Gebelik, kadınların hayatında oldukça duygusal bir zaman dilimi olabilmektedir. Şayet Gebelik istenmeyen veya beklenmedik bir durum ise, ne yapılması gerektiği hakkında bir takım

korkulara ya da karışık duygulara kapılmanız gayet doğaldır. olabilir. İstenmeyen gebelik durumunda seçeneklerinizin neler olduğunu hatırlamak önemlidir. Ama öncelikle, hamile olup olmadığınızdan emin olmanız gerekir.

Hamile olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?
Hamile kalıp kalınmadığını öğrenmenin en kolay yolu hiç şüphesiz hamilelik testleri yapmaktır. Bu testlerin 2 türü vardır:

İdrar testi ile hamileliği öğrenme: Bu testler evde yapılan gebelik testleri olarak adlandırılır. Çoğu eczanede, marketlerde ve büyük mağazalarda bu hamilelik test kitleri satılmaktadır. Buralardan kolayca temin edebilir ve satın alabilirsiniz. Evde gebelik testlerinin hemen hepsi test yapıldıktan bir süre sonra sizin hamile olup olmadığınızı söyleyebilir. Bu test, eğer talimatlarına uygun bir biçimde doğru olarak yapılırsa, tipik olarak sonuçların doğruluk ihtimali oldukça yüksektir.

Kan testi ile hamileliği öğrenme:Kan testleri, kandaki bir takım hormon düzeyi değişikliklerinden yola çıkarak hamile olup olmadığınızı anlamanıza yardımcı olur. Kan testleri ile hamilelik tetkili daha çok doktor muayenehanesinde ya da bir sağlık ocağında, hastanede yapılır. Kan testlerinin sonucu verme süresi yaklaşık olarak bir haftadır. Kan testleri, idrar testlerine nazaran daha bütük bir isabetle hamile olup olmadığınızı sizlere söyleyecektir.

Şayet idrar yöntemiyle yapılan bir gebelik testi sonucu pozitif çıkarsa, bunun sonuçları onaylamak için doktorunuza başvurmanız gerekir. Doktorunuz muhtemelen kan testinin yanısıra rahmin büyüklüğü ve şeklini kontrol etmek için pelvik muayene yapacaktır. Bu muayene sonucunda ne kadar süredir hamil olduğunuz kesin olarak ortaya çıkacaktır.

Hamileyim ne yapmam gerekir?
İstenmeyen gebelik konusunda bir karar vermek çoğu zaman oldukça zor bir süreçtir. Burada düşünülmesi gereken bir sürü faktör olacaktır. Maddi durumunuz, medeni haliniz, yaşam şartlarınız ve belki de en önemlisi kişisel ve dini inançlarınız, ahlak anlayışınız gebeliği devam ettirme veya sona erdirmede sizlere yön gösterecektir. Burada karşımıza bir kaç seçenek ortaya çıkıyor

Şayet evli değilseniz veya evliliğe giden bir ilişkiniz yoksa bebeği tek başına büyütmeniz gerekebilir.
Evliyseniz bebek sahibi olursunuz. Evli çiftlerde kürtaj vb yöntemlerle gebeliği sonlandırma oranı, bekarlara nazaran çok daha düşük oranlardadır. Gebeliği devam ettirip doğumdan sonra bebeği evlatlık verebilirsiniz. Gebelik sona erdirebilirsiniz ve kürtaj yaptırabilirsiniz.

Nasıl bir karar vermeliyiz?
Burada yapacağına karar vermek elbette çok zor olabilir. Güvendiğiniz birisiyle konuşmak size yardımcı olacaktır. Bu kişi bebeğin babası, bir aile büyüğü veya üyesi ya da bir arkadaş olabilir. Doktorunuza ya da bir din bilginine danışmak ta yararlı olabilir. Burada danışacağınız kişinin sizin üzerinde baskı kurarak istemediğiniz bir karara sizi sürüklemesi ihtimali olmayan bir kişi olması önemlidir. Ayrıca bu konuda özel eğitimli psikolojik danışmanlar da sizlere yardımcı olabilir.

Herhangi bir karar vermeden önce, seçeneklerin her biri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Daha fazla bilgi sahibi olmak, sizin karar vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca alacağınız karar ile ilgili olarak kendinizi daha emin hissetmenize yardımcı olabilir.

Hamileliğin başlangıcından ne kadar süre sonra bir karar vermek gerekir?
İstenmeyen hamileliği sona erdirmeyi düşünüyorsanız, bunu mümkün olduğunca çabuk karar vermek gerekmektedir. Erken dönem gebeliklerde daha az düşük riski vardır.

Karar verme konusunda tereddüdünüz olabilir. Bu durumda sanki normal bir gebelikmiş gibi kendinize iyi bakın. Neticede karnınızdaki canlı ve onun da sağlıklı yaşamak gibi kutsal bir hakkı var. Hamilelik süresince şunlara dikkat edin.
İstenmeyen gebelik nasıl sonlandırılır

İstenmeyen hamilelik kürtaj adı verilen hamileliğe dış müdahale ile sonlandırılır. Hamileliği sonlandırmak için ilaç veya cerrahi bir takım yöntemler kullanılmaktadır. Ayrıca ülkemizde yasaklanan 7 haftadan büyük gebeliklerde kullanılması sakıncalı olan düşük hapı gibi yöntemlerle de hamilelik sonlandırılabilmektedir.
Alkol içmeyin.
Sigara içmeyin.
İlaç yapmayın.
Sağlıklı yiyin.
Ilk önce doktorunuzla konuşmadan herhangi bir ilaç almayın.
Bol bol dinlenin.
Egzersiz yapın.

Eğer gebeliğe devam etmeyi düşünüyorsanız, doktorunuz ile randevu almanız gerekir. Hamilelik döneminde düzenli olarak doktor kontrolü hem sizin hem de bebeğinizin mümkün olduğunca sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır.

Bu yazı istenmeyen hamilelik, istenmeyen hamilelikten kurtulma yolları, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması, istenmeyen gebelik nasıl sonlandırılır, istenmeyen gebelik çözümleri, istenmeyen gebelikten kurtulma, istenmeyen gebelikte bitkisel çözüm, istenmeyen gebeliğin sonlandırılması  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

istenmeyen gebelik nasıl sonlandırılır, istenmeyen gebelik nasıl önlenir, gebelik nasil sonlandirilir, istenmeyen gebelıkten kurtulma yöntemlerı, gebelikten kurtulma yolları, istenmeyen gebelikten nasıl kurtulunur, istenmeyen gebelikten kurtulma yolları, istenmeyen gebelikte bitkisel çözüm, gebeliği sonlandırma yolları, istenmeyen gebeliğe bitkisel çözüm