Kalp Büyümesi Nedir Nedenleri Nelerdir

Kalp büyümesi, kalp hastalıkları ve rahatsızlıkları içerisinde en çok araştırılan ve soru sorulan problemlerin başında geliyor.

Sizlere bu yazımızda kalp büyümesinin belirtileri, nedenleri ve tedavisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Kalp büyümesi kalp hastalıkları içerisinde  pek sık rastlanmayan fakat rastlanıldığı durumlarda da oldukça zor bir sürecin bizleri beklediği bir kalp rahatsızlığıdır.

Kalp büyümesi, kalp boşluklarının büyümesi sonucu oluşan bir kalp hastalığıdır. Kalp büyümesinde kalp kapakları değil kalp boşlukları büyür.

Kalp boşlukları büyük olmaksızın da röntgen filmlerinde kalp büyük görünebilir. Her kalp büyüklüğü ciddi problemlere neden olmayabilir. Önemli olup olmadığı altta yatan nedenle ilgilidir ve tedavi de ona göre değişir. Önemli olanlardan biri kalp yetmezliklerinde görülen kalp büyümesidir.

Kalp Büyümesi Nasıl Oluşur
Bildiğimiz gibi kalp vücudumuz için gerekli kanı pompalayan bize hayat veren organımızdır. Kalbin pompalama gücünün olması gerekenden daha az olması kalp çalışması olarak bilinir. Kalp çalışırken kanı yeterli miktar ve hızda organlarımıza gönderemez ve kalp içindeki basınç artar.

Sonuç olarak kalp vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli miktarda oksijen ve besini vücuda pompalayamaz. Bu duruma karşılık olarak kalp boşlukları gerilip daha fazla kan pompalamak için daha fazla kanı tutmaya başlar. Bu başlangıçta dolaşımın devam etmesine yardımcı olur ancak zamanla kalp kası zayıflar ve güçlü kasılmamaya başlar. Bir korunma mekanizması olarak böbrekler bu duruma sıvı (su) ve tuz tutarak cevap verir. Kollarda bacaklarda ayaklarda akciğerlerde ve diğer organlarda sıvı birikimi olduğunda da konjestif kalp yetmezliği denen durum ortaya çıkar.

Kalp Büyümesi Nedenleri
Hipertrofık kardiyomiyapati (daha önceden hipertrofık subaortik stenoz olarak bilinirdi) kalp kasının görünürde bir sebep olmadan büyüdüğü bir hastalık grubudur. Vakaların yaklaşık yarısı kalıtsaldır ve hastalık esas olarak genç yetişkinleri etkiler. Belirtiler soluksuz kalma, yorgunluk, bayılma ve göğüs ağrısıdır.

Durum beta adrenerjik ve kalsiyum kanal blokörü (beta algılayıcılarını uyaran ve kalsiyum girişini engelleyen ilaç tipleri) ilaçlarla tedavi edilir. Şiddetli vakalarda kasın kesilmesi veya çıkarılması için ameliyat gerekebilir.

Kalp Büyümesine Bitkisel Çözüm Kürleri
Kalp Büyümesine Domates Kürü: Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu kalp büyümesine karşı taze sıkılmış domates kürünü tavsiye ediyor. Kalp büyümesine karşı bir ay boyunca her gün akşam yatağa gitmeden 1 saat önce bir bardak taze sıkılmış domates suyu içilir.

Kalp Büyümesine Çörekotu kürü: 6 gr çörekotu, havanda dövülerek veya dövülmeden bir yemek kaşığı bal ile karıştırılarak sabahları aç karnına yenir. Bu kür, eğer, çocuklarda uygulanacak ise, mutlaka çocuk hekimine danışılmalı ve dozlar çocuğun yaşına ve kilosuna göre ayarlanmalıdır.

Bu yazı kalp büyümesi nedir kalp büyümesinin nedenleri belirtileri sebepleri riskleri nelerdir kalp büyümesine ne iyi gelir kalp büyümesi nasıl geçer tedavi edilir kalp büyümesine iyi gelen şifalı bitkiler bitki çayları yiyecekler içecekler nelerdir kalp büyümesine doğal kesin çözüm bitkisel tedavisi nasıldır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

kalp büyümesi, kalp büyümesi nedir, kalp büyümesi neden olur, kalp büyümesi belirtileri, kalp büyümesi tedavisi, kalpte büyüme, kalp büyümesi nedenleri, kalp büyümesinin nedenleri, kalp buyumesının belırtılerı, çocuklarda kalp büyümesi

9 Comments on Kalp Büyümesi Nedir Nedenleri Nelerdir

  1. ben 51 yaşındayım ve çok çalışır yerimde durmazdım çalışanlar hayret ederlerdi nasıl böyle çalışıyor derlerdi ama bu hastalığa yakalanınca bir adım atsam nefes nefese kalıyorum merdivenleri ve rampaları çıkamıyorum ellerim ve ayaklarımın canı kesiliyor kalp doktoruna baş vurduğumuzda kalbin duvarı kalınlaşmış dediler daha sonra öksürük ile tanıştım göğüs bölümüne gittim filim çektiler orada kalbin çok büyümüş dediler şimdi her yere gidiyorum ama sonuç yok buda beni üzüyor tütün çeşitleri ve içki çeşitleri kullanmıyorum ama yinede bu hastalığa yakalandım bunda en önemlisi neşeni hiç bozmayacaksın herkese geçmiş olsun dileklerimle hoşcak kalın

  2. benim annem 25 gün önce kalp büyümesi ve kalp yetmezliğinden dolayı vefat etti bundan yaklaşık 2 yıl önce bir hastanede 16 gün boyunca kaldık vücüdü şişmeye başlamıstı ve bıze dedılerkı tuzdan dolayı vücüt ödem yapmış dedi ve taburcu olduk sonra bu hastalık 2 ay önce tekrardan anneme geldi ve dahiliye uzmanına götürdük özel bir hastanede çok tahlıller yapıldı ve hiç bişi çıkmadı en son eko su çekıldı ve orda kalp yetmezliği denıldı kardiyoloğa gidin dedı bı 1 ilaç verdı o annemı rahatlattı ama kardıyoloğa gitmeden annem bu nalet olası kalp yetmezlğinden öldü 3 yıldır şeker hastasıydı biz en çok şekerden korkarken annem kalpten gitti 1 hafta önce hastalığını yeni öğrenmıştı bu hastalığı olan hastalar kendılerıne çok dikkat etsinler çünkü hayatı ve ciddi bir hastalıktır annemın mekanı cennet ve kabri nur olsun sizlerede çoooook geçmiş olsun rabbim acil şifalar versin

  3. ben 28 yaşındayım 187 boyundayım 103 kiloyum ama boyumdan dolayı kilom hiç belli değil ben bile şoke oldum tartıldığımda kalbimden şikayetim dolayısıyla bugun kalp doktoruna gittim keşke gitmez olaydım kalbim 45 yaşındaki bir insanın kalbinden daha büyük olduğunu söyledi uzman doktor ve acil kilo vermem yemeklerimi düzenli yemem ve özellikle egsersiz yapmamı söyledi ben bunu yaptığım zaman şimdi şunu anlamıyorum kalbim eski haline dönecek mi peki..? yada başka bir yolu yok mu yani tedavisi beni bu konuda daha açık bilgilendirirseniz çok memnun olurum tşkler

  4. İNSANLAR İÇİN ÇÖZÜM ARANIYORSA BU KÖŞEDE PROF YORUMLARI YAPILSA TAVSİYELER OLSA DAHA MANTIKLI OLMAZMI.BİZLER ONLARIN AĞZINDAN DÜŞEN KELİMELERE BAKIYORUZ.

  5. kalp büyümesi rahatsızlığı olanların umudu bence bitkiler olmamalı. kalp büyümesine karşı mutlaka ilaç tedavisi şart

  6. kalp büyümesi belirtileri taşıyan herkesin kalp büyümesi sorunu yasadıgını söylemek ımkansız ama bende yanlıs anlamıs olabılırım saat cok gc kalbim büyüdü ama beynim küçüldü artık

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.