yaşamış iseniz, artık daha fazla güç kazanmaya başlıyor olabilirsiniz. Henüz kasılma yaşamadıysanız, endişe etmeyin. Braxton Hicks kasılmaları ikinci (ve sonraki) hamileliklerde daha yaygındır.

Cenin hareketliliğinde yavaşlama: Oturma odasında yer azaldığından, cenin hareketliğinde bir yavaşlama fark edebilirsiniz. Bebeğinizin koordinasyonu artmış ve istemdışı dürtme hareketleri yapma olasılığı azalır (biraz yer kalmışsa biel).

Mide yanması veya hazımsızlık: Mide yanmanız artık zirvesinde. Endişe etmeyin, doğum çok yakında olduğu için çarede yakında. Şu an için, yemek yerken sıvı tüketmeyin daha ziyade öncesinde ve sonrasında tüketin.

Kanlı akıntı veya mukoza tamponun düşürülmesi: Rahim ağzındaki kan damarları yırtıldığından, vajinal akıntınıza kan karışabilir (pembemsi veya kahverengimsi). Endişe etmeyin – rahim ağzının genişlediği veya açıldığına dair bir işarettir ve bu iyi bir şeydir. Bu hafta başka bir şeyler daha olabilir: Mukoza tamponu düşebilir (ve tuvalet deliğine). Düşürmeniz doğumun saatler sonra olduğunu göstermez ancak hemen köşeyi dönünce.

Membranların yırtılması (muhtemelen): Doğumun yakın olduğuna dair başka bir işaret – amniyotik bezlerinizin kopması ve sıvı salması halinde. Ancak süpermarkette kasa sırasında dikilirken, doğum yapmaktan endişe etmeyin. Filmlerde izlediklerinize bakmayın, birçok kadın suyu geldiği zaman doğum yaparken (ve hastanede). Eğer suyunuz geldiyse, hemen doktorunuzu arayın.

İshal veya bulantı: Bedeniniz doğuma hazırlandığından, rektumunuzdaki kaslar gevşeyebilir ve gevşek bağırsak hareketlerine neden olabilir. Ayrıca bazı bulantılar yaşayabilirsiniz. Susuz kalmamak için kesinlikle bol su içmeye devam edin.

Hemoroit: İshal yaşıyorsanız, gerçekten hemoroitiniz artık daha az acı veriyor olabilir, öyle ki artık bağırsaklarınız yavaş hareket etmiyor ve kabız da değilsiniz. Sadece doğum sırasında itme, hemoroiti azdırabilir, bu nedenle sizi kurtaran tüm yatıştırıcıları yanınızda taşıyın.

Pelvik baskısı ve rahatsızlık: Bebeğinizin başı pelvisinize baskı uyguluyor ve rahatsız hissetmenize neden oluyor. Diğer rahatsızlık semptomları arasında aybaşı benzeri kramplar ve hazımsızlık bulunabilir ki bu erken ıkınmaların işaretleri olabilir.

Sırt ağrıları: Sırt ağrılarınız, son haftalara girdiğinizden dolayı kötüleşebilir. Duş alarak ve sırtınıza sıcak su püskürterek ağrıyan bir sırtı yatıştırabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 39. hafta, gebeliğin 39. haftası, hamilelikte 39. hafta, hamileliğin 39. haftası, gebelikte 39 hafta belirtileri, gebelikte otuzdokuzuncu hafta, hamilelikte otuzdokuzuncu hafta, hamilelikte otuz dokuzuncu hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

39 haftalık gebelik, 39 gebelik haftası, 39 hafta gebelik, gebeliğin 39 haftası, gebelikte 39 hafta, 39 haftalık bebek, 39 2 günlük gebelik, 39 haftalık gebelikte sancı, 39 hafta 2 günlük gebelik, gebelik 39 hafta

9 Comments on Gebeliğin 39. Haftası

  1. salam ben azarbaycanliyim benim adim turkan benim 39 haftam amma cok pis hiis ediyorum kendimi

  2. bende 39+2gunluk hamıleym ama sancım yok bebegmn hareketlerı azaldı mide bulantm çogaldı bıde kasıklarımda sislik oluştu sızce dogum yaklastı mı?

  3. bende 39 hafta3 günlük hamileyim çok ağrım var fakat düzensiz ara ara vurup kaçıyor haylaz inanın dayanamıyorum artık 5 gün önce gittim hastaneye açılmam açılmam yoktu acaba şimdi açılmışmıdır merak ediyorum 2. doğumum olacak inşallah hayırlısıyla bacak arası krampları sırt bel ve kasık anlamadım gitti bu kadar sorunum var ve hala açılmam yok ölüyorum ağrıdan bitsin artık yaklaşık 3 haftadır aynı şeyler dua edin bir an önce doğurayım aminnnnnnnnn hadi başlayalım ….ALLAHIM SEN ŞU ACI ÇEKEN AMA HENÜZ DOĞU YAPMAMIŞ KARDEŞİMİZ YASEMİNE HAYIRLISIYLA TEZ VAKİTTE DOĞUMUNU YAPSIN DARISI DİĞER HAMİŞLERİMİZİN BAŞINA AMİN DUAMIZI KABUL EYLE AMİNNNNNNNNNNNNNNN

  4. ben 38+4 teyim yani 39. haftamdayım bende de tık yok ama benım sezeryan olacak bebegım 4 kıloyu coktan gectı en gec yılbaşında alacagım bebegimi kucagıma hayırlısıyla artık dayanmakta cok zor o kadar çok kılo aldım ve ödem topladım ki kendimi tanıyamıyorum allah yardımcımız olsun…

  5. bende 39 haftadayim ve bendede hala tik yok,sabirsilikla bekliyorum dogumu az kaldi ins. karnimda sertlesme ve gerilme oluyor,ama hic sancim yok endiseleniyorum acaba gunumumu geciricem diye..

  6. bende 39.haftama girdim hala sancim yok.sabirsizlikla bekliyrm bebegimi kucagima alacagm gunu

  7. bence de en zor dönemden geçiyoruz ben sabırsız tüm ailem benden daha sabırsız herkes telefon ediyor daha bişey yok mu diyolar bende utana sıkıla tık yok diyorum aslında beni dahada geriyolar bişey olsa zaten haberleri olur karnımda gerilmeler vede sertleşme oluyo ama sancı yok 39.haftam bitti 40.haftadan gün aldım bugünartık bende bebeğimi kucağıma almak istiyorum

  8. gebeliğin 39.haftası hamilelik döneminin belkide en zor dönemlerinden bu haftayı atlatmak gerçekten çok sıkıntılı

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.