Samanyolu olarak tabir edilen gezegen ve evren kavramı içinde tek olmadığımızı biliyoruz. Peki kaç gezegen var? Adları ve özellikleri neler öğrenmek ister misiniz? Bu yazımız gezegenler hakkında kısa bilgilervermektedir.

Gezegen Ne Demektir? Uluslararası Gök Birliği’nin 1919 yılından bu yana kabul ettiği tanıma göre Gezegen ya da Planet kavramı “ Güneş Sistemi içerisinde yer alan ve güneşin doğrudan uydusu olan 8 gök cismi için kullanılan kavramdır”. Son yıllarda uzay araştırmalarının büyük aşama kaydetmesi sonucu bu tanıma uyacak özelliklere sahip yeni gök cisimlerinin keşfedilmesini sağlamış ancak 1919 yılında kabul edilen bu gezegenlere henüz yenileri eklenmemiştir. 8 gezegen ve en belirgin özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

MERKÜR: Merkür (0,4 AB) Güneş’e en yakın ve en küçük (0,055 Dünya kütlesi) gezegendir. Doğal uydusu yoktur ve göktaşı kraterlerinden başka bilinen tek jeolojik özelliği; büyük bir olasılıkla oluşumunun başlarında geçirdiği büzülme döneminde oluşmuş olan “kırışıklık sırtları”dır.Merkür’ün önemsenmeyecek kadar az olan atmosferi güneş rüzgârı nedeniyle yüzeyinden kopan atomlardan oluşur. Görece büyük demir çekirdeği ve ince mantosu henüz tam olarak açıklanamamıştır. Varsayımlar arasında, büyük bir çarpışma nedeniyle dış katmanlarından kurtulduğu ve genç Güneş’in enerjisi yüzünden tam olarak kaynaşma yoluyla büyüyemediği vardır.

VENÜS: Merkürden sonra güneşe en yakın 2. gezegendir. Kütlece dünyaya yakın bir büyüklüktedir. Ve kendisine ait bir atmosfere sahiptir. Gün doğumunda ve gün batımında güneşe yakın olarak, dünyadan çıplak gözle rahatlıkla görülebilir Halk tarafından Çoban Yıldızı olarak bilinir. Güneş ve aydan sonraki en parlak gök cismidir.

DÜNYA: Güneşe yakınlık olarak 3. sıradadır. Üzerinde yaşam olan tek gezegendir. Birçok gazdan oluşan bir atmosfere sahiptir. Dünyamıza en yakın gezegenler, Mars ve Venüs’tür. Dünyamızın Ay adını verdiğimiz bir uydusu vardır. ¾’ü sularla kaplı olduğu için ‘mavi gezegen’ olarak da bilinir.

MARS: Mars gezegeni iç gezegenlerin sonuncusudur ve oldukça soğuk bir gezegendir. Gök yüzünde kırmızı renkte görünür ve kendisine ait bir atmosferi vardır. Atmosferi olduğu için yıllarca yaşam olduğu düşünülmüştür.

JÜPİTER: Jüpiter Güneş Sistemi ndeki en büyük gezegendir. Diğer tüm gezegenleri içine alabilecek kadar büyük olan Jüpiter tamamen gazlardan oluşmuştur Jüpiter’in 16 tane uydusu vardır. Jüpiter dış gezegenlerin ilkidir.

SATÜRN: Güneş sisteminin 2. büyük gezegenidir. Kendi ekseni etrafında çok hızlı döner. Halkalı gezegen olarak da bilinir. Güneşe olan yakınlığı bakımından 6. sıradadır.

URANÜS: Uranüs, diğer tüm gezegenlerden farklı olarak ekvatoru boyunca döner. Güneşe yakınlık olarak 7. sıradadır. 18 tane uydusu vardır.

NEPTÜN: Neptün güneşe Plütondan sonraki en uzak gezegendir. Neptün gezegeninin bilinen iki uydusu bulunmaktadır. Güneşe uzaklığı bakımından 8. sıradadır.

UYDU NEDİR: Uydu, başka bir gök cisminin etrafında dönen gök cismine uydu denir. Uyduları; Yapay uydulardan ayırmak amacıyla doğal uydu veya tabii uydu olarak da adlandırılırlar. Güneş sistemindeki tüm gezegenler Güneş´in uydusudur. Ay gibi diğer gökcisimleri ise gezegenlerin uydularıdır. Yapay uydular insanoğlunun geliştirip Dünya´nın veya başka gezegenlerin yörüngesine yerleştirdiği uydular. Yapay uydular şu başlıklar altında toplanabilir: Haberleşme uyduları: TV, radyo, telefon gibi iletişim araçlarını kullanabilmek için uzaya gönderilmiş uydulardır. Modern haberleşme uyduları çoğunlukla “Molniya” veya “Alçak Dünya” yörüngelerini kullanırlar.

Bu yazı gezegenlerin renkleri, gezegenlerin özellikleri nedir nelerdir, merkürün özellikleri, venüsün rengi anlamı nedir, marsın özellikleri uyduları, jupiterin uydusu özellikleri nedir, satürnün özellikleri, uranüsün kaç uydusu vardır hakkında kısa bilgi, uydu nedir ne işe yarar, gezegenlerin adları isimleri anlamları konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gezegenlerin renkleri, gezegenlerin isimleri, gezegen isimleri, gezegenlerin renkleri nelerdir, gezegenler ve renkleri, gezegen renkleri, gezegenlerin renkleri ve isimleri, gezegenler ve özellikleri, uzaydaki gezegen rengi nedir, gezegenlerin isimleri ve özellikleri