Kısa bir süre önce sitemizde sağlık ve gebelik konularının yanında genel blog tarzı sitelerde bol bol paylaşılan ve insanların merak ettiği konularda da yazılar yazmaya başlayacağımızı söylemiştim. Artık zamanı geldide geçiyor. Bizde merak edilen konularımıza başladık. Bu yazımızda da karakutu hakkında kısa kısa bilgiler vereceğim.

Uçak kazalarının ardındaki sis perdesinin aralanmasında en önemli faydayı sağlayan küçük ama çok faydalı bir alet olan kara kutu hakkında en dikkat çeken noktayı peşinen iletmek isterim. Kara kutunun rengi genelde turuncu ve fosforlu parlak kırmızı renklerdir. Nedenini merak edenler ise yazımızı okumalı…

Karakutu nedir
Bir uçak kazası anında uçak içinde olan son konuşmaları kaydeden cihazlara karakutu denilir. İsmi kara olsa da aslında portakal ve kırmızı renktir. Çok muhafazalı ve sert alaşımlardan yapılır. Bir uçak kazasında, paramparça olan uçaktan hiçbir zarar almadan çıkarılırlar. Kara kutuların yapılmalarında ki amaç, kazanın nedenlerini belirleyebilmek ve önlem almaktır.

Karakutu nasıl bulunmuştur?
David Warren, Avusturalya havacılık Araştırma kurumunda bilim adamı olarak çalışmaktaydı. 1953 yılında jet yolcu uçağı De Haviland Cornet’in düşmesi ile enkazda çalışmalar ve incelemeler yapmıştır. Bu incelemelerde uçağın düşmesinden önce kokpitte olan konuşmaların ve aksaklığın nedenini bilmenin önemini düşünmüştür. Çalışmalarına başlayan Warren, bilim fuarlarında gördüğü ses kaydedici üstüne çalışmalar yapmaya başlamıştır. Yaptığı ilk prototipte, pilot konuşmaları, uçağın hız ve yüksekliğini içeren bilgileri de kaydetti. Çelik hat üzerine alınan bu bilgiler, uçağın düşmesi anında zarar görmeyecekti. İlk çalışma havacılık bakanlığından onay aldı ve ilk karakutular Avusturalya tarafından kullanılmaya başlandı. 1960 yılından sonra, tüm uçaklarda kullanılmasına karar verildi.

Karakutular genelde paslanmaz çelikten yapılır. En ve boyları 25’er santim, derinlikleri 12 santim kadardır. Kutuların dış kısımları ısı ve darbeye dayanımlı olsun diye plastikle kaplı sıvı köpükle izole edilmiştir. İlk kara kutular kanatların birleşim noktasına koyuluyordu zamanla bu noktada çok hasar aldıkları fark edilmiş uçağın kuyruk kısmına koyulmaya başlanmıştır. Bunun nedeni genelde uçak düştüğünde kuyruğun tek parça halinde enkazın en uzak noktasına düşmesidir. Dünyada olan uçak kazaları incelendiğinde farklı nedenler ortaya çıkmaktadır. Havada infilak etmek, yere çakılmak gibi pek çok olasılık vardır. Bir tek karakutu bu kazalarda sağlam kalabiliyorsa neden uçaklarda bu malzemelerden yapılmıyor diye düşünülebilir. Oysa uçak bu kadar ağır malzemeden yapılırsa uçamamaktadır. Bir uçağın havada kalabilmesi hafifliğine ve şekline bağlıdır.

Karakutular, uçak kazalarını aydınlatmaktadır. Böylece, uçak kazalarına karşı önlemler alınmaktadır. Uçakların düşme nedenleri tespit edilerek, uçak tekniğinde gelişmeler hızlanmıştır. Karakutular, turuncu renk üretilmektedir. Bunun nedeni enkaz içinde rahat fark edilmeleridir.

Bu yazı karakutu ne renktir, karakutu neden turuncu, kara kutunun rengi nedir, kara kutu nasıl çalışır, karakutu ne işe yarar, karakutunun ağırlığı özellikleri nasıl yapılır, kara kutuyu kim icat etti, kara kutunun çalışma prensibi, kara kutu neyden yapılır ağırlığı nedir konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

uçaklardaki kara kutu ne renktir, karakutunun çalışma mantığı nedir, uçaktaki kara kutu nedir, kara kutunun görevi nedir, kara kutunun agırlugı, uçuk renkler nelerdir, kara kutu nedir ve nasıl çalışır, kara kutu ne renk, kara kutu ne işe yarar düşürücümü, icat nasıl yapılır