Keçiboynuzu ve Faydaları

Keçiboynuzu: 8-10 metre yüksekliğinde, daima yeşil kalan bir ağaç olan keçiboynuzu bitkisi siyah boynuz şeklinde meyvelere sahiptir. Oldukça besleyici ve farklı tadıyla özel bir besin olan keçiboynuzu, harnup olarak da bilinir.

A, B ve E vitaminleri ile bol miktarda potasyum, kalsiyum ve fosfor içerir. Keçiboynuzu ve pekmezi yüksek besin değeri ile özellikle zayıflık çekenlere ve gelişim çağındaki çocuklara oldukça faydalı bir besindir.

Keçiboynuzunun Faydaları: Nefes darlığına karşı çok etkili olan keçiboynuzu bronşları açar, göğsü yumuşatır ve göğüs ağrısını azaltır. Balgamı ve öksürüğü keser. Astımda faydalıdır. Akciğer kanserine karşı koruyucu etki gösterir. Mide ve bağırsak hastalıklarında faydalıdır. Sinirleri rahatlatır.

Vücudu şişmanlatır ve kan yapar. Cinsel isteği ve gücü arttırır. İktidarsızlığa ve sperm azlığına karşı çok faydalıdır. Özellikle çocukların zeka ve kemik gelişimini destekler. Hafızayı güçlendirir ve dikkati arttırır. Kemik erimesini azaltır.

Keçiboynuzu nasıl kullanılır: Meyveleri taze ve kuru olarak yenir. Çekirdeklerinden de yararlanılır. Yaprakları ve dalları kurutulup kaynatılarak keçiboynuzu çayı yapılabilir. Ayrıca, keçiboynuzu pekmezi yapılır. Hergün düzenli olarak Keçiboynuzu pekmezi yiyerek yapılacak keçiboynuzu kürü özellikle kansızlık çekenlere ve sperm azlığı şikayeti olanlara çok yararlıdır. Keçiboynuzu çekirdeği öğütülüp suda kaynatıldıktan sonra lapa yapılarak vücuttaki şişkinlik ve yaralarar sürülürse çok faydası görülür. Bu lapa basur memelerine de sürülebilir.

Bu yazı keçiboynuzu kürü, keçiboynuzu faydaları, keçiboynuzu pekmezi, keçiboynuzu özü, keçiboynuzunun faydaları hakkında bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

keçiboynuzu özü faydaları, keçiboynuzu özünün faydaları, keciboynuzu ozu, keçiboynuzu pekmezi özü, keçiboynuzu pekmezi özü faydaları, keçi boynuzu özü faydaları, keçiboynuzu özü nasıl yapılır, keçiboynuzu özü yararları, keçi boynuzu özünün faydaları, kecıbuynuzu bekmezi özü faydaları

2 Comments on Keçiboynuzu ve Faydaları

  1. keçiboynuzu harika besleyici bir yiyecek bilginiz için çok teşekkürler ama malesefki bu güzel yiyecekten çok kişi faydalanamıyor kilo problemi olanlar mutlaka tatlı ihtiyaçlarını buradan gidersin nerdeyse 0 kalori

  2. keçiboynuzu bitkisi hakkında bilgi veren yazınız için teşekkürler. keçiboynuzunun faydaları yararları zararları özellikleri besin değeri kalorisi içeriği nerede kullanılır nasıl kullanılır gibi bilgileri öğrendim

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.