Hamilelik sürecinin artık sonuna gelmiş bulunuyoruz. Gebeliğin 40. haftasında bizleri ve bebeğimizi neler bekliyor biliyor musunuz? Anne adayları için güzel bir derleme hazırladık. Hamileliğin 40. haftasını hep beraber okumaya ne dersiniz?

Bebek ve Anne: Haftalar süren bekleme ve hazırlıkların ardından nihayet bebek geldi. Ya da belki de henüz gelmedi.

Kadınların sadece %5’i tahmini doğum tarihinde doğum yaparlar. Özellikle ilk hamileliklerde sıklıkla doğum için fazladan iki hafta daha beklenmesi gerekebilmektedir. 40 haftalık doğan bir bebek yaklaşık 3500 gram ağırlığında ve 48-52. cm. boyundadır. Bebeğinizin doğar doğmaz bir kartpostal bebeği gibi gözükmesini beklemeyin. Özellikle normal doğum ile dünyaya gelen bebeklerin baş şekli geçici olarak bozulur ve dünyaya geldikleri anda vücutları vernix ve kanla kaplı olabilir. Bebeğin cildinde renk değişiklikleri, kuru döküntüler veya tahrişler de olabilir, tüm bunlar tamamen normaldir.

Bebeğin vücudunda sizin hormonlarınızın bulunması nedeniyle cinsel organları şişkin gözükebilir. Hatta bebeğinizin minicik memelerinden süt bile salgılanabilir. Bunlar birkaç gün içinde kaybolur ve tamamen normaldir. Doğumdan hemen sonra doktorunuz bebeğin ağzı ve burnundaki mukusu temizleyecek ve uzun süredir beklediğiniz ilk ağlamayı işiteceksiniz. Daha sonra bebeğiniz sizin karnınızın üzerine koyulur ve göbek kordonu kesilir.

Bebeğinizin tepki verip vermediğini ve hayati işaretlerini değerlendirmek amacıyla Apgar puanlaması gibi bir dizi hızlı tarama testi yapılır ve boyu ve kilosu ölçülür. Hamileliğinizin riskli geçmesi veya sezaryen doğum yapmanız durumunda bebeğinizi derhal muayene etmek amacıyla doğumunuzda bir neonatolog hazır bulunabilir. Bebeğinizin dış dünyadaki hayata uyum sağlamasına yardımcı olacak özel bir bakımın gerekli olması durumunda, gerekenler yapılır ve bebek daha sonra kucağınıza verilir.

Hamileliğinizin 40. Haftası Semptomları
Daha sık Braxton Hicks kasılmaları: Bu hafta hissettiğiniz şu kasılmaların Braxton Hicks pratikleri mi yoksa gerçek mi olduğunu merak ediyorsunuz? Sıklığı veya şiddeti artmaz ise veya yürürken veya pozisyon değiştirirken meydana geliyor ise, muhtemelen pratik kasılmalarıdır.

Mide yanması veya hazımsızlık: Mide yanması birkaç gün içinde geçmişte kalabilir. Bu arada, her yemekten sonra sakız çiğneyerek (ve ayrıca şu mide yanması ilaçları alarak).

Rahim ağzı genişlemesi veya incelmesi: Rahim ağzı açılması veya incelenmesini hissetmemiş olabilirsiniz, ama muhtemelen bu hafta meydana gelecektir. Genişleme santimetre ve incelme yüzde olarak hesaplanır; dahili bir muayene sonrasında, doktorunuz muhtemelen ölçüleri size verecektir. Erken ve aktif doğum boyunca, rahim ağzı genişlemeye (ve incelmeye) devam edecektir.

İshal veya bulantı: Bu hafta, gevşek bağırsak hareketleri doğumun eli kulağında olduğuna dair bir işaret olabilir. Başka işaretlere sahipseniz – kanlı akıntı, mukoza tamponunun düşmesi – yakında bebeğinizi kucağınıza alabileceksiniz.

Bacak krampları: Bacaklardaki bu acı veren kasılmaların nedenini gerçekten hiç kimse bilmiyor, tüm o hamilelik ağırlığını taşımanın bacaklardaki ağrı olduğu iyi bir tahmindir. Kasılma geldiğinde, hafif bir şekilde bileklerinizi ve topuklarınızı bacağınıza doğru bükmek yardımcı olabilir.

Uyku zorluğu: Bitkisel takviyeler veya diğer dükkanda satılan uyku yardımcıları ne kadar çekici olursa olsun, yardımcı olmaz. Bunun yerine, eşinizden rahatlatıcı bir masaj talep edin.

Yorgunluk veya fazla enerji: Bu hafta enerji seviyesinde değişiklik oldukça yaygındır. Belki de yuva kurma dürtüsü sizi çarpmış veya TV karşısına geçip kafana göre takılma arzusuna sahip olabilirsiniz. Endişe etmeyin – iki ruh hali arasında gidip geldiğinizden bunlar tamamen normaldir.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 40. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 40. hafta gebeliğin 40. haftası hamileliğin 40. haftasında kanama mide bulantısı akıntı kasık ağrısı ishal uzman tv kadınlar kulübü bebeğin kilosu cinsel ilişki ilişkiye girilir mi neler olur bebek hareketleri mide bulantısı doğum yapanlar nişan gelmesi gebelikte son haftalar leke gelmesi egzersiz uyku bebek gelişimi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

40 gebelik haftası, gebeligin 40 haftasi, 40 haftalık gebelik, 38 haftalık gebelik, gebelikte 40 hafta, 40 hafta gebelik, 37 gebelik haftası bebeğin kilosu, gebeliğin son haftası, gebelikte son hafta, gebelikte 40 hafta dolunca ne yapmalı