Hıçkırık Nedenleri ve Tedavisi

Göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram kasının birden kasılması sonucunda gerçekleşen ani soluk alımına hıçkırık denir. Bu arada ses tellerinin bulunduğu kısım kapanır ve buradan geçen hava ani olarak kesilir. Bu durum hıçkırınığın çıkardığı sesin nedenidir.

Hıçkırık Nedenleri: Nedenleri çok çeşitlidir. Bununla birlikte, fazla yemek, hazımsızlık, acı, baharatlı ve sıcak yemekler, alkollü ve asitli içecekler, mide gazı ve sinir rahatsızlıkları en sık rastlanılan nedenlerdir. Ayrıca, bazı beyin, kalp, karaciğer, bağırsak hastalıkları ile zatülcenp ve zatürrede de görülebilir. Bu nedenle sürekli ve uzun süren hıçkırıklarda bir doktora baş vurmak gerekir.

Hıçkırık Nasıl Geçer: Hıçkırığı önlemek için öncelikle yavaş yemek, acı ve baharatlı yiyeceklerden, alkollü ve gazlı içeceklerden uzak durmak gerekir.

Bu önlemlere rağmen oluşan hıçkırığı kesmek için pek çok yöntem uygulanmaktadır. Kese kağıdına nefes alıp vermek, nefesi tutmak, nefesi tutup su içmek gibi yöntemler uygulanabilir. Hıçkırığı kesmek için uygulanan yöntemler çoğunlukla nefes alımını kontrol etmekle ve sinirlerle ilgilidir.

Hıçkırık tutması, başka bir hastalıktan kaynaklanıyorsa ya da kişiyi ciddi şekilde rahatsız edecek kadar oluyorsa tıbbi tedavi gerekir.

Bu yazı saglikvegebelik.com tarafından hıçkırık nedir, hıçkırık nasıl oluşur, hıçkırık nasıl oluşur, hıçkırık nasıl gider, hıçkırık nasıl geçer, hıçkırık nasıl durdurulur, hıçkırığa ne iyi gelir, hıçkırıktan kurtulma yolları, hıçkırıktan nasıl kurtulunur, hıçkırığın nedenleri, hıçkırığın sebepleri, hıçkırığı ne geçirir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

hickirik nasil durur, Hıçkırıgı ne geçirir, gebelikte hiçkirik, hıçkırık nasıl durdurulur, hıçkırık nasıl oluşur, gebelikte hıçkırık tutması, hickirik tutmasına ne iyi gelir, hıçkırık neden olur, hıçkırığa hangi doktor bakar, gebelikte hıçkırık neden olur

4 Comments on Hıçkırık Nedenleri ve Tedavisi

  1. 75 yaşındayım geçen sene 3- 4ay hıçkırdım.safra ameliyatı oldum.1 ay daha hıçkırdım sonra geçti.şimdi hıçkırık başladı 3 aydır hıçkırıyorum.yaşadığım yerdeki bütün doktorlara gittim. hepsi yaştan artık böyle deyip başından savdı.Largaktil kullanıyorum.bütün gün uyuyorum. Hıçkırığın bir çözümü var mı

  2. hıçkırık hastalığı konusundaki yazınız oldukça başarılı. siteniz sayesinde hıçkırık hastalığının sebeplerini nedenlerini belirtilerini tedavisini öğrendiğim gibi bu hastalık nedir nasıl bulaşır hangi bölüm bakar bulaşıcımıdır nasıl geçer ne iyi gelir gibi birçok soruya sayenizde cevap bulabildim.

  3. sabahtan beri hıçkırıyorum. hıçkırığın geçmesi için yapmadığım şey kalmadı. sürekli hıçkırıyorum ne yapabilirim

  4. hıçkırık neden olur bilmiyorum ama çok doğal birsey rahatsız olunucak bişey yok bence hıçkırıktan

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.