Sıcak iklim meyvesi olan greyfurt, içerisindeki vitaminler ve şeker oranı sayesinde oldukça faydalı ve yararlı bir ağaç meyvesidir. Özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için tam bir vitamin deposu olan greyfurtun farklı çeşitleri ve her bir greyfurt çeşidinin farklı özellikleri mevcuttur. Greyfurtun sakıncaları ve zararlarını merak edenler için ise anlatacak ne yazık ki çok bir şey yok.

Greyfurt: Bol miktarda C vitamini barındırmasının yanında, A ve B gurubu vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır, sodyum ve fosfor mineralleri açısından da zengin bir meyvedir.

Greyfurtun Faydaları: Özellikle yemeklerden önce yenirse iştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Mikrop öldürücü ve kabızlık gidericidir. Karaciğerin çalışmasına yardımcı olarak kanı temizler, vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Bağırsakların düzenli çalışmasına faydalıdır. İdrar söktürür. Uyarıcı bir meyve olan greyfurt bedensel ve zihinsel yorgunluğu gidermeye faydalıdır. Stresi azaltır. Kansere karşı koruyucudur. Göğüs hastalıklarına, damar sertliği ve varislere karşı faydalıdır. Dişetlerini korur ve dişeti kanamalarını durdurmaya yardımcı olur.

Greyfurt Nasıl Kullanılır: Greyfurtun, meyvesinin yanında suyu ve kabukları da kullanılır. Greyfurtun suyu taze sıkılmalı ve sade içilmelidir. Kabuklarından marmelat yapılabilir. Greyfurt suyuna batırılmış bir pamuk ile sarkık cilt silinirse cildi gerginleştirmeye yardımcı olur.

Yapılan bazı araştırmalarda, greyfurt meyvesinin ve suyunun kilo vermeyi kolaylaştırdığı belirlenmiştir. Greyfurt Diyeti olarak bilinen yöntemde, kişi normal diyetini uygulamasının yanında yemeklerden önce bir adet greyfurt yiyerek ya da 1 bardak greyfurt suyu içerek diyetini greyfurt ile desteklemektedir.

Uyarı: Greyfurt suyu bazı ilaçların etkisini, ölümle sonuçlanabilecek seviyede arttırabildiği için, ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

Bu yazı greyfurtun faydaları, greyfurtun zararları, greyfurtun yararları, greyfurtun kalorisi, greyfurt suyu, greyfurt nasıl kullanılır, greyfurt ne işe yarar, greyfurtun kalorisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

greyfurtun kalorisi, greyfurtun faydalari ve zararlari, gebelikte greyfurtun zararları, greyfurt neye yarar, greyfurtun yararları, greyfurt yararları, gebelıkte greyfurt, greyfurtun faydaları, gebelikte greyfurtun faydaları, gebelikte greyfurt zararlımı