Gebeliğin artık sonuna yaklaştınız. Bu hafta gebelikte 39. hafta. Peki hamileliğin 39. haftasında neler olur. Anne ve bebekte ne gibi değişimler beklenir.

Bebek: Haftalardır besinleri plasentadan bebeğe taşıyan göbek kordonun şu anda boyu 50 cm. ve kalınlığı 1.3 cm. Artık 3250 gram olan bebek de rahmin tamamını doldurduğundan göbek kordonunun sıkışması veya bebeğin etrafına dolaşması olasılığı var. Bebeğin cildini kaplayan vernix ve lanugo tabakaları büyük oranda kayboldu. Vücudunuz, bebeğin hayatının ilk 6 ayı boyunca enfeksiyonlarla mücadele etmesine yardımcı olacak antikorları plasenta yoluyla bebeğe göndermeye başladı. Akciğerler olgunlaşmaya devam ediyor ve sürfaktan üretimi artıyor.

Anne: Sahte doğum sancılarını bu hafta hissetmeye de başlayabilirsiniz. Sahte doğum sancıları düzensizdir ve hareket etmeniz halinde hafifleyebilir. Bu kasılmalar vücudun çeşitli bölgelerinde hissedilir. Gerçek doğum kasılmaları rahmin tepe noktasından başlar ve daha sonra bel, leğen bölgesi ve tüm rahme yayılır. Gerçek doğum kasılmalarının şiddeti giderek artar ve pozisyon değiştirilmesi sancıları hafifletmez. Doğumun bir diğer işareti olan amniyon kesesinin yırtılması da her an gerçekleşebilir. Amniyon kesesi yırtıldığında bazı kadınlarda aniden şiddetli bir su gelmesi olur, bazı kadınlarda ise sadece azar azar devam eden nemlenme olur.

Suyunuzun geldiğini düşünüyorsanız veya düzenli kasılmalarınız başladıysa derhal doktorunuzu haberdar etmelisiniz. Bacaklardan başlayıp vajina içine doğru ilerleyen titreşimler hissedebilirsiniz. Bunun nedeni bebeğin doğum kanalına yerleşirken sinirlere baskı yapmasıdır. Ayrıca bebeğin doğum kanalına yerleşmesi nedeniyle bedeninizin ağırlık merkezi değiştiğinden denge kurmakta zorluklar yaşayabilirsiniz. Eğer planlı sezeryan doğum olacaksanız bu haftadan sonra herhangi bir günde güvenle doğumunuzu yapabilirsiniz. Bazı durumlarda normal doğum planlanan gebelerde doktorunuz suni sancı vererek doğumunuzu gerçekleştirebilir.

Hamileliğinizin 39. Haftası Semptomları
Daha sık Braxton Hicks kasılmaları: Bu pratik kasılmaları yaşamış iseniz, artık daha fazla güç kazanmaya başlıyor olabilirsiniz. Henüz kasılma yaşamadıysanız, endişe etmeyin. Braxton Hicks kasılmaları ikinci ve sonraki hamileliklerde daha yaygındır.

Cenin hareketliliğinde yavaşlama: Oturma odasında yer azaldığından, cenin hareketliğinde bir yavaşlama fark edebilirsiniz. Bebeğinizin koordinasyonu artmış ve istemdışı dürtme hareketleri yapma olasılığı azalır (biraz yer kalmışsa biel).

Mide yanması veya hazımsızlık: Mide yanmanız artık zirvesinde. Endişe etmeyin, doğum çok yakında olduğu için çare yakında. Şu an için, yemek yerken sıvı tüketmeyin daha ziyade öncesinde ve sonrasında tüketin.

Kanlı akıntı veya mukoza tamponun düşürülmesi: Rahim ağzındaki kan damarları yırtıldığından, vajinal akıntınıza kan karışabilir. Endişe etmeyin – rahim ağzının genişlediği veya açıldığına dair bir işarettir ve bu iyi bir şeydir. Bu hafta başka bir şeyler daha olabilir: Mukoza tamponu düşebilir. Düşürmeniz doğumun saatler sonra olduğunu göstermez ancak hemen köşeyi dönünce.

İshal veya bulantı: Bedeniniz doğuma hazırlandığından, rektumunuzdaki kaslar gevşeyebilir ve gevşek bağırsak hareketlerine neden olabilir. Ayrıca bazı bulantılar yaşayabilirsiniz. Susuz kalmamak için kesinlikle bol su içmeye devam edin.

Hemoroit: İshal yaşıyorsanız, gerçekten hemoroitiniz artık daha az acı veriyor olabilir, öyle ki artık bağırsaklarınız yavaş hareket etmiyor ve kabız da değilsiniz. Sadece doğum sırasında itme, hemoroiti azdırabilir, bu nedenle sizi kurtaran tüm yatıştırıcıları yanınızda taşıyın.

Sırt ağrıları: Sırt ağrılarınız, son haftalara girdiğinizden dolayı kötüleşebilir. Duş alarak ve sırtınıza sıcak su püskürterek ağrıyan bir sırtı yatıştırabilirsiniz.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 39. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 39. hafta gebeliğin 39. haftası hamileliğin 39. haftasında ishal mide bulantısı cinsellik karında sertlik bebek hareketleri sancı kadınlar kulübü uzman tv bebeğin durumu kilosu doğum yapanlar neler olur akıntı baş ağrısı sırt kanama cinsel ilişki konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

39 haftalık gebelik, 39 gebelik haftası, 39 hafta gebelik, gebeliğin 39 haftası, gebelikte 39 hafta, 39 haftalık bebek, 39 2 günlük gebelik, 39 haftalık gebelikte sancı, 39 hafta 2 günlük gebelik, gebelik 39 hafta