Kapari ve Faydaları

Kapari Bitkisi: Bahar aylarında morumsu beyaz renkli çiçekler açan, dikenli, yere yatık çalı görünümlü, çok yıllık bir bitkidir. Kapari bitkisi kebere, gebreotu ve kedi tırnağı olarak da bilinir.

Protein ve vitaminler ile tanen, flavon glikozitleri ve karbonhidratlar içerir. Türkiye’de fazla tanınmayan bu bitkinin tohumları, Türkiye’den İspanya’ya ulaşmıştır ve günümüzde İspanya, Kapari Bitkisi üretimi yaparak ciddi bir gelir elde etmektedir.

Kaparinin Faydaları ve Tıbbi Etkileri: İdrar söktürücüdür. Kabızlığı ve ishali keser. Ciğer ve dalak hastalıkları ile ülsere karşı faydalıdır. Vücuda kuvvet verir ve cinsel gücü arttırır. Ağrı kesici ve iştah açıcıdır. Kanı temizler. Kanserli hücrelerin gelişimini önleyici etkilere sahiptir.

Kalp hastalıklarına karşı koruyucudur. Multipl Skleroz hastalığına karşı da etkilidir. Romatizma, basur ve gut hastalıklarında faydalıdır. Balgam söktürücüdür. Adet sancılarını giderir ve adet düzensizliklerini önler.

Kapari Nasıl Kullanılır: Çiçek tohumları açmadan önce toplanarak ilaç yapımında kullanılır. Ayrıca, meyveleri ve yaprakları da kullanılır. Turşusu yapılır. Salatalarda ve balık yemeklerinde farklı bir lezzet vermek için garnitür olarak kullanılmaktadır.

Bu yazı kapari nedir, kaparinin faydaları, kapari bitkisi, kapari faydaları, kapari nasıl yenir konusu hakkında bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

kapari nedir, kapari nedir faydaları, kapari faydaları nelerdir, kapari nasıl yenir, ahmet maranki kapari bitkisi, ahmet maranki kapari deryali gunler, kapari sağlık için nasıl kullanılır, kapari nedir nasıl kullanılır

4 Comments on Kapari ve Faydaları

  1. kapari bitkisi hakkında bilgi veren yazınız için teşekkürler. kaparinin faydaları yararları zararları özellikleri besin değeri kalorisi içeriği nerede kullanılır nasıl kullanılır gibi bilgileri öğrendim

  2. merhabalar mesinde kapari yetiştiriyorum tomurcuk meyva ve yapraklarının salamurasını yaptım.. ms hastalığından tümör oluşumuna basurdan kansızlığa bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan bu bitki hakkında gerek bilgi gerekse sipariş vermek bana ulaşabilirsiniz.. şifalı günler diliyorum..

  3. kapari nedir kaparinin faydaları nelerdir diye düşünen arkadaslar için güzel bir paylasım olmus tşk

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.