Havucun Faydaları

HAVUÇ: Bol miktarda A vitamini barındıran Havuç B, C, D ve E vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Ayrıca karoten, şeker ve fosfor ihtiva eder.

Havucun Faydaları: Bağırsakları çalıştırarak sindirime yardımcı olur. İdrar ve gaz söktürücüdür. Kabızlığı giderir, ishali keser. Bağırsak iltihaplarını ve böbrek ağrılarını giderir. Bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur. Vücuda, kalbe ve gözlere kuvvet verir. Cinsel gücü arttırır.

Bitkinliğe ve Kansızlığa iyi gelir. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına ve öksürüğe karşı faydalıdır. Kansere karşı koruyucudur. Kandaki kolesterol oranını düşüren Havuç, kalp hastalıkları ve damar sertliğine faydalıdır. Kalp krizi ve felç riskini azaltır. Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olarak kanı temizler. Cilde tazelik ve canlılık verir. Cilt hastalıklarına karşı yararlıdır. Romatizma ve gut hastalığına iyi gelir. Diş etlerini güçlendirir.

Havuç Nasıl Kullanılır: Havucun kökü, yaprakları ve tohumları kullanılır. Ayrıca havuçun suyu ve turşusu da tüketilir. Kurutulmuş tohumları kaynatılarak yapılan çay iştah açar ve anne sütünü arttırır. Havuç tohumu, ayrıca aybaşı kanamalarına da iyi gelir. Rendelenmiş havuca limon suyu katılarak hazırlanan maske özellikle yağlı ciltlere çok faydalıdır. Havuç suyu mide ve bağırsak hastalıklarına da faydalıdır.

Bu yazı havucun faydaları, havucun kalorisi, havucun zararları, havucun yararları, havucun besin değeri, havuç ne işe yarar, havuç nasıl kullanılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

havucun kalorisi, Gebelikte havucun faydalari, havucun faydalari ve zararlari, havucun yararlari, havuçun faydaları, havuç tohumunun zararları, havuç tohumunun bebeklere zararları, havuç tohumu zararları

4 Comments on Havucun Faydaları

  1. kızım 15 aylık iştahsız bir çocuk havuç tohumunun iştah açtığını söylediler herhangi bir zararı varmı?

    Cevap: hayır zararı olmaz iştahı açmaya da yardımcı olur

  2. havuç bitkisi hakkında bilgi veren yazınız için teşekkürler. havucun faydaları yararları zararları özellikleri besin değeri kalorisi içeriği nerede kullanılır nasıl kullanılır gibi bilgileri öğrendim

  3. havucun faydaları ve yararları denilince ilk olarak akla gelen şey gözler için çok faydalı olduğudur. sürekli olarak havuç tüketen birisinin gözlük kullanmasına hiç gerek kalmaz

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.