İshale İyi Gelen Yiyecekler

Toplumda hatırı sayılır bir kesimde ishal şikayeti kronikleşmiş bir hal almakta ve insanların sağlığını önemli ölçüde riske atmaktadır.

Genellikle mide üşütmesi, soğuk algınlığı veya bir takım yiyeceklerin dokunması gibi nedenlerle akut olarak görülen ishal şikayetleri, parazitler ya da bakteriyel enfeksiyonlar, bağırsak sendromu, bağırsak iltihapları gibi nedenlerle kronik bir hale dönüşebilmektedir.

İshal şikayeti amacıyla doktora gidildiğinde ya ishale neden olan etkenler tespit edilerek bu etkenleri yok etmeye yönelik bir tedavi sürecine başlanır, veya kronik ishalin gerçek sebebi tespit edilemez ve kişiye bir diyet listesi önerilir. Bizler de ishale iyi gelen besinler hakkında bir araştırma yaptık ve ishal şikayeti olan kişilerin sorunlarını hafifletecek yiyecekler ile bir takım beslenme önerilerini sizlerle paylaşmak istedik.

İshale iyi gelen yiyecekleri birkaç grupta incelemek faydalı olacaktır. İlk yiyecek grubunda ishale karşı vücut direncini artıran ve bağırsak hareketlerini teşvik eden muz, pirinç, elma, kepekli ekmek ve bitkisel çayları sayabiliriz. Özellikle burada muz ve yoğurttaki potasyum ve kalsiyum, vücudun ishal neticesinde bozulan elektrolit dengesini tekrar kurmasına büyük faydası olacaktır. Diğer yandan içerdiği yoğun lif yapısıyla muz ve elma, limonlu kahve, pirinç gibi yiyecekler ve içecekler bağırsakların ishale karşı savaşmasını kolaylaştırmaktadır.

Muzda yüksek oranda bulunan potasyum minerali, ishal sonucunda kaybedilen potasyumun vücuda tekrar kazandırılması için tercih edilebilecek mükemmel bir meyvedir. Özellikle bebeklerde görülen ve aşırı kilo kaybına neden olan ishal rahatsızlığında bebeklere bolca muz yedirilmesinin faydası vardır. Muzda bulunan nişasta ve meyve şekerleri bedenin dengesinin tekrar kurulmasına yardımcı olmaktadır. Esmer pirinç ve tam buğday, tereyağı ve baharatlar da ishale iyi gelmektedir. Özellikle kepekli ekmeği bolca tüketmek faydalı olacaktır.

Elmada bulunan pektin maddesi ishal şikayeti olanlarda tedavi edici etkiye sahiptir İshal nedeniyle bozulan bağırsak dengesinin yeniden kurulmasına yardımcı olan doğal şifa kaynağı, batı ülkelerinde elma püresi şeklinde bebeklerde ve çocuklarda ishal tedavisi için kullanılmaktadır.

Limonlu kahve neye iyi gelir:
Limonlu kahve dinmeyen ishali geçirmek için kullanılan ev yapımı bir doğal tedavi yoludur 1 fincan türkkahvesine 2 tatlı kaşığı taze limonun suyunu ilave edip içmeniz yeterli olacaktır. Kahve Ve Limon Karisimi özellikle üşütmeden kaynaklı ishal için ishali kurutucu ve bağırsakları iyileştirici etkisi vardır.

Bu yazı ishale ne iyi gelir, ishale iyi gelen yemekler, ishal için kahve, ishal için ne yapılmalı, ishal nasıl önlenir, ishal nasıl geçer, ishal olunca ne yenir, ishal olunca ne yapılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

ıshale ne ıyı gelır, gebelikte ishal, ıshal olunca ne yemeli, ishal olunca ne yapmali, ishal olunca ne yenir, gebelikte ishale ne iyi gelir, ishal olunca ne yapılmalı, çocuklarda ıshale ne iyi gelir, ISHAL OLUNCA NE YENMELI, ıshal nasıl onlenır

2 Comments on İshale İyi Gelen Yiyecekler

  1. ben 5 aylik hamileyim ve kusmayla birlikte asiri ishal oldum doktor bana hap verdi ama hala gecmedi dogru durust birsey de yiyemiyorum siz ce ne yemeliyim

  2. ishale ne iyi gelir bence muz çok iyi gelir. fazla miktarda muz yerseniz ne demek istediğimi anlarsınız ama çok fazla tiketmekte ishali kesmesine rağmen kabız yapabilir

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.