Her ev, işyeri ve arabada mutlaka ilk yardım seti veya dolabı bulundurmak gerekir. Peki ilk yardım setinin içinde neler olur. Hangi malzemeler ilk yardım dolaplarında olmalıdır. Bu ilk yardım malzemelerinin adları, görevleri, fiyatları nelerdir bilmek ister misiniz?

Büyük sargı bezi: Yara üzerine konulan pansuman malzemelerinin yerinde tutulmasında kullanılır. Ayrıca kırıklarda, bölgenin tespiti ve hareketsizliğini sağlamak için de kullanılır. Bunlardan başka yarayı dış etkilerden korumak, kol ve bacaklardaki kanamaları durdurmak ve şişlikleri önlemek amacıyla da kullanılır.

Üçgen sargı: Yaralı organı sarmak amacıyla kullanılır.

Steril gazlı bez: Yaralarda pansuman malzemesi olarak kullanılır. Ancak ambalajından çıkarılırken yaraya gelecek yüzeyine el sürülmemelidir.

Hidrofil pamuk: Yara üzerine pansuman malzemesi olarak steril gazlı bezin üstünü, ayrıca kırıklarda tespit malzemelerinin altını beslemede kullanılır.

Esmark bandı: Kol ve bacaklardaki atardamar kanamalarının durdurulmasında kullanılır. Bant, kanayan kısmın üst bölgesinden iyice gerilerek sarılır. Atardamar sıkıştırıldığı için kan durur. Ancak 20 dakikada bir gevşetilmelidir. Yaralıyı naklederken, bu uygulamanın hangi saatte yapıldığı bir kağıda yazılarak yaralının üstüne iliştirilmelidir.

Plaster: Yara üzerine konulan pansuman malzemesinin yerinde tutulmasında kullanılır.

Yara bandı: Küçük yaraların üstünü kapatmak ve yarayı dış etkenlerden korumada kullanılır.

Turnike: Kol ve bacaklardaki atardamar kanamalarının durdurulmasında kullanılır.

Çengelli iğne: Bezin tutturulmasında kullanılır

Makas: Sargı ve pansuman malzemelerinin kesilmesinde kullanılır.

Plastik örtü: Yaralının altına sermek ya da şoktaki hastanın üzerine örtmek için kullanılır.

İlkyardım kitabı: Çeşitli ilkyardım uygulamalarının (Suni teneffüs vb.), ilkyardımla ilgili daha fazla bilginin öğrenilmesi ve de hasta veya yaralıya yardım için kullanılır.

Buz torbası: Yaralı veya da hastanın eğer ateşi varsa ateşini düşürmek için kullanılır. Aynı zamanda vücudun herhangi zedelenen ya da bir yere çarpılan bir bölgesinin şişliğini indirmek için de kullanılır.

Vücut termometresi: Vücut termometreleri insan vücudundan sıcaklık ölçmede kullanılan aygıtlardır. Termometreler cıvalı termometre, dijital temaslı termometreler ve dijital temassız termometreler şeklinde olabilir. Bunlardan temassız dijital termometreler ve dijital termometreler oldukça kullanışlıdır.

Acil telefon numaraları listesi: Acil telefon numaraları listesinin kesinlikle kolay ulaşılabilen bir yerde bulunması gerekir. Bu listenin eksiksiz olması için iyi bir araştırma yapmak ve araştırılan bilgileri eksiksiz yazmak gerekir.

Bu yazı ilk yardım malzemelerinin kullanıldığı yerler, ilk yardım malzemeleri ve görevleri, ilk yardım malzemeleri ne işe yarar, ilk yardım malzemeleri nelerdir ne amaçla kullanılır, ilk yardım malzemeleri fiyatları adları konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

ilk yardım malzemelerinin adları, ilk yardm malzemeleri, ilk yardım malzemeleri ve ne işe yaradıkları, ilk yardım malzemeleri ne işe yarar, gazlı bez ne işe yarar, ilkyardım malzemeleri ne işe yarar, ilk yardım malzemeleri, ilk yardım malzemeleri ve görevleri, ilk yard?m malzemeleri ve ne i?e yarad?klar?, ilk yardım malzemeleri nelerdir ne işe yarar