Hünnap Bitkisi ve Faydaları

Hünnap: 7 metreye kadar uzayabilen, sarı çiçekli ve dikenli bir ağaç olan Hünnap ağacının; kabukları kırmızı, çekirdekleri sert, zeytine benzeyen yemişidir. Hünnap meyvesi, çiğde olarak da bilinir. Pektin, tanen, müsilaj, şeker ve C vitamini içerir.

Hünnap Faydaları ve Tıbbi Etkileri: Vücuda rahatlık verir. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser ve balgam söktürür. Nezle ve soğuk algınlığında faydalıdır. Kanı temizler. İdrar söktürücü etkisi ile kabızlığa karşı etkilidir. Şeker hastalığına karşı faydalıdır.

Hünnap Nasıl Kullanılır: Hünnap meyvesi toplanıp güneşte kurutulduktan sonra çerez olarak ya da suda kaynatılarak kullanılır.

Bu yazı saglikvegebelik.com tarafından hünnap nedir, hünnap faydaları, hünnap yetiştiriciliği, hünnap ağacı, hünnap fidanı, hünnap meyvesi, hünnap yararları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

hünnap nedir, hünnap kaç kalori, gülnap nedir, hünnap nedir faydaları, hünnap kalori, gebelikte hunnap, hünnap meyvesi kaç kalori, gulnap, gulnap meyvesi, hünnap bitkisi

2 Comments on Hünnap Bitkisi ve Faydaları

  1. hünnap bitkisi hakkında bilgi veren yazınız için teşekkürler. hünnabın faydaları yararları zararları özellikleri besin değeri kalorisi içeriği nerede kullanılır nasıl kullanılır gibi bilgileri öğrendim

  2. selam benim bahçemde hünnap agacı var çok güzel ama ben gölgede kurutuyorum saygılar.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.