Isırgan Otu: Daha çok yol kenarlarında ve duvar diplerinde kendiliğinden yetişen ve üzerinde yakıcı tüyler bulunan bir bitkidir.

Isırgan Otunun Faydaları: Romatizma ve mafsal ağrılarına iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. Egzama ve çıbanlara karşı faydalıdır. İştah açar. İdrarı arttırır ve kanı temizler.

Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır. Göğsü, böbreği ve karaciğeri temizler. Boğaz ağrılarına iyi gelir. Aybaşı halini düzenler. Burun kanamasını keser. Böbrek kumlarını dökmeye yardım eder. Balgam söktürücüdür.

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır: Isırgan otunun gövdesi, yaprakları, tohumları ve kökü kullanılır. Isırganın yemeği de yapılır. Isırganın kökü kaynatılarak saçlar bu su ile yıkanırsa saç dökülmesine, kepeğe ve yağlı saçlara iyi gelir. Mantar zehirlenmelerinde ısırgan otu kaynatılıp içilirse faydası görülür. Romatizma olan yere vurulursa ağrıları azaltır.

Bu yazı ısırgan otunun faydaları, ısırgan otunun yararları, ısırgan otunun özellikleri, ısırgan otunun faydası, ısırgan otunun yararı, ısırgan otu, nedir, nelerdir, ısırgan otunun zararları, ısırganın yararları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebelıkte ısırgan otu, ısırganın özellikleri, isirgan otunun faydaları ve zararları, ısırgan otu faydaları, isirgan otu makat, isirgan otu gebelikte faydasi, tohumlanmış ısırgan otu zararlımıdır, gebelikte ısırgan yemek zararlı midir, gebelikte ısırgan otunu ellemek, gebelikte ısırgan çorbası zararlımıdır