Ülkemizde fazla tanınmasa da hibiskus bitkisi faydaları sayesinde gün geçtikçe daha geniş bir yelpaze tarafından kullanılıyor. Hibiskus çayı da en az bitkisi kadar sevilecek gibi gözüküyor.

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır? Hibüskus çayını sadece kurutulmuş hibiskus çiçeğinden hazırlayabilir ya da tat vermesi için bir miktar zencefil, tarçın veya limon suyu kullanabilirsiniz. Bir bardaklık suyu kaynattıktan sonra 1-2 çay kaşığı kuru hibiskus yaprağını içine atın. Demlenmesini beklerken ağız tadınıza göre tarçın veya zencefili bu aşamada ekleyebilirsiniz. 15-20 dakika demlenmesini bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz. Daha güçlü bir tat için ya daha fazla hibiskus kullanabilirsiniz. 20 dakikadan fazla demlerseniz çayın tadı biraz acılaşacaktır. Yine ağız tadınıza göre limon suyu veya balla tatlandırabilirsiniz. Daha fazla hazırlayıp depolamak isterseniz buzdolabında 3 güne kadar tazeliğini korur.

Hibiskus Çayının Faydaları: Kafeinsiz olan ve yüksek C vitamini içeren hibiskus bağışıklık sistemini güçlendirir. ABD’de özellikle Kaliforniya eyaletinde en popüler çaylar arasında yer alan hibiskus çayı, başta Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tansiyonu düşürür, Tip 2 diyabette yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılır, Bağışıklık sistemini güçlendirir, Antioksidandır, Kolesterolü düşürür, Mide kanserine karşı koruma sağlar, Şişliği alır Sindirim sistemini çalıştırır, Kalp ve karaciğer hastalıklarına karşı kullanılır, Kilo vermeye yardımcıdır.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri: Hibiskus çayı genel olarak güvenli kabul edilirken bazı özel durumlarda kullanılması tavsiye edilmiyor. Hamilelik döneminde kullanılan hibiskus çayının düşüğe yol açtığı vakalar görülmüştür. Emzirme dönemindeki kadınlara önerilmemektedir. Hibiskus çayı veya özü tansiyon ve kolesterol ilaçlarıyla etkileşime geçebilir ve olumsuz etkilere neden olabilir. Bu yüzden düzenli olarak ilaç kullananların hibiskus veya diğer bitkisel çayları kullanmaya başlamadan önce doktora danışmaları gerekmektedir.

Bu yazı hibiskus çayının faydaları, hibiskus çayının yan etkileri yapılışı, hibiskus çayının yararları kullanımı, kerkede çayı nasıl hazırlanır kullanılır diğer adı nedir nerede satılır fiyatı kullananlar konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

hibiskus cayi nasil hazirlanir, hibiscus çayı gebelik, hibiskus nerede satılır, hibiskus çayı, hibiskus çayı nerede satılır, hibiscus çayı nerede satılır, yuzkizarmasinaneiyigelir, hibiskus çayının yan etkileri, hibiscus çayı nerde satılır fiat nedir, hibiscus çayı