Sivilce rahatsızlığının en kötü şekli iltihaplı sivilce rahatsızlığıdır. Normal sivilceden farklı olarak iltihabın kıl köklerine ulaşması, sivilce görülen yerlerde büyük şişliklerin meydana gelmesine neden olmaktadır.

İltihaplı sivilceler için bu yazımızda bitkisel çözümler ve tedavi yolları hakkında bilgiler vereceğiz. Sivilce tipleri şu şekildedir.

İltihaplı olmayanlar
Açık komedon (siyah noktacık)
Kapalı komedon (beyaz yağ butonları)
İltihapsız kist

İltihaplı olanlar
Papül (kırmızı, kabarık şişlikler)
Püstül (içi cerahatli, kabarık şişlikler)
Nodül (derin, kırmızı, ağrılı şişlikler)

Sivilce sonrası kalan izler
Kabuklanma
Kırmızı lekeler
Kahverengi lekeler
Derin kalıcı izler (skar)

Herkeste sivilce tipleri farklıdır. Bazı kişilerde açık komedon, bazılarında kapalı komedon bazılarında ise iltihaplı sivilceler olabilir. Tek bir sivilce tipi görülebildiği gibi hepsi bir arada ortaya çıkabilir.

Ayrıca sivilcelerin yerleşim yeri farklılıklar gösterebilir. Bazısında alın bir başkasında yanaklarda veya çenede sivilceler olabilir. Tüm yüzde sivilce görülebilir. Bazende yüzde sivilce olmaz.

Sırtta veya omuzlarda olabilir. Herkesin sivilcesinin tipi, yerleşimi, şiddeti farklılıklar gösterir. Aynı kişide zaman içinde sivilcelerin yerleşim yeri, şiddeti ve tipi değişiklik gösterebilir.

İltihaplı Sivilceler için Bitkisel Tedavi

– Bir miktar marul yaprağını iyice yıkayıp mikserde sıkıp özsuyu ile birlikte sabah ve akşam sivilceli bölgeye sürün. Sivilceler geçene kadar işleme devam edilir.
– Bir litre suyun içine bir avuç taze ceviz yaprağı eklenip, kaynatılır. Süzüldükten sonra günde iki kez pamuk yardımıyla sivilceli bölgeye sürülür.

– 1 turp kabuklarıyla birlikte rendelenir. Şişeye doluncaya kadar rendelenmiş turp ile doldurulur. Daha sonra içine elma sirkesi ilave edilir. Bir hafta sıcak bir yerde bekletilir. Karışım hazır olunca her defasında çalkalanarak sabah akşam sivilceli bölgeye sürülür. Uygulama cilt sivilcelerden temizlenene kadar devam eder.
– Bir miktar taze dokuz donlu otu yıkanıp, temizlendikten sonra nemli halde mikserden geçirilip bir tülbent yardımıyla sıkılarak elde edilen öz suyu sivilceli bölgeye sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.

– Bir kahve fincanı vazelin ile bir tatlı kaşığı ardıç katranı iyice karıştırıldıktan sonra günde iki kez, sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölge yıkanır. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.
– Bir miktar tıbbi ayı sarımsağı yaprağı veya soğanları iyice yıkanıp temizlendikten sonra ince ince, doğranıp bir şişenin boğazına kadar doldurulur ve üzerine ağzına kadar saf ispirto eklenerek, ağzı sıkıca kapatıldıktan sonra şişe iki hafta boyunca güneş görebileceği veya sıcak bir yerde bekletilir. Gerektiğinde şişe çalkalanarak günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere sivilceli bölgeye sürülür. Bu durum sivilceler geçene kadar devam ettirilir.

İLTİHAPLI SİVİLCE KONUSUNDA UZMANLARDAN YARDIM ALMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

Bu yazı iltihaplı sivilceye iyi gelen kremler ne iyi gelir hangi krem buz aspirin diş macunu sarımsak lokum soğan suyu elma sirkesi için ilaç maske ne yapılmalı antibiyotik ne yapmalı nasıl iyileşir kurutulur kurur patlatılır geçer kadınlar kulübü geçirilir iltihaplı sivilceyi sıktım kurutmak patlatmak ne geçirir hemen geçirme kurutma kurutabilirim konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

iltihaplı sivilceye ne iyi gelir, iltihaplı sivilce, sivilce iltihabı nasıl geçer, iltihaplı sivilcelere ne iyi gelir, iltihaplı sivilce nasıl geçer, iltihaplı sivilceler, iltihaplı sivilce nasıl kurutulur, iltihaplı sivilce tedavisi, sivilce iltihabı, iltihap nasıl gecer