Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

Göz Tansiyonu ülkemizde sık rastlanan göz hastalıklarından bir tanesidir.

Bu yazıda göz tansiyonuna neden olan faktörleri, bu sinsi hastalığın belirtileri ve tedavi yollarını kısa bilgiler eşliğinde incelemeye çalışacağız.

Göz Tansiyonunun Nedenleri: Glokom olarak nitelenen göz tansiyonu, göz içi sıvısını dışarı boşaltan kanallarda yapısal olarak oluşan tıkanıklıklar yada sonradan bazı hastalıklar neticesinde meydana gelir.

Göz içi sıvısının olması gerektiği şekilde boşaltıma uğramaması sonucunda göz içinde basınç yükselir ve bunun sonucunda görmeyi sağlayan göz siniri hücrelerinin beslenmesi otomatik olarak engellenir. İşte bu basıncın yükselmesi göz tansiyonu şeklinde nitelenir.

Göz siniri hücreleri meydana gelen aşırı basıncın etkisiyle hasar görerek yavaş yavaş ölür çevreden merkeze doğru görme kaybı ortaya çıkmaya başlar. Hücrelerin tamamı öldüğü zaman ise kalıcı görme kaybı oluşur.

Göz Tansiyonunun Belirtileri: Göz tansiyonu çok sinsi şekilde ilerler ve belirti vermez. Ta ki görme kaybı başladığında göz tansiyonu hastası olduğunuzu anlarsınız. Bazı zamanlar şans eseri uzmanlar tarafından erken teşhis imkanı olabilir. Göz tansiyonu belirlendiği zaman en kısa sürede tedavinin başlaması çok önemlidir.

Göz Tansiyonunun Tedavisi: Glokom olarak nitelenen göz tansiyonunun yol açtığı hasar ve görme kaybını geri döndürmek imkansızdır. Bu noktadan sonra sadece hastalığın ilerlemesini engelleyici tedavi uygulanabilir. Tedavide ilaç tedavisi, lazer tedavisi ve cerrahi tedavi olmak üzere 3 çeşit yöntem uygulanabilir.

Göz tansiyonu için yazılan makaleyi okudunuz. Peki şimdi göz tansiyonu hastalığının nedenlerini ve tedavi yöntemlerini uzmanının ağzından dinlemeye ne dersiniz.

göz tansiyonuna

Bu yazı göz tansiyonuna iyi gelen bitkiler yiyecekler şeyler meyveler sebzeler gıdalar ilaçlar göz tansiyonuna neden olan sebepler bitkisel tedavi kesin çözüm faydalı bitkiler ne iyi gelir sülük tedavisi göz tansiyonu nasıl ölçülür düşer önlenir tedavi edilir yükselir olur anlaşılır belirti verir nedir neden olur neden yükselir ne düşürür neden düşmez normal değerleri sınırı ameliyatı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

göz tansiyonuna ne iyi gelir, göz tansiyonuna iyi gelen bitkiler, göz tansiyonuna iyi gelen yiyecekler, göz tansiyonu ne iyi gelir, göz tansiyonuna iyi gelen şifalı bitkiler, göz tansiyonuna neler iyi gelir, göz TANSİYONUNA İYİ GELEN şeyler, glokoma iyi gelen bitkiler, göz tansiyonuna hangi bitkiler iyi gelir, göz tansiyonuna iyi gelen besinler

6 Comments on Göz Tansiyonu Belirtileri ve Tedavisi

  1. Yaşım 42 ve 23 yaşımda excimer lazer ile miyopi tedavisi oldum üç yıl kadar önce akşamları loş ışıkta tv seyrederken ekranı çift görmeye başladım. Çapraz olarak gorunmekte ekranlar yani sağ gozumle bakınca soldaki görüntü sol ile baksam sağdaki goruntuyu goruyordum birkaç doktora gittim tansiyon olçumlerim 16-19-21 aralığında çıkıyordu doktorlar normal diyordu. Sonunda özel bir hastanede doktor beyin tomografisi çektirmemi istedi bu durumu gız doktoru sekreteri bir arkadaşıma anlattım yanında çalıştığı doktora anlatmış doktor beni görmek istedi ve yirmi gün ben izlemeye aldı her tur testi yaptı. En don ast çektirdi. Ve glokom teşhisi koydu. Alfagan isimli damla denedik on beş gün sonuç değişmedi combigana geçti doktorum 19-21 olan değerler 11-13’e düştü. Doktoruma gore lazer gozumun ismini unuttuğum bir tabakasını inceltmiş olduğunu ve aslında 18-19 olan değerlerin normalde 30’lara yakın olduğunu lazerden dolayı incelmiş olan tabaka nedeniyle bizi yanılttığını söyledi şu anda combiganı sabah akşam kullanıyorum ekranı çift görme artık yok. Doktorumun dediğine göre bu durumu anlayamasaymış birkaç yıl içinde Kör olacakmışım. Kalıcı çözümü varmıdır yazınızda cerrahi mudahaleden bahsetmişsiniz bu konuda bilgi alabilmem mumkunmu iyi çalışmalar teşekkürler

  2. göz tansiyonu hastalığı konusundaki yazınız oldukça başarılı. siteniz sayesinde göz tansiyonu hastalığının sebeplerini nedenlerini belirtilerini tedavisini öğrendiğim gibi bu hastalık nedir nasıl bulaşır hangi bölüm bakar bulaşıcımıdır nasıl geçer ne iyi gelir gibi birçok soruya sayenizde cevap bulabildim.

  3. Göz tansiyonu masabaşında çalışma veya bilgisayara bakma ile olmaz yoksa şu an milyonlarca bilgisayar kullanıcısının hepsi göz tansiyonu olurdu? genelde zaten doktorlarda aynı şeyi söylüyor? bilgisayar ekranında fazla kalmak ile ve gözümü dinlendirmediğimiz sürece ilerde görme kaybına kadar götürecek göz kuruluğundan tutunda bir çok göz rahatsızlığı ortaya çıkar,glokom genelde kalıtsal, ve bebeklerden tutunda daha ileri yaşlara kadar herkesde görülür bazı hastalıklarla,şeker,tansiyon düşüklüğü,katarak gibi rahatsızlıklarda daha çok görülür hatta aşırı miyop aşırı hipermetrop olanlarda çok görülüyor ,ve göz tansiyonunun neden olduğu bilinmiyordu? nedeni daha yeni yeni bulundu? kanadalı bilim adamları insan gözünde uzmanlaşmış ve kan dolaşımından ayrı bir lenf dolaşım sistemi buldular işte bu bulguları incelediklerinde göz tansiyonuna (glokoma) sebep olduğunu keşfettiler ve Bu bulgular elektron mikroskopisi tarafından onaylandı.bu şu demek tedavi şekillerinin değişeceği ve Göz tansiyonun çok yakın zamanda tamamen tedavi edileceği.

  4. göz tansiyonuna ne iyi gelir videoda çok güzel anlatılmış başarılı bir göz tansiyonu makalesi tebrıkler

  5. göz tansiyonu olan kişiler bilgisayar ekranına çok fazla bakmalılar. eğer ki masa başı işlerinde çalışıyorsanız göz tansiyonunuzun olmaması neredeyse imkansız. ve tedavisi için gözünüze iyi bakın

  6. göz tansiyonu sorunu için mutlaka şifalı bitkilerden faydalanalım ve mümkünse bilgisayar karşısında çok durmayalım

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.