İncirin Faydaları

İNCİR: Çok lifli bir besin olan incir A, C ve B vitaminlerinin yanında sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir mineralleri açısından oldukça zengindir. Ayrıca, özellikle kuru incirde omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ve protein bulunur.

İncirin Yararları: İçerdiği yüksek lif oranı sayesinde sindirimi hızlandırır ve kolaylaştırır. Bağırsakları yumuşatır. Kabızlığı giderir. Vücuda kuvvet ve enerji verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Halsizliğe ve unutkanlığa iyi gelir. Öksürük ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Nezle ve bronşite faydalıdır.

Özellikle Kuru incir balgam söktürür. İncir, kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Kansere karşı da koruyucudur. Basura iyi gelir. Bakteri ve virüslerin çoğalmasını önleyerek hastalıklara karşı direnci arttırır.

İncir Nasıl Kullanılır: İncirin meyvesi yaş ve kurutularak yenebilir, reçeli ve kompostosu yapılır. Ayrıca incir ağacının dallarından akan beyaz sütten de yararlanılır. Dallarından akan sütü nasır ve siğillere sürülürse iyi gelir. Kuru incir kalori, protein, potasyum, kalsiyum ve demir açısından daha besleyicidir.

Bu yazı incirin faydaları, incirin yararları, incirin faydası, incirin besin değeri, incirin kalorisi, incir ne işe yarar, incir nasıl kullanılır, kuru incirin faydaları, kuru incir kaç kalori konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebelikte kuru incirin faydaları, gebelikte incirin faydaları, kuru incir kalori, gebelikte incir, kuru incirin faydalar, kuru incirin gebelikte faydaları, kuru incirin kalorisi, kuru incirin faydaları

3 Comments on İncirin Faydaları

  1. incir bitkisi hakkında bilgi veren yazınız için teşekkürler. incirin faydaları yararları zararları özellikleri besin değeri kalorisi içeriği nerede kullanılır nasıl kullanılır gibi bilgileri öğrendim

  2. incir ülkemizde yaş ve kuru olarak tüketiliyor kuruda yerseniz yaşta yerseniz inciri emin olun çok sağlıklı ve faydalı özellikle incir kürü tamamen şifa kaynağı

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.