Hamileliğin 9. haftasına girdiniz ve bebeğiniz neredeyse 2 aylık oldu. Şimdi sizlere gebeliğin 9. haftasında neler olur. Anne ve bebekte ne gibi değişiklikler ile karşılaşırız kısaca bunları anlatmak istiyorum.

Bebek: Omurilik ucundaki kuyruk kısaldı ve bu hafta tamamen kaybolacak. Kafası ise büyümeye devam ediyor ve şu anda vücudundaki en büyük organ kafası. Bu hafta bebeğin boyu 22-30 mm. ve ağırlığı 4 gram Sindirim sistemi gelişmeye devam ediyor, anüs belirmeye başladı ve bağırsaklar uzuyor. Temel göz ve dil yapıları oluştu. Daha önce yüzün yanlarında yer alan gözler ortaya doğru ilerlemeye ve bebeğiniz ağzını hareket ettirmeye başladı.

Göbek kordonu içinde gelişmiş olan bağırsaklar, bebeğin karın boşluğuna taşınmaya başladı. Parmaklar oluştu ancak henüz birbirinden ayrılmadı ve parmak araları perdeli. Bu haftanın sonunda kulağın iç oluşumu da tamamlanacak. Henüz ultrason ile tespit edilemese de cinsel organlar da oluşmaya başladı. Kaslar geliştiğinden bebeğiniz ilk hareketlerini bu hafta yapabilir ve bu hareketler ultrasonda görülebilir, ancak sizin bunları hissetmeniz henüz mümkün değil.

Anne: Bu ay ikinci adet periyotunu da geçirmiş oluyorsunuz. Göğüslerinizde dolgunluk ve hassaslaşma hissedebilirsiniz. Destekleyici bir sütyen kullanarak göğüslerdeki hassasiyetten kaynaklanan rahatsızlığı bir ölçüde azaltabilirsiniz.

Beliniz de kalınlaşmaya başlayacağından sevgili kot pantolonlarınızı doğumdan sonra giymek üzere kaldırabilirsiniz. Yavaş yavaş daha büyük beden veya özel hamile giysileri almaya başlamanızın zamanı geldi. Değişen hormon düzeyleri nedeniyle kabızlık ve mide yanması gibi şikayetler baş gösterebilir.

GEBELİĞİN VE HAMİLELİĞİN 9. HAFTASI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Gebeliğin; 1.Haftası2.Haftası3.Haftası4.Haftası5.Haftası6.Haftası7.Haftası8.Haftası9.Haftası10.Haftası11.Haftası12.Haftası13.Haftası14.Haftası15.Haftası16.Haftası17.Haftası18.Haftası19.Haftası20.Haftası21.Haftası22.Haftası23.Haftası24.Haftası25.Haftası26.Haftası27.Haftası28.Haftası29.Haftası30.Haftası31.Haftası32.Haftası33.Haftası34.Haftası35.Haftası36.Haftası37.Haftası38.Haftası39.Haftası40.Haftası başlıklı yazılarımızı okuyarak daha geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu yazı gebelikte 9. hafta hamileliğin gebeliğin 9. haftasında belirtileri kasık ağrısı kadınlar kulübü ultrason görüntüsü kanama mide bulantısı beslenme olanlar lekelenme cinsel ilişki mide yanması nasıl beslenmeli bebeğin gelişimi neler olur anne karnındaki bebeğin durumdadır neler yenmeli dikkat edilmeli dokuzuncu hafta konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebeliğin 9 haftası, gebelikte 9 hafta belirtileri, 9 hafta gebelik belirtileri, gebelikte 9 hafta, 9 haftalik gebelik belirtileri, gebelik 9 hafta belirtileri, dokuzuncu hafta gebelik, 9 hafta gebelik, gebelİğğin 9 haftası, 9 haftalık gebelikte kol ve ayak gözükmüyor