Anne adayları artık gebeliğin 8. haftasına girdiniz. Peki hamileliğin 8. haftasında annede ve bebekte ne gibi değişiklikler olacak. Şimdi kısaca bu haftanın özelliklerini ve belirtilerini anlatmaya başlayalım.

Bebek: Bebeğinizin boyu yaklaşık 10-15 mm. Bu haftada yapılan bir ultrason incelemesi bebeğin pır pır atan kalbini gösterecektir. Kollarda da dirsekler oluşmaya başladı ve bacak çıkıntısının altında, ucunda ayak parmaklarına dönüşecek küçük yumurcakların bulunduğu ayaklar belirginleşiyor. Gözler, kulaklar ve burun ucu ortaya çıkarken de yüz de değişmeye devam ediyor. Doğumdan aylar sonra diş etini yararak çıkacak olan dişler, diş etlerinin altında oluştu.

Anne: Rahminiz bir portakal büyüklüğüne ulaştı ancak bu ilk hamileliğiniz ise henüz dışarıdan fark edilemiyor olabilir. İkinci hamileliğiniz ise karnınız çıkmış olabilir, çünkü ikinci ve daha sonraki hamileliklerde kaslarınız ve bağ dokusu eskisi kadar sıkı değildir. Hamilelikteki hormon değişiklikleri bazı cilt sorunlarına neden olabilir. Ayrıca hamilelikte vücudun yağ salgılaması artar, bu nedenle cildinizde sivilceler meydana gelebilir. Bu sivilceler hamileliğin ilerleyen safhalarında veya doğumdan sonra hormon dengesi sağlanınca kaybolacaktır.

Ayrıca hormon değişiklikleri ruh durumunuzu da etkileyerek, ruh halinizin sık sık değişiklikler göstermesine neden olabilecektir. Bir gün kendinizi neşeli ve mutlu hissederken ertesi gün karamsar ve duygusal bir ruh haline kapılabilirsiniz. Tüm bunlar normal olup, kısmen hormon düzeylerinin dalgalı ve çok yüksek olmasından kaynaklanır.

Muhtemelen ilk doktor kontrolünüze bu hafta gideceksiniz. Bu ilk doktor ziyaretinde kan basıncı ve kilonuzun ölçülmesi de dahil birçok kontrol ve muayeneden geçeceksiniz. Jinekolojik muayenenizin ardından, bebeğinizin genetik hastalık riski taşıp taşımadığını anlamak amacıyla doktorunuz size tıbbi geçmişiniz ve ailenizin sağlık durumu ile ilgili sorular soracak. Kontrol edilecek bir diğer şey de bebeğinizin kalp atışları. Ultrason yardımı ile bebeğinizin kalp atışlarını ilk kez duymaya hazır olun.

İlk kontrolünüzde doktorunuz suçiçeği, kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşılarının olup olmadığını anlamak, kan grubunuzu ve Rh faktörünü belirlemek ve HIV, hepatit gibi enfeksiyon hastalıklarınızın olup olmadığını anlamak üzere bir kan testi isteyecektir. Rh faktörü birçok insanın alyuvar hücrelerinde bulunan bir maddedir. Eğer bu sizde yoksa ve bebeğinizde varsa, bebeğin kan hücreleri sizin kan akışına karıştığında komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir. Doktorunuz 28. haftada ve doğumdan sonra Rh-immunoglobulin aşısı yaparak Rh uyumsuzluğu komplikasyonlarının önüne geçebilir.

HAMİLELİĞİN VE GEBELİĞİN 8. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebeliğin 8. haftasında neler olur bebeğin boyu kan gelmesi kasık ağrısı belirtileri ultrason görüntüsü karın ağrısı beslenme neler yenmeli mide bulantısı hangi testler yapılır adet sancısı hamileliğin 8. haftası annedeki değişiklikler cinsel ilişki bebeğin gelişimi kadınlar kulübü sekizinci gebelikte hamilelikte konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebeliğin 8 haftası, 8 hafta gebelik belirtileri, 8 haftalik gebelik belirtileri, gebelikte 8 hafta belirtileri, 8 haftalık gebelik, 8 hafta gebelik, gebelikte 8 hafta, geçeliğın 8 haftasındaki belirtiler nelerdir, gebeliğin 8 inci haftası, 8 haftalık gebelikte kalp atışı