Normalde sitemizin içeriği konular belli. Fakat bazı özel durumlarda değişik güncel konulara da giriyoruz bazen.

Bugün Muhteşem Yüzyıl dizisinin 138. bölümü yayınlanıyor. Eminim güzel ülkemde bir çok evde şu an izlenen tek program bu. Hatta bizim evden de çıt çıkmıyor desek yeridir.

Bu bölümde Şehzade Beyazıt ve çocuklarının ölümü işleniyor. Gelecek hafta ise büyük son var. Sanırım gelecek hafta da bizim evde yine aynı sessizlik olacak.

Dizinin gelecek hafta 139. bölümü yani final bölümü yayınlanacak. Şaka bir yana dile kolay tam 139 bölüm. Ve insanların yıllardır ekranları başında merakla izlediği Muhteşem Yüzyıl dizisi artık mazide yerini alacak.

Sizde tahmin edersiniz ki dizinin son bölümü Kanunu Sultan Süleyman’ın ölümü ile son bulacak. Peki Kanunu Sultan Süleyman neden nasıl öldü? Hastalığı neydi? Ölüm sebebi nedir? İşte bu soruları merak edenler için tarihin tozlu sayfalarını karıştırarak ufak bir araştırma yaptım. Ne de olsa ölüm sağlık ile alakalı bir konudur ve o zaman bize de söz söylemek düşer. Bir ayette de söylendiği gibi ”külli nefsin zaikatül mevt” yani her nefis bir gün mutlaka ölümü tadacaktır. Gerçi her an yeni bir atak gelebilir ve Kanuni ölse bile dizi bir şekilde devam ettirilebilir. Bu sürprizi ise yeni sezonda göreceğiz.

Kanuni Sultan Süleyman Nasıl Öldü: Muhteşem Süleyman lakabı ile yüzyıllardır unutulmayan ve 3 kıta ya hükmetmiş Osmanlı Devletinin en ünlü padişahlarından birisi olan Sultan Süleyman’ın ölüm sebebi Gut Hastalığıdır. Diğer bir adıyla ise Nikris Hastalığı. Dileyenler site içerisinde arama yaparak gut hastalığı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirler. Kısa şekilde belirtmek gerekirse Gut Hastalığı aşırı derecede protein ağırlıklı beslenmeden dolayı kaynaklanır. Osmanlı tarihinde gut hastalığından ölen padişah sayısının çokluğu dikkat çeker. Zaten bu hastalık genetiktir.

Kanuni Sultan Süleyman Nerede Öldü: Kanuni Sultan Süleyman‘ın ölüm yeri Zigetvar olarak tarihe geçmiştir. Hastalığının ilerlemesine rağmen sefere çıkan cihan padişahı Zigetvar fetih olunmadan bir gece ölmüş, fakat bu saklanmıştır. Sebep ise askerlerin moralinin bozulmaması ve kuşatmanın yarım kalmamasıdır. Zigetvar fetih edildikten sonra ölüm yine duyurulmamış. Gizli bir şekilde iç organları defnedilmiş. Ceset ise önce Belgrad’a gelmiş. Burada ölüm duyurulduktan sonra 400 asker eşliğinde İstanbul’a nakledilmiştir.

Cihan padişahına yakışacak şekilde cenaze merasimi yapılmış, namazı ise dönemin Şeyhülislam Ebussuud Efendi kıldırmıştır. Son olarak Kanuni Sultan Süleyman‘ın 10. Osmanlı padişahı ve 89. İslam Halifesi olduğunu söyleyerek sözlere nokta koymak istiyorum.

kanuni-sultan-suleymanin-hastaligi-neydi

Bu yazı kanuni sultan süleymanın ölümü ölüm sebebi hastalığı nedir nerede ne zaman nasıl öldü ölmüştür defnedildi kanuni sultan süleymanın hastalığı nedir gut hastalığı cihangir nikris hastalığı mezarı nerede ölüm sebebi nedeni nedir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

sultan süleymanın ölüm sebebi, kanuni sultan süleyman ölümü, sultan süleymanın hastalığı, KANUNİ ÖLÜM SEBEBİ, sultan süleyman ölüm nedeni, kanuni sultan süleymanın ölüm nedeni, kanuni sultan süleyman hastalığı neydi, kanuni sultan süleyman ölüm sebebi, kanuni ölümü, kanuni sultan süleymanın ölüm sebebi