Gut Hastalığı Nedir ve Tedavisi

Daha çok şişman ve yaşlı erkeklerde ve pürin metabolizması bozukluğu sonucu görülen gut hastalığı (Pcdagra)1 nın herediter bir enzim yetersizliğine bağlı olduğu kabul edilmektedir. En çok ayak başparmağı ekleminin birden nöbet şeklinde şişmesi (gut artriti) ile başlar.

Hasta eklem üzerindeki deri gergin, parlak, kırmızı, sı­cak ve çok ağrılıdır. Bu görünüşünden dolayı hastalığa damla hastalığı (Goutte) veya nikris adı da verilmiştir. Hastalık tamamen sağlam bir insanda genellikle alkollü içki almak, fazla yemek, ruhsal gerilim ve üzüntü gibi tipik hazırlayıcı bir olaydan sonra sabaha karşı ağrı ile başlar. Gut hastalarında kanda ürik asidin artmasına (hiperürisemi) bağlı olarak birçok yerlerde örneğin kulak sayvanında, dizde, parmak uçlarında, göz kapaklarında tofüs adı ve­rilen sarı renkte ürat birikintileri meydana gelir.

İlk nöbetten sonra gutun kronik bir durum alıp almayacağı bilinmez. Kronik bir hastalık haline gelince ise nöbetler sıklaşır ve ağrı şiddetlenir. Diğer romatizmal hastalıklarla karışabilir. Yalancı gut (pseudogout) denilen hastalıkta ise eklem kıkırdaklarında kalsiyum birikip çökmüştür. Radyolojik olarak eklemlerde kireçlenme (kondrokal-sinoz) paralel ince çizgiler halinde görülür. Çok yaşlı kimselerde eklem şikâyeti olmadan da kıkırdaklarda kireçlenme bulunabilir.

Gut aslında genetik bir bozukluğa bağlı olduğu için tedavide ancak ağrıların gi­derilmesi ve nöbetlerin önlenmesi için çalışılır. Bu maksatla ürikozürik denen ilaçlar kullanılmaktadır. Bunların arasında Probenesid (Benetnid) ve Sulfinpirazon (An-turan) ve gutun spesifik ilacı diye biliner Kolşisin (Kolsin) sayılabilir.

Bu yazı gut hastalığı tedavisi, gut hastalığında beslenme, gut hastalığına ne iyi gelir, gut hastalığının belirtileri, gut hastalığının sebepleri, gut hastalığının diyeti, gut hastalığının bitkisel tedavisi, gut hastalığı nedir, gut hastalığı nasıl geçer konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gut hastalığına ne iyi gelir, gud hastalığına ne iyi gelir, gut hastalığına hangi bölüm bakar, gut hastalığına hangi doktor bakar, gut hastalığı ne iyi gelir, gut ağrısına ne iyi gelir, gut hastalığı hangi bölüm bakar, gut hastalığına iyi gelen bitkiler, gud hastaligi, gut hastalığı nedir

2 Comments on Gut Hastalığı Nedir ve Tedavisi

  1. gut hastalığı konusundaki yazınız oldukça başarılı. siteniz sayesinde gut hastalığının sebeplerini nedenlerini belirtilerini tedavisini öğrendiğim gibi bu hastalık nedir nasıl bulaşır hangi bölüm bakar bulaşıcımıdır nasıl geçer ne iyi gelir gibi birçok soruya sayenizde cevap bulabildim.

  2. gut hastalığı tedavisi için ısrarla bitkisel tedavi yöntemlerinin kullanılmasını tavsiye ediyorum. gut hastalığı nasıl geçer diye düşünmeyin bile

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.