Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler

Kan şekeri, özellikle bir takım yiyecekleri tükettiğimizde artar. O nedenle kan şekeri ile gıdalar arasındaki ilişki hep kan şekerini yükselten yiyecekler bakımından hatırlanmaktadır. Ancak diğer yandan bazı besinler meyveler ve sebzeler de kan şekerini düşüren etkilere sahiptir.

1.Fındık-Ceviz: Protein ve lif oranı yüksektir. Besleyicidir ve yavaş sindirilir. İnsülin duyarlılığını artırır, şeker hastaları için faydalıdır. Düzenli tüketildiğinde şeker hastalarında endotel fonksiyonu geliştirir. Arter astarlarında ve hücrelerindeki hasara iyi gelir. Kan şekerini düzenler.

2.Tam tahıllı kraker: Lif içerir, sindirimi yavaşlatır. Kan şekerinin istikrarlı olmasını sağlar. Kalp sağlığını saldırganlara karşı korur. Tarçınlı olanlar gerçek bir diyabet dostudur. Tarçın, kan şekerini düşürür.

3.Humus: Baklagiller, humus ve tahin de glisemik indeksi düşük olan ve lif içeren diyabet dostu gıdalardır. Fasulyeyi rahatlıkla yiyebilirsiniz.

4.Balsamik ile Avokado: balsamik sirkel ile tatlandırılan avokado kan şekeri düzeyini düzenler. Yüksek lif ve iyi yağ içerir. Sinir fonksiyonlarına da iyi gelen potasyum ve mineral içerir.

5.Tatlı patates kızartması: Yağda kızartılmış olanı değil elbette. Pişmiş tatlı patates kızartması kan şekeri düzeyi için süper sağlıklı bir besindir. Kan şekerini ve insülin direncini düşürür. Kötü etkileri yumuşatır.

6.Elma ve armut dilimleri: Sulu, gevrek, taze ve düşük kalorili meyvelerdir. Her zaman sağlıklı ve lezzetli akıllı seçimlerdendir. Elma ve armut lif içeriği yüksek meyvelerdir. Kan şekerine inanılmaz iyi gelirler. Lif sayesinde kan şekeri yükselmeden düşürülür.

7.Yoğurt: Kalsiyum ve D vitamini içerir. İnsülin direncini yönetir. Kronik yüksek kan şekerinde iyi gelir. Kalsiyumun ince bağırsaktan emilimine engel olarak yeni yağ hücrelerine ve şişmanlamaya engel olur.

8.Patlamış mısır: mikrodalgada hazırlanabilir. Az yağla hazırlanırsa kan şekerini düşürür. Tam tahıllı lif ve antioksidan içerir.

Bu yazı kan şekerinin düşmesi, kan şekerini ne düşürür, kan şekerini dengeleyen yiyecekler, kan şekerini düşüren meyveler, kan şekeri neden düşer, kan şekeri ne düşürür, kan şekeri nasıl düşer  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

şeker nasıl düşürülür, şekeri ne düşürür, şeker nasıl düşer, kan sekeri nasil düsürülür, yüksek şeker nasıl düşürülür, gebelik şekeri nasıl düşürülür, kan sekeri nasil düser, gebelik şekerini düşüren yiyecekler, şekeri nasıl düşürürüm, yuksek kan sekerı nasıl dusurulur

7 Comments on Kan Şekerini Düşüren Yiyecekler

 1. Cevabiniz dan dolayi cok müttesekkürler.
  Cok sükür seker hastaligi mi yenebildim

 2. kan şekerini dengelemek bende Nutraxin in Tarçın çayını çok kullanırım. Eczanelerde satılan Nutraxin in Tarçın formu şuan favorim. kan şekerini dengelemek için birebir.

 3. 30haftalik
  gebeyim.sekerim normalin cok üstünde.ne yiyeceğimi bilmiyorum.gunde 7kez ölçüyorum bilgili birinden yardım bekliyorum teşekkürler.

 4. Kan sekerimi le ilgili insulin kullaniyorum.Diabetis1 tehsisi koydu doktorum.Bu hastaligi tamamen yenmek mumkunmu acaba?.Yedigim zaman yukseliyor yemez isem dusuyor sekerim.Yemek ve yememekden korkuyorum caresizim yardimci olursaniz minnettar olurum.Simdiden tesekkur ederim Saygilar Nursel

  Cevap: bu hastalıgı tamamen yenmek mumkun ama kesın yeneceksınız dıye bırseyde yok. kan sekerını dusurecek tarzda yıyeceklerı tuketmek ve spor en onemlı etken

 5. kan şekerim sürekli olarak düşüyor kan şekeri düştüğünde kan şekeri yükselten veya kan şekerini ayarlayan besin maddeleri nelerdir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.