Gebelikte Aşılar

Eğer bir sağlık ocağı tarafından takibiniz yapılıyorsa, size 4.aydan itibaren, 2 doz tetanos aşısı önerilecektir. Doğumun steril koşullarda yapılması, tetanozriskini büyük ölçüde ortadan kaldırır.

Ama bu hizmet ayağınıza kadar gelmişken, değerlendirmeniz faydalı olur. Ayrıca oluşan bağışıklık, doğum sonrasında bebeğiniz için de koruyucu olacaktır. Bu aşıyı yaptırmanızı tavsiye ederim.

Hepatit B aşısı için de benzer şeyler söylenebilir. Bu mikrobun taşıyıcılığı ülkemiz koşullarında çok yüksek olmakla birlikte, steril şartlarda yapılacak doğum Hepatit B mikrobu ile karşılaşma riskinizi büyük oranda ortadan kaldırır. Şu an rutin aşı programında olmamakla birlikte, doğumunuzu genel hastanelerde gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız, bu aşıyı yaptırmanızı tavsiye ederiz. Toplam 3 dozda yapılır.

Gebelik esnasında antijen aşıları yapılabilir, ama canlı aşılar kontrendikedir, yani yapılması sakıncalıdır. Tetanoz ve Hepatit B haricinde, yapılması planlanan aşılar hakkında mutlaka önceden bilgi alınız.

Bu yazı gebelikte aşı takvimi, gebelikte aşılar ne zaman başlar, gebelikte yapılan aşılar nelerdir, gebelikte anneye yapılan aşılar,  gebelik döneminde yapılan aşılar, hamilelikte aşı takvimi, hamilelikte yapılması gereken aşılar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebelikte aşı takvimi, gebelik aşı takvimi, gebe aşı takvimi, gebelerde aşı takvimi, gebelik aşıları, gebelikteki aşı takvimi, gebelikte yapılan aşılar, gebelik dönemi aşı takvimi, gebelikte yapılan aşılar nelerdir, gebelikteki aşılar

4 Comments on Gebelikte Aşılar

  1. ben hemşireyim şimdiye kadar iğne alerjisi diye bişey duymadım sırf korktuğunuz için aşı yaptırmamanız kendinizi düşünmek olur ama bir can taşıyorsunuz unutmayın

  2. hamıle kaldım acaba gebelıkte yapılması gereken bu aşıları yaptırmamak gibi luksum yokmu. benım iğneye karsı alerjım var gebelık aşılarından nasıl kurtulucam

  3. ilk defa hamileyim aşılarımı yaptırıyorum mutlaka herkesin yaptırmasını isterim bu aşılar hem bebeklerimiz için hemde bizler için daha sağlıklı olacagından emin olun .

  4. ben aşılarımı yaptırmıştım şimdi 2. bebeğime hamileyim yine ihmal etmeyeceğim sizlerde mutlaka etmeyin.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.