Kalsiyum Minerali ve Faydaları

İnsan vücudu açısından Kalsiyumun önemi, özellikle kemik oluşumu ve diş sağlığı açısından almış

olduğu görevleri nedeniyle, çok fazladır. Bu nedenle insan vücudundaki kalsiyumun % 99u kemiklerde ve dişlerde bulunur.

Kalsiyumun, kas büyümesi ve kasların gerginliği, enerji üretimi, kanın pıhtılaşması, sinir iletimi ve kalbin düzenli çalışmasında önemli görevleri vardır. Gebelik ve doğumdan sonra süt yapımında da büyük rolü vardır. Ayrıca kanser ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

Kalsiyum Eksikliği: Kalsiyum eksikliğinde, başta kemiklerin ve dişlerin zayıflaması sonucu raşitizm, kemik erimesi ve diş çürümesi gibi sorunlar ortaya çıkar. Saç ve tırnaklarda kırılmalar meydana gelebilir. Ayrıca, eklem ağrıları, kas krampları, egzama, kalp çarpıntısı, yüksek tansiyon, sinirlilik, uykusuzluk ve depresyona neden olabilir. Gebelikte ve yeni doğan bebeklerde kalsiyum ihtiyacı daha fazladır. Bu nedenle, özellikle gebelikte ve bebeklerde kalsiyum ihtiyacını karşılamaya özen göstererek kalsiyum eksikliği sonucu oluşabilecek gelişim bozukluklarının önüne geçilmelidir.

Kalsiyum Fazlalığı ve Zararları: Fazla kalsiyum alınması böbrek taşı ve kireçlenmesi, kas güçsüzlüğü, kemiklerde kireçlenme gibi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Kalsiyum içeren besinler nelerdir: En çok Kalsiyum içeren besinler süt ve peynir, yoğurt gibi süt ürünleridir. Ayrıca, lahana ve nane gibi yeşil sebzelerde, yumurta, incir, badem, fındık, fıstık, tereyağı, pekmez, keçiboynuzu ve balık gibi besin maddelerinde bol miktarda kalsiyum bulunur.

Günlük Kalsiyum İhtiyacı: Normal Yetişkinlerde, Gebelikte, bebeklerde ve çocuklarda değişiklik gösterir. Normal bir yetişkin günde ortalama 1000 mg. Kalsiyum almalıdır. Gebelikte ve 50 yaşın üzerindekilerde bu oran ortalama olarak 1500 mg.’a kadar yükselir. Çocuklarda ise 500 – 600 mg kadar kalsiyum, günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır.

Bu yazı kalsiyum içeren besinler, kalsiyum eksikliği, kalsiyum nedir, kalsiyum nelerde bulunur, kalsiyumun simgesi, kalsiyumun özellikleri, kalsiyumun faydaları, kalsiyumun kullanım alanı, kalsiyumdan zengin besinler, kalsiyumdan zengin sebzeler, kalsiyumlu yiyecekler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

kalsıyumdan zengın besınler, kalsiyumlu gıdalar, kalsiyumun simgesi, kalsiyumlu besinler, kalsiyum simgesi, kalsiyum içeren besinler, kalsiyum eklem ağrılarını geçirirmi, www kalsiyumun faydaları, kalsıyumdan zengın sutler hangılerı, kalsiyumdan zengin yiyecekler

2 Comments on Kalsiyum Minerali ve Faydaları

  1. kalsiyum özellikle diş sağlığı açısından çok önemli dişlerin ve kemiklerin güçlü olması için kalsiyum içeren besinler yemekler yiyecekler tüketmeliyiz

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.